„Osoby, które nigdy nie miały kontaktu z kimś cierpiącym na migrenę – proszę się przygotować na szok”. Youtuberka opublikowała wstrząsające historie migreników
„Najpierw przestaję widzieć, a potem klasycznie: wymioty, dziki ból głowy”, „Drętwiejący język, utrata czucia w rękach i nogach, rzyganie i ultrawrażliwość na bodźce”, „Zataczam się, mówię, jakbym była pijana, czasem drętwienie twarzy”, „Uczucie, jakby ktoś dźgał cię gorącym nożem w oko”. Wymienione historie to nie opowieści osób, które przeszły udar lub straciły wzrok, ale cierpiących na migrenę. Popularna influencerka Paulina Beker opublikowała historie chorych, które zszokują niejedną osobę.
„Proszę się przygotować na szok”
„Elo od kobiety, która wczoraj myślała, że już jej przeszła migrena, więc pojechała na fizjoterapię. Tam się przegrzała i odegrała koncert wymiotów przez drzwi auta w drodze do domu na trzy akty. Gorące antypolecam”.
Tymi słowami rozpoczęła swoją relację w mediach społecznościowych Paulina Beker. Influencerka, znana jako „Czarszka”, zapytała swoich obserwatorek i obserwatorów, czy zdarzył im się atak migreny w miejscu publicznym lub widzieli osobę, która przez niego przechodziła. Youtuberka dodała również parę słów o wstydzie, który często towarzyszy migrenikom, jeśli mają podobny atak w towarzystwie innych osób.
„Z tego miejsca gorąco pozdrawiam Panów Żuli, którzy widząc, jak z płaczem wywalam z siebie obiad na parkingu pod apteką, powstrzymali się od komentarzy (…) Nie ma co się wstydzić, że się przytrafią wymioty w publicznym miejscu przy migrenie. Wstyd to powinno być tym, co wyśmiewają i nie udzielają pomocy. Wymiotująca ciężarna to coś społecznie akceptowanego. Baba z migreną, moim zdaniem, to też normalna sprawa i nie ma co się wstydzić, że się choruje” – napisała.
Beker w swojej relacji zaapelowała do osób cierpiących na ten szczególny ból głowy, by podzielili się własnymi opowieściami. Wszystko to w celu pokazania, że migrena to nie wymówka, a poważna dolegliwość. Influencerka, zanim opublikowała wiadomości od innych osób, dodała również ostrzeżenie dla tych, którzy nie mają podobnych doświadczeń z migreną za sobą.
„Osoby, które nigdy nie miały kontaktu z kimś cierpiącym na migrenę – proszę się przygotować na szok” – wyjaśniła.
Bełkot, wymioty, omdlenia, drętwienie twarzy przy migrenie
Liczba wiadomości od obserwatorów Czarszki była zaskakująco duża, co jedynie pokazuje skalę problemu i tego, jak wiele osób choruje. Na świecie na migrenę cierpi miliard ludzi, w Polsce – 3 mln kobiet w wieku produkcyjnym. Historie chorych powinien przeczytać każdy i każda z nas, by uwrażliwić się na cierpienie osób z migreną.
„Jak przy chorobie morskiej na rozpadającej się łodzi przy sztormie. Świat mi się buja, wymioty”
„Potworny ból głowy, oka, zatok, wymioty, drżenie, zaburzenia widzenia, ból brzucha, nadwrażliwość”
„Wymiotuję z bólu, przeszkadza mi światło, zapachy, dźwięki, odechciewa się żyć”
„Bełkoczę, nie widzę, jest mi niedobrze, wymiotuję, rozp***dala mi głowę, mam światłowstręt”
„Razi mnie światło/zapachy, nie potrafię utrzymać głowy w pionie”
„Najpierw przestaję widzieć, a potem klasycznie: wymioty, dziki ból głowy”
„Drętwiejący język, utrata czucia w rękach i nogach, rzyganie i ultrawrażliwość na bodźce”
„Rzygam, sram, mdleję, odbijam się od ścian, zasłaniam oczy, bo światło razi”
„W moim przypadku jest to atak zimna, mgła na oczach i zmniejszony kontakt z otoczeniem”
„Zataczam się, mówię, jakbym była pijana, czasem drętwienie twarzy, wygląda trochę jak udar”
„Mam ochotę oddzielić połowę głowy od reszty ciała. Nie wiem, co się dookoła mnie dzieje”
„Uczucie jakby ktoś dźgał cię gorącym nożem w oko przy najmniejszym ruchu. Przez 48h”
„Czuję, jakby ktoś mi przyłożył kijem w głowę. Ból oczu, brzucha i ciągle uczucie, jakbym była pijana” – czytamy.
Migrena – co to jest?
Migrena jest bólem głowy – najczęściej jednostronnym, mającym charakter pulsujący, trwającym od kilku godzin do kilku dni. Objawy towarzyszące migrenie to często światłowstręt, wysoka wrażliwość na hałasy oraz nudności i wymioty. Pierwszy atak bólu migrenowego pojawia się zwykle już w wieku młodzieńczym, ale najczęściej dolegliwości obserwuje się u pacjentów między 35. i 45. rokiem życia. Migrena występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, co związane jest z czynnikami hormonalnymi.
Przyczyny migreny
Istnieje wiele teorii dotyczących przyczyn migreny, jednak nadal żadna z nich nie jest dominująca i do końca pewna. Często wymieniana dotyczy występowania nieprawidłowej aktywności mózgu u pacjentów z migrenami – konkretnie aktywacji mechanizmów, prowadzących do wydzielania do naczyń krwionośnych i nerwów substancji o charakterze prozapalnym, które wywołują ból.
Nie jest jasne, co stanowi powód tych zmian, ale badania pokazują, że predyspozycje genetyczne mogą odgrywać rolę w występowaniu ataków migreny w odpowiedzi na nadmierną wrażliwość na czynniki wyzwalające. Występowanie w bliskiej rodzinie osób z migreną zwiększa ryzyko pojawiania się epizodów aż trzykrotnie.
Polecamy
„Przeszłam przez ból migrenowy, stygmatyzację i medyczny gaslighting, i mam już dość”. Gwiazda filmów Marvela wspiera osoby chorujące na migrenę
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
się ten artykuł?