Przejdź do treści

Z czego wynika osłabienie organizmu? Ustalenie przyczyny jest ważne

Z czego wynika osłabienie organizmu? Ustalenie przyczyny jest ważne Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Osłabienie organizmu może być wywołane szeregiem chorób oraz stanów – niekiedy fizjologicznych. Najczęściej jest jednak efektem złych nawyków żywieniowych oraz siedzącego trybu życia, charakterystycznego dla domatorów. Jak znaleźć przyczynę osłabienia organizmu? Czy nagły lub przewlekły stan stanowi istotną wskazówkę diagnostyczną?

Co powoduje osłabienie organizmu?

Osłabienie organizmu (utrata sił) ma miejsce, kiedy pacjent odczuwa zmęczenie zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Może mieć charakter nagły i ostry lub przewlekły, pojawiający się w konkretnych okolicznościach albo o określonych porach dnia. Poza tym, ogóle osłabienie organizmu obserwuje się m.in.:

  • podczas grypy, przeziębienia, innych infekcji,
  • przy niedokrwistości – niskim poziomie żelaza,
  • w przebiegu chorób psychicznych, np. depresji, zaburzeń lękowych,
  • u pacjentów z niedoborami, np. witaminy D czy B12,
  • jako skutek uboczny zażywania niektórych leków,
  • u pacjentów tarczycowych,
  • w przebiegu cukrzycy, jeżeli nie jest leczona,
  • na skutek niedosypiania i dużego stresu,
  • przy zaburzeniach odżywiania,
  • podczas dużych upałów lub silnych mrozów.

Nagłe osłabienie organizmu może być spowodowane krwotokiem, ale pojawia się również na skutek udaru czy zawału serca. Brak sił dopada natychmiast i jest to widoczny stan, wskazujący na konieczność udzielenia pierwszej pomocy. Bardzo silne osłabienie organizmu często towarzyszy też pacjentom onkologicznym, zwłaszcza po chemioterapii. U seniorów osłabienie organizmu jest efektem naturalnego procesu starzenia się, ale może też oczywiście towarzyszyć niektórym schorzeniom, np. patologiom nerek, wątroby czy artretyzmowi.

Kobieta siedzi zmęczona

Osłabiony organizm i dodatkowe objawy są wskazówką diagnostyczną

Jeżeli czujesz się osłabiona, zmęczona i ciągle brakuje ci sił, możesz zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. W gabinecie zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad medyczny, podczas którego możesz się spodziewać pytań dotyczących dodatkowych objawów, a także opisania, kiedy odczuwasz osłabienie organizmu i w jakich okolicznościach się ono nasila. Z pewnością lekarz zapyta także o twoją codzienność, np. o dietę, aktywność czy tryb pracy.

Na podstawie rozmowy wdrożona zostanie dalsza diagnostyka, która może obejmować szereg rozmaitych badań. Podstawowymi metodami diagnostycznymi będą tutaj morfologia krwi oraz badanie ogólne moczu, które pozwolą wykryć m.in. ewentualne stany zapalne, niedobory, rozwijające się infekcje czy odwodnienie organizmu. Inne badania są już bardziej szczegółowe i zależą od podejrzeń co do stanu twojego zdrowia.

Candida - objawy, leczenie, dieta

Jak wzmocnić osłabiony organizm?

Zastanawiasz się, co na osłabienie organizmu będzie najbardziej skuteczne? Przede wszystkim twój stan wymaga diagnozy, bo jeżeli chorujesz, konieczne jest wdrożenie leczenia pierwotnej przyczyny. Jednak podczas wykonywania badań możesz wprowadzić kilka zmian w codziennych nawykach, bo niezależnie od tego, w czym tkwi przyczyna osłabienia organizmu, twoje ciało potrzebuje wzmocnienia.

 

Zdrowa dieta wzmacnia organizm

Zastanawiasz się, jakie witaminy na osłabienie organizmu będą skuteczne? Takie szczegóły nie mają większego znaczenia. Grunt, żeby twoja dieta była zdrowa. Zrezygnuj zatem z kolorowych, słodzonych napojów i rób w domu lemoniady owocowe, słodzone miodem. Poza tym stosowanie poniższych nawyków pomoże ci poprawić ogólną jakość posiłków:

  1. Jedz kolorowe warzywa i owoce – nie dość, że kolorowe potrawy cieszą oko i dobrze się prezentują, jedząc je, zyskujesz pewność, że dostarczasz do organizmu komplet witamin, minerałów i innych związków wzmacniających ciało,
  2. Ogranicz liczbę produktów przetworzonych – gotowce ze sklepów, słodycze, a także słone przekąski nie są zdrowe. Lepiej nauczyć się to wszystko przygotowywać w domu. Nie wiesz jak? Testuj przepisy z internetu, jest ich mnóstwo,
  3. Dbaj o nawodnienie – może brzmi to prozaicznie, ale organizm człowieka w zdecydowanej większości składa się z wody. Bardzo łatwo go więc odwodnić i tym samym osłabić,
  4. Wprowadź do diety superfoods – z pewnością słyszałaś ten tajemniczy termin, który kojarzy się z super zdrowymi i drogimi produktami. I faktycznie, takie jedzenie jest bardzo zdrowe, bo zwykle stanowi bombę witaminową, ale czy musi być bardzo drogie? Niekoniecznie. Polskie superfoods to m.in. siemię lniane, orzechy włoskie, natka pietruszki, żurawina, dynia czy miód.

Silne ciało to zdrowe ciało

Aby poprawić nie tylko swoją sprawność, ale także uniemożliwić nawrót osłabienia organizmu, zacznij się ruszać. Możesz spacerować, tańczyć albo biegać na rowerze – rodzaj ćwiczeń nie jest tak bardzo istotny, jak sam fakt, że się ruszasz. Każda aktywność poprawia twoją wydolność, samopoczucie, a także wzmacnia cały organizm i pobudza go do pracy.

Regularna aktywność fizyczna wspiera umiejętności myślenia i uczenia się. Może również zmniejszyć ryzyko depresji i lęku oraz pomóc ci lepiej spać (...) obniżyć ciśnienie krwi i poprawić poziom cholesterolu, (...) zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i zespołu metabolicznego, (...) zmniejszyć ryzyko poważnych następstw chorób zakaźnych, (...) zmniejsza ryzyko zachorowania na kilka typowych nowotworów. (...) Aktywni fizycznie dorośli w średnim wieku lub starsi mają mniejsze ryzyko wystąpienia ograniczeń funkcjonalnych niż osoby nieaktywne. (...) Szacuje się, że 110 000. zgonów rocznie można by zapobiec, gdyby dorośli Amerykanie w wieku powyżej 40 lat zwiększyli aktywność fizyczną. Nawet 10 minut więcej dziennie zrobiłoby różnicę.

Centers for Disease Control and Prevention, https://www.cdc.gov/physicalactivity/basics/pa-health/index.htm

A jakie leki na osłabienie organizmu?

Zastanawiasz się, co brać na osłabienie organizmu? Jeżeli dostaniesz tabletki przepisane od lekarza, koniecznie je stosuj. Schorzenia takie jak anemia, ale także ciąża czy problemy natury psychicznej mogą wymagać farmakoterapii. Jeżeli jednak osłabienie organizmu dotknęło cię z powodu złych nawyków codziennych, będziesz musiała je zmienić – w takiej sytuacji żadne leki nie pomogą.

 

Bibliografia:

  1. Chutko L. S., Surushkina S. Y., Yakovenko E. A., Anisimova T. I., Sergeev A. V., Kryukova E. M., Antokhin E. Y., Madzhidova E. N. Didur M. D., Cherednichenko D. V., Clinical features of asthenia in the context of adjustment disorders, Zhurnal Nevrologii i Psikhiatrii imeni S.S. Korsakova 2021, 121(7): 55-63.
  2. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/fatigue [dostęp 12.09.2023].
  3. https://www.cdc.gov/stroke/signs_symptoms.htm [dostęp 12.09.2023].
  4. https://www.nhlbi.nih.gov/health/anemia [dostęp 12.09.2023].

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?