Przejdź do treści

Otyłość w czasie ciąży zwiększa ponad dwukrotnie ryzyko rozwoju autyzmu u dzieci – wskazują najnowsze badania

Dziewczynka przytula się do ciążowego brzucha mamy
Dzieci urodzone przez matki z nadwagą są bardziej narażone na spektrum autyzmu / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Otyłość u kobiety ciężarnej zwiększa ponad dwukrotnie ryzyko rozwoju autyzmu i o 32 proc. prawdopodobieństwo wystąpienia ADHD u dziecka. To wnioski płynące z australijskiego badania przeprowadzonego na grupie ponad 3,6 miliona par matek i dzieci. „Ważne jest, abyśmy uznali potencjalne długoterminowe konsekwencje otyłości matki na zdrowie psychiczne dziecka” — powiedział główny autor badania, dr Bereket Duko z University of South Australia.

Otyłość matki a spektrum autyzmu u dziecka

O szeregu niekorzystnych skutków okołoporodowych, które mogą być wynikiem otyłości ciężarnych kobiet, wiadomo od lat. Zalicza się do nich m.in. poród przedwczesny, niską masę urodzeniową, urodzenie martwego dziecka, a także makrosomię, czyli wysoką masą urodzeniową. Jednak potencjalne ryzyko długoterminowych skutków neuropsychiatrycznych i behawioralnych u potomstwa wciąż pozostawało niejasne. Nowe światło na tę kwestie rzuca badanie australijskich naukowców. Było ono efektem współpracy wielu uniwersytetów, placówek badawczych i szpitali w całej Australii. Obejmowało metaanalizę ponad 3,6 mln par matek i dzieci z całego świata z 42 badań epidemiologicznych.

„Przebadaliśmy nadwagę i otyłość matek przed ciążą i w jej trakcie, odkrywając, że oba te zjawiska są istotnie powiązane z problemami psychiatrycznymi i behawioralnymi u dzieci w późniejszym życiu, szczególnie z ASD, ADHD i problemami w relacjach z rówieśnikami” — podkreślił główny autor badania, dr Bereket Duko z University of South Australia.

Kobieta przytula dużego psa w polu rzepaku, tekst o emocjach osób z autyzmem

Otyłość matki dwukrotnie zwiększa ryzyko rozwoju autyzmu u dziecka

Jak informuje na swojej stronie University of South Australia, dzieci urodzone przez matki, które miały nadwagę przed lub w trakcie ciąży, są bardziej narażone na rozwój spektrum autyzmu (ASD) i zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Stwierdzono, że otyłość matki w czasie ciąży zwiększa ponad dwukrotnie ryzyko rozwoju autyzmu, o 32 proc. zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ADHD i o 16 proc. zaburzeń zachowania u dziecka.

Zdaniem dr Bereketa Duko, badanie rzuca nowe światło na długoterminowy wpływ masy ciała matki na zdrowie psychiczne dziecka, co podkreśla potrzebę podejmowania działań ukierunkowanych na kontrolę masy ciała kobiet przed ciążą i w jej trakcie.

„Biorąc pod uwagę rosnące globalne wskaźniki otyłości wśród kobiet w wieku rozrodczym i rosnącą liczbę dzieci z rozpoznanymi chorobami neurodegeneracyjnymi, ważne jest, abyśmy uznali potencjalne długoterminowe konsekwencje otyłości matki na zdrowie psychiczne dziecka” — zaznaczył dr Duko. „Chociaż konieczne są dalsze badania w celu zbadania mechanizmów biologicznych leżących u podstaw tych powiązań, wyniki podkreślają potrzebę interwencji zdrowotnych, które promują zdrowy tryb życia i wagę wśród przyszłych rodziców” – dodał

Źródło: unisa.edu.au, sciencedirect.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?