Przejdź do treści

Osoby ze stanami lękowymi mogą doskonale funkcjonować. Oto osiem symptomów, które o tym świadczą

Stany lękowe/iStockphoto
Osoby ze stanami lękowymi mogą doskonale funkcjonować/iStockphoto
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zaburzenia lękowe to niestety coraz częstszy problem, dotykający wielu osób. Jest to jednak grupa bardzo różnorodnych zaburzeń, które nie zawsze oznaczają kompletne wycofanie z życia społecznego. Wiele osób cierpiących na zaburzenia lękowe jest bardzo silnie zmotywowana do działania we wszystkich obszarach swojego życia.

Stany lękowe to zaburzenie, które dotyka wielu kobiet. Niekiedy osoby cierpiące na tę dolegliwość są sparaliżowane atakami paniki i zamykają się na świat, co tylko wzmaga ich poczucie zagubienia. Jednak nie na wszystkich choroba działa w ten sam sposób. Okazuje się, że osób, które kompletnie wycofują się z życia z powodu nawracających stanów lękowych, jest niewiele. Stanowi to raczej alternatywną manifestacje stanu psychicznego, a nie jego stały objaw. Bardzo często okazuje się, że osoby cierpiące na zaburzenia lękowe są silnie zmotywowane do pozostawania aktywnymi we wszystkich obszarach swojego życia. Nie poddają się przeciwnościom, bo chcą sobie radzić i odreagować lęki, które czają się w głowie.

Kobieta z kręconymi włosami stoi pod ścianą i obgryza paznockie. Patrzy w bok

Oznaki stanów lękowych, na które warto zwrócić uwagę

  • Wszystko albo nic – to sposób twojego myślenia? Nieważne – w pracy, na siłowni czy w relacjach z innymi, chcesz być zawsze najlepsza i dążysz do doskonałości. Może być to objaw doświadczanych nieświadomie stanów lękowych. Wymagania niemożliwe do spełnienia, którymi sama siebie obarczasz, wprawiają cię w poczucie beznadziei, kiedy nie jesteś w stanie ich spełnić. Wszystko to tylko nasila chorobę lękową.
  • Pełna kontrola to próba radzenia sobie z chorobą. Stany lękowe mogą objawiać się w nieposkromionej chęci kontrolowania nawyków i rygorystycznych procedur. Pominięcie jednej czynności może wprawić cię w złość i poirytowanie. Możesz tak reagować, ponieważ chcesz mieć poczucie kontroli nad swoim życiem we wszystkich możliwych obszarach.
  • Nawracające bóle i tiki nad którymi nie sposób zapanować. Ciągłe obgryzanie paznokci, kołysanie nogą, bóle szyi czy brzucha również zaliczyć można do objawów zaburzeń lękowych.
  • Problemy z wyrażaniem emocji – to kolejny objaw problemów lękowych. Starając się ukryć swoją wewnętrzną walkę z lękami, możesz również zamknąć się na pozostałe emocje. W konsekwencji możesz być niezrozumiana przez otaczających cię ludzi.
  • Ciągła obawa, że rozczarujesz innych nie pozwala ci zasnąć. To częsty objaw, świadczący o tym, że możesz być osobą z nieuświadomionymi stanami lękowymi.
  • Nieumiejętność odmowy to dla ciebie codzienność? Jeśli słowo „nie” jest ci obce i nigdy nie jesteś w stanie odmówić innym, pomyśl, czy nie ma to związku z twoim zdrowiem psychicznym. Często ludzie z zaburzeniami lękowymi nie są w stanie odmówić, nawet jeśli czują się przytłoczeni otaczającym ich światem.
  • Zaburzenia snu mogą dotknąć cię podczas przechodzenia zaburzeń lękowych. Jeśli kolejną już noc z rzędu wiercisz się w swoim łóżku, zastanów się, czy przyczyną nie są ukryte stany lękowe.
  • Brak wolnego czasu, kiedy zawalasz się robotą. To również może być objaw zaburzeń lękowych. Celowo bierzesz sobie na głowę jak najwięcej zajęć, by nie mieć czasu na zastanawianie się nad swoim zdrowiem psychicznym czy problemami dnia codziennego.
Znak ewakuacyjny

Co zatem zrobić by poczuć się lepiej?

Jeśli któreś lub wszystkie z wymienionych objawów nie są ci obce, to znak, że możesz cierpieć na ukryte stany lękowe. Oto jak można sobie z nimi radzić. Popracuj nad samoświadomością, wsłuchaj się, co chce powiedzieć ci twój organizm i zaakceptuj, że nikt z nas nie jest idealny. Rozważ też wizytę u specjalisty, który może pomóc ci uzmysłowić sobie, że masz problem.

 

Źródło: WomensHealth

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?