Ostrzeżenie GIS-u przed bąblowicą. Choroba może przenosić się ze zwierząt na ludzi
![bąblowica choroba przenosi się ze zwierząt na ludzi](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/07/santiago-esquivel-rad7f8wv0fo-unsplash-1140x759.jpg)
GIS ostrzega przed bąblowicą (bąblowcem) – chorobą wywoływaną przez larwy tasiemców bąblowcowych. Wnikają one do organizmu m.in. poprzez bliski kontakt ze zwierzętami i spożycie zakażonych owoców. Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych a nawet śmierci.
Bąblowica – najwięcej zakażeń latem
Bąblowica, inaczej echinokokoza, jest chorobą wywoływaną przez larwy tasiemców bąblowcowych (Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis), która przenosi się ze zwierząt na ludzi.
„Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów. Także pies może być rezerwuarem tasiemców bąblowcowych” – czytamy w komunikacje GIS-u.
Do zakażenie dochodzi poprzez:
- nieprzestrzeganie zasad higieny,
- bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami,
- spożywanie niedogotowanej, niemytej żywności (np. warzyw, owoców leśnych).
Objawy bąblowicy
Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. Gdy symptomy się pojawią, są związane z umiejscowieniem cyst powstających w wyniku zakażenia. Jak wyjaśnia GIS, najczęściej zlokalizowane są one w:
- wątrobie,
- płucach,
- nerkach,
- śledzionie,
- ośrodkowym układzie nerwowym,
- kościach.
Co istotne, mogą tam przebywać – uwaga – nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Zakażony może zatem przez bardzo długi czas nie wiedzieć o tym, że ma torbiel. Dopiero kiedy pojawią się uciskowe bóle (np. brzucha) lub mdłości, chory zaczyna szukać przyczyny.
„Powiększanie się cyst, powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy. Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci” – informuje GIS.
Leczenie chirurgiczne (usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką) umożliwia pełne wyzdrowienie.
Bąblowica – jak przeciwdziałać zapobiec zakażeniu?
Najważniejsze zasady zapobiegania bąblowicy opierają się na przestrzeganiu higieny (podczas i po pracy ogrodzie, lesie, na działce). Nie można również zapominać o myciu rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami a także dokładnym myciu owoców (przede wszystkim leśnych) i warzyw (ewentualnie należy poddać je obróbce termicznej).
Trzeba również pamiętać o regularnym odrobaczaniu zwierząt domowych – koniecznie środkami działającymi również na tasiemce.
Do lekarza należy zgłosić się w każdym przypadku, gdy występują niepokojące objawy z różnych układów ciała. Odpowiednie badania pomogą szybko rozpoznać przyczynę dolegliwości.
RozwińPolecamy
![Kobieta i mężczyzna myją zęby przed lustrem- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/10/mycie_zebow-jpg-850x478.jpeg)
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
![Kobieta w maseczce w Warszawie- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/kobieta-w-maseczce-w-warszawie_gettyimages-850x478.jpg)
Szykuje się powrót maseczek. Szef GIS: „Narasta fala zachorowań”
![Kobiece majtki- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/05/pexels-cottonbro-8731335-kopia-850x425.jpg)
Majtki z terminem ważności? Po jakim czasie powinnyśmy je wyrzucić i kupić nowe?
![Uśmiechnięta kobieta z pięknymi zębami. Tekst dotyczy irygatorów - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/05/lesly-juarez-1ahgngkuhr0-unsplash-kopia-850x498.jpg)
Jaki irygator do zębów wybrać i dlaczego warto w niego zainwestować?
się ten artykuł?