Przejdź do treści

Ostrzeżenie GIS-u przed bąblowicą. Choroba może przenosić się ze zwierząt na ludzi

bąblowica choroba przenosi się ze zwierząt na ludzi
Ostrzeżenie GIS-u przed bąblowicą. Groźna choroba przenosi się ze zwierząt na ludzi / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

GIS ostrzega przed bąblowicą (bąblowcem) – chorobą wywoływaną przez larwy tasiemców bąblowcowych. Wnikają one do organizmu m.in. poprzez bliski kontakt ze zwierzętami i spożycie zakażonych owoców. Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych a nawet śmierci.

Bąblowica – najwięcej zakażeń latem

Bąblowica, inaczej echinokokoza, jest chorobą wywoływaną przez larwy tasiemców bąblowcowych (Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis), która przenosi się ze zwierząt na ludzi.

 „Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych psów i lisów. Także pies może być rezerwuarem tasiemców bąblowcowych” – czytamy w komunikacje GIS-u.

Do zakażenie dochodzi poprzez:

  • nieprzestrzeganie zasad higieny,
  • bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami,
  • spożywanie niedogotowanej, niemytej żywności (np. warzyw, owoców leśnych).

Objawy bąblowicy

Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania z powodu długiego okresu bezobjawowego. Gdy symptomy się pojawią, są związane z umiejscowieniem cyst powstających w wyniku zakażenia. Jak wyjaśnia GIS, najczęściej zlokalizowane są one w:

Co istotne, mogą tam przebywać – uwaga – nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta. Zakażony może zatem przez bardzo długi czas nie wiedzieć o tym, że ma torbiel. Dopiero kiedy pojawią się uciskowe bóle (np. brzucha) lub mdłości, chory zaczyna szukać przyczyny.

„Powiększanie się cyst, powoduje ucisk na otaczające tkanki i narządy. Cysty w płucach doprowadzają do zmian przypominających nowotwór, a nieleczone doprowadzają do śmierci” – informuje GIS.

Leczenie chirurgiczne (usunięcie torbieli bąblowcowej z otaczającą tkanką) umożliwia pełne wyzdrowienie.

Bąblowica – jak przeciwdziałać zapobiec zakażeniu?

Najważniejsze zasady zapobiegania bąblowicy opierają się na przestrzeganiu higieny (podczas i po pracy ogrodzie, lesie, na działce). Nie można również zapominać o myciu rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami a także dokładnym myciu owoców (przede wszystkim leśnych) i warzyw (ewentualnie należy poddać je obróbce termicznej).

Trzeba również pamiętać o regularnym odrobaczaniu zwierząt domowych – koniecznie środkami działającymi również na tasiemce.

Do lekarza należy zgłosić się w każdym przypadku, gdy występują niepokojące objawy z różnych układów ciała. Odpowiednie badania pomogą szybko rozpoznać przyczynę dolegliwości.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?