Przejdź do treści

Opuchnięta twarz – przyczyny i leczenie. Kiedy domowe metody leczenia nie wystarczą?

Opuchnięta twarz – przyczyny i leczenie. Kiedy domowe metody leczenia nie wystarczą Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Opuchnięta twarz to objaw, który miewa różne przyczyny. Czasem jest to skutek ugryzienia przez pszczołę, innym razem – efekt choroby ogólnoustrojowej. Jakie konkretnie może być źródło tego obrzęku? I czy zawsze domowe sposoby mają sens? Odpowiadamy.

Przyczyny opuchniętej twarzy 

Opuchnięta twarz może mieć następujące przyczyny. 

Półpasiec 

Opuchnięta twarz bywa objawem półpaśca i utrzymywać się aż kilka tygodni, wraz z bólem, który pojawia się w związku ze zmianami skórnymi (bolesnymi pęcherzykami). Przedtem mogą pacjentowi towarzyszyć: świąd, uczucie mrowienia i drętwienia, obniżony nastrój, podwyższona temperatura ciała oraz bóle głowy. Po kilku dniach pojawia się wysypka, w tym pęcherzyki i grudki, a  także wspomniana już opuchlizna. 

Zapalenie zatok 

Główne objawy zapalenia zatok przynosowych to: opuchlizna (policzków, oczodołów, jak również i powiek) idąca w parze z silnym bólem przedniej części twarzoczaszki oraz symptomami ropnego nieżytu nosa (chodzi tu głównie o żółtą, gęstą i cuchnącą wydzielinę z nosa oraz jego niedrożność). Oznacza to, że przyczyną obrzęku na twarzy mogą być właśnie zatoki. 

Ropień zęba 

Opuchnięta twarz może być także rezultatem ropienia zęba. Powstaje on na skutek głębokich zmian próchnicznych, które prowadzą do martwicy. Zazwyczaj obrzęk twarzy występuje w finalnym etapie tej choroby, pojawiają się nierzadko dreszcze oraz gorączka. 

Urazy 

W tym przypadku chodzi zwykle o urazy mechaniczne, a więc upadki, pobicia, uderzenia. Pojawia się również zaczerwienienie i zasinienie, może dojść także do wystąpienia krwiaka oraz ran skóry. 

istockphoto.com

Ugryzienie i użądlenie 

Przyczyną opuchlizny na twarzy może być ugryzienie meszki, które powoduje nierzadko obrzęk, a także zaczerwienienie oraz wysoką gorączkę. Co więcej, czasami do opuchlizny prowadzi ugryzienie kleszczy. W miejscu ukąszenia można też zauważyć stan zapalny oraz wysypkę. Ponadto przyczyną obrzęku bywa użądlenie osy – wtedy mogą pojawić się silne bóle, świąd, a nawet i rumień. A co się dzieje w przypadku użądlenia pszczoły? W takiej sytuacji również dochodzi do wystąpienia opuchlizny, wraz z zaczerwienieniem oraz bólem. A jak wygląda ugryzienie końskiej muchy? Twarz może być opuchnięta, do tego świąd i bóle pojawiają się nie tylko w miejscu ugryzienia, ale i obejmują spory fragment ciała. Co więcej, objawy te utrzymują się przez długi czas. 

Oparzenie słoneczne 

Nie wszyscy wiedzą, że opuchlizna na twarzy może pojawić się w wyniku opalania, a konkretnie – oparzenia słonecznego. Dzieje się tak w wyniku reakcji na alergen, którym jest promieniowanie słoneczne. Oprócz obrzęku pojawiają się zaczerwienie i świąd. 

Cyk miesięczny 

Czasem obrzęk na twarzy powstaje w wyniku cyklu miesięcznego. Dochodzi wtedy do wielu hormonalnych zmian. Po zakończeniu miesiączki zwiększa się w organizmie ilość estrogenów. Po owulacji produkowany jest również progesteron. Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ wzmożona produkcja tych hormonów doprowadza do zatrzymywania się w organizmie wody, w wyniku czego może powstawać opuchlizna na twarzy. Czasem przyczynia się to również do opuchlizny stóp, dłoni czy nawet całego ciała. W takiej sytuacji nie jest potrzebna jednak wizyta u lekarza. 

Inne przyczyny 

Obrzęk na twarzy może być również spowodowany niedokładnym zmywaniem makijażu. Zdarza się, że jest on także rezultatem picia dużej ilości alkoholu, jeśli więc zastanawiasz się, jak rozpoznać alkoholizm, opuchlizna może wskazywać właśnie na ów nałóg. Z drugiej strony powodem opuchlizny może być przyjmowanie małej ilości płynów. Na jej pojawianie się wpływa także nieodpowiednia dieta, bogata w sól, uboga w potas oraz uwzględniająca wysoko przetworzoną żywność. Ważne jest to, że jeden z tych czynników raczej nie wywołuje opuchlizny, ale kiedy połączy się ze sobą kilka z nich, może dojść do jej wystąpienia. 

Inne, potencjalne przyczyny opuchlizny na twarzy, to: 

  • przyjmowanie hormonów, 
  • przyjmowanie blokerów kanału wapniowego, 
  • przyjmowanie niektórych substancji z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, 
  • zaburzenia hormonalne związane z niedoczynnością tarczycy, 
  • obrzęk naczynioruchowy, 
  • choroby i zaburzenia pracy nerek, 
  • róża, 
  • zapalenie tkanki łącznej twarzy, 
  • inne, rzadko występujące choroby (jak np. zespół Melkerssona-Rosenthala, zakrzepowe zapalenie zatoki przynosowej, zapalenie szpiku kości czołowej). 
Młoda kobieta w rozpuszczonych włosach i w ustach pomalowanych na czerwono

Leczenie opuchniętej twarzy 

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć opuchniętą twarz, poniżej znajdziesz odpowiedź. 

Półpasiec 

W ciężkich przypadkach na opuchliznę stosuje się kortykosteroidy, które skutecznie ją zmniejszają. Ich stosowanie powinien jednak nadzorować lekarz. 

Zapalenie zatok 

W celu zmniejszenia obrzęku stosuje się glikokortykosteroidy, które redukują jednocześnie stan zapalny. 

Ropień zęba 

Jeśli chodzi o ropień zęba, można stosować na opuchliznę domowe sposoby. Skuteczne mogą okazać się zimne okłady oraz środki przeciwbólowe bez recepty (tzw. OTC): pyralgina (metamizol), ibuprofen czy paracetamol. 

Urazy 

W przypadku urazów dobrze jest stosować chłodne okłady, które przynoszą ulgę. Ważne jest jednak to, że opuchlizna ustępuje tu samoistnie. 

Ugryzienie i użądlenie 

Co na ugryzienie osy lub innego owada sprawdzi się najlepiej? Obszar, na którym doszło do ugryzienia lub użądlenia, można przemyć roztworem sody oczyszczonej lub zimną wodą z dodatkiem mydła. Można też do opuchlizny przykładać kostki lodu, a nawet przeciętą na pół cebulę. Aby złagodzić podrażnienia, przydadzą się plastry, maści, żele oraz środki antyhistaminowe, które dostępne są w aptekach. W sytuacji, gdy doszło do stanu zapalnego, można bezpośrednio na skórę zastosować okład z aspiryny rozmiękczonej wodą. Jeśli obrzęk po ugryzieniu lub użądleniu utrzymuje się przez kilka dni, należy skonsultować się z lekarzem. 

Oparzenie słoneczne 

Jeśli opuchlizna po opalaniu utrzymuje się dłużej niż dobę, a do tego dojdą inne reakcje alergiczne, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Aby zabezpieczyć ciało przed obrzękami, przed opalaniem warto stosować na skórę witaminę E. 

Cykl miesięczny 

Mówiąc o cyklu miesięcznym, dobrze jest zadbać o zdrową dietę i aktywność fizyczną. 

Inne przyczyny opuchlizny na twarzy 

W tym przypadku leczenie i łagodzenie bólu zależne jest bezpośrednio od przyczyny. 

Źródło: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4202060/ (7.12.22) 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?