Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy powinni uważać z opalaniem – uczulają włoscy lekarze
Wszyscy, którzy przechorowali COVID-19 i/lub zaszczepili się przeciw koronawirusowi powinni tego lata bardzo ostrożnie korzystać ze słońca. Ich skóra może być osłabiona i bardziej narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych – uważają włoscy specjaliści, cytowani przez dziennik „Il Messaggero”.
COVID-19 i szczepienia a problemy dermatologiczne
Nie od dziś wiadomo, że zakażenie koronawirusem może dawać całe mnóstwo nieswoistych symptomów, począwszy od problemów neurologicznych (nerwowość, stany depresyjne, dezorientacja), a kończąc na schorzeniach dermatologicznych. Jest to związane z faktem, że COVID-19 jest ogólnoustrojową infekcją wirusową zmieniającą odpowiedź immunologiczną całego organizmu. Stąd też w przebiegu choroby mogą pojawić się nietypowe wysypki i inne problemy skórne.
Już w kwietniu 2020 r. Francuski Krajowy Związek Dermatologów (SNDV) wydał komunikat, w którym poinformował, że objawem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 mogą być:
- uporczywe, czasem bolesne zaczerwienienia,
- pokrzywka i bąble pokrzywkowe,
- zmiany skórne przypominające odmrożenia.
Z czasem specjaliści zaczęli mówić również o takich schorzeniach dermatologicznych jak:
- atopowe zapalenie skóry,
- łuszczyca,
- osutka plamisto-grudkowa (zmiany skórne pojawiające się najczęściej w wyniku niepożądanej reakcji polekowej,
- sinica siateczkowata (objawiającą się czerwononiebieskimi plamami tworzącymi siateczkę na skórze),
- „palce covidowe” (mające związek z mikrozakrzepami powstającymi w przebiegu COVID-19: sino-czerwone zmiany w końcówkach palców – głównie stóp, ale mogą też wystąpić na palcach rąk – którym mogą towarzyszyć pęcherze i owrzodzenia).
Teraz specjaliści mówią, że nie tylko w trakcie infekcji, ale również po niej, a także po szczepieniu przeciw COVID-19, możemy doświadczać rozmaitych problemów skórnych.
Poczekaj kilka tygodni, zanim zaczniesz się opalać
W związku z prowadzoną we Włoszech kampanią w celu zapobiegania rakowi skóry zwrócono uwagę na to, że za zarówno przebycie zakażenia SARS-CoV-2, jak i zaszczepienie przeciw koronawirusowi, może osłabiać nasz największy organ i bardziej narażać go na szkodliwe działanie słońca.
„Również po zaszczepieniu bowiem – uważa dermatolog Luca Fania, cytowany przez włoski dziennik „Il Messaggero”- mogą wystąpić różne stany chorobowe skóry”.
Dlatego – apelują lekarze – tego lata powinniśmy być szczególnie ostrożni, a nasza skóra – wyjątkowo chroniona. Osoby, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19 i te, które przeszły infekcję, powinny przede wszystkim poczekać kilka tygodni, zanim zaczną się opalać – podkreślają włoscy specjaliści.
Na działanie słońca należy wystawiać się stopniowo, pamiętając oczywiście o fotoprotekcji. Kremy z filtrem to absolutny letni must have dla tych osób – nie tylko na plaży. Ba, skóra powinna być chroniona nawet w pochmurne dni – uważają eksperci.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
Ponad 1,6 mln uratowanych istnień! WHO w nowym raporcie ujawnia efekty szczepień na COVID-19
FDA zatwierdziła nową szczepionkę na COVID-19. Kiedy preparaty na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawią się w Polsce?
Zbliża się szczyt zachorowań na COVID-19, a MZ zapowiada przerwę w dostępności szczepionek: „Nie będą wykonywane”
się ten artykuł?