Otrzymała macicę od starszej siostry. Po udanym przeszczepie planuje zapłodnienie in vitro
Chirurdzy z Oksfordu przeprowadzili pierwszy w Wielkiej Brytanii przeszczep macicy. Biorczynią była 34-letnia kobieta, a dawczynią jej 40-letnia siostra. Lekarze potwierdzają, że obie pacjentki po zabiegu czują się dobrze. Transplantacja się udała, biorczyni zaczęła regularnie miesiączkować, a jesienią planuje rozpocząć procedurę zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro.
Pierwszy przeszczep macicy w Wielkiej Brytanii
Zarówno dawczyni, jak i biorczyni mieszkają w Anglii. W informacjach prasowych nie pojawiają się ich imiona, ponieważ pragną pozostać anonimowe. 40-letnia dawczyni ma dwójkę dzieci i nie planowała mieć ich więcej, dlatego zdecydowała się pomóc siostrze spełnić marzenie o macierzyństwie. Jej młodsza siostra urodziła się z rzadką chorobą typu 1 Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera. To zespół wad wrodzonych nazwany tak od nazwisk badaczy, którzy opisali tę jednostkę chorobową jako pierwsi.
Zespół MRKH diagnozowany jest zwykle ok. 15.–16. roku życia, kiedy u nastolatki nie pojawia się pierwsza miesiączka. Wyróżnia się dwa typy zespołu. Typ I, na który cierpi opisywana biorczyni, dotyczy nieprawidłowości w obrębie narządów rozrodczych, natomiast w typie II dodatkowo opisywane są wady innych narządów, np. nerek, serca czy układów takich jak kostny bądź słuchu.
Operacja przeszczepu macicy została przeprowadzona w Churchill Hospital w Oksfordzie. Jak podaje BBC, trwała ponad 17 godzin, a przeprowadzał ją 30-osobowy zespół lekarzy pod kierownictwem profesora Richarda Smitha.
„Cała operacja była pełna emocji. Myślę, że na koniec wszyscy byliśmy trochę wzruszeni” – powiedział prof. Richard Smith.
Prof. Smith, który poświęcił 25 lat na badania nad przeszczepianiem macicy, w trakcie zabiegu kierował zespołem pobierania narządów. W rozmowie z BBC podkreślił, że przeprowadzona operacja „to ogromny sukces”.
Marzy o dwójce dzieci
Chirurżka transplantolożka Isabel Quiroga, która kierowała zespołem wszczepiającym macicę, powiedziała, że biorczyni była przeszczęśliwa. „Była wniebowzięta, bardzo szczęśliwa i pełna nadziei, że będzie mogła urodzić nie jedno, ale nawet dwoje dzieci” – podkreśliła. „Jej macica funkcjonuje prawidłowo i bardzo uważnie monitorujemy jej postępy” – dodała.
30-letnia biorczyni przed operacją przeszła wraz z mężem leczenie niepłodności, a w specjalnym magazynie przechowywanych jest osiem ich zarodków. Jesienią planuje poddać się procedurze zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro. Dwa tygodnie po operacji przeszczepu macicy kobieta miała pierwszą w swoim życiu miesiączkę. By zapobiec odrzuceniu tkanki, 30-latka musi przyjmować leki immunosupresyjne, które niosą długoterminowe ryzyko dla zdrowia. Dlatego po maksymalnie dwóch ciążach przeszczepiona macica zostanie usunięta.
Pierwszy przeszczep macicy na świecie
Pierwszy przeszczep macicy na świecie miał miejsce w 2013 roku w Szwecji. Wówczas to 36-letnia biorczyni otrzymała macicę od swojej 60-letniej przyjaciółki. Rok po przeszczepie urodziła upragnione dziecko.
Od tego czasu na całym świecie przeprowadzono 100 przeszczepów macicy, dzięki którym urodziło się ok. 50 dzieci, głównie w USA i Szwecji, ale także w Turcji, Indiach, Brazylii, Chinach, Czechach, Niemczech i Francji.
15 tys. kobiet w wieku rozrodczym cierpi na niepłodność maciczną
Chirurdzy w Wielkiej Brytanii pozwolenie na przeszczep macicy otrzymali w 2015 r., jednak z uwagi na „opóźnienia instytucjonalne” i pandemię COVID-19, doszło do niego dopiero w lutym 2023 r. (choć o fakcie tym poinformowano dopiero teraz). Warto podkreślić, że koszty przeprowadzenia tej operacji pokryła organizacja charytatywna Womb Transplant UK (fundacja zajmująca się promowaniem przeszczepu macicy w Wielkiej Brytanii), a 30-osobowy zespół lekarzy zrezygnował z wynagrodzenia za poświęcony czas.
„Szokująca prawda jest taka, że obecnie w tym kraju ponad 15 000 kobiet w wieku rozrodczym cierpi na bezwzględną niepłodność maciczną. Albo urodziły się bez macicy, albo przeszły histerektomię z powodu raka lub innych nieprawidłowości w rozwoju płodu” – powiedział prof. Smith, prezes Womb Transplant UK.
Womb Transplant UK twierdzi, że skontaktowało się z nimi ponad 500 kobiet, które pragną przejść zabieg transplantacji macicy. Po pierwszym udanym przeszczepie lekarze planują kolejne.
Źródło: bbc.com
Zobacz także
Urodziła dziecko po przeszczepie macicy. „Możemy zaoferować kolejną opcję pacjentkom doświadczającym niepłodności”
„Słowo „cipka” nie może niektórym osobom przejść przez gardło” – mówią Paulina Klepacz i Aleksandra Nowak, autorki „CIPKOnotesu”
Kobieta z przeszczepioną macicą urodziła zdrowe dziecko. Dawczynią organu była babcia noworodka
Polecamy
61-latka urodziła swoje pierwsze dziecko. Starała się o nie przez 37 lat
Michelle Yeoh o niemożności posiadania dzieci. „To jest największy smutek w moim życiu”
Patricia Kazadi o macierzyństwie: „Może zdecyduję się na adopcję, może na surogatkę”
Niepłodność pierwotna może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn
się ten artykuł?