Przejdź do treści

Owrzodzenia żylne – najczęstsze owrzodzenia kończyn dolnych. Zapobieganie i leczenie

Owrzodzenia żylne jako najczęstsze owrzodzenia kończyn dolnych Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Owrzodzenia to bardzo trudno gojące się rany polegające na ubytku grubości skóry. W praktyce klinicznej najczęstszym typem przewlekłych owrzodzeń kończyn dolnych są owrzodzenia żylne. U osób starszych, otyłych, z dużymi owrzodzeniami i współistniejącymi chorobami kończyn dolnych, może być konieczna interwencja zabiegowa.

Typy owrzodzeń kończyn dolnych 

Wśród owrzodzeń kończyn dolnych wyróżnia się cztery zasadnicze typy – żylne, tętnicze, odleżynowe i neuropatyczne. Najczęstszym typem przewlekłych owrzodzeń kończyn dolnych są owrzodzenia żylne wynikające z nadmiernego ciśnienia w układzie żylnym kończyn dolnych czy niewydolności zastawek żylnych. Owrzodzenia żylne są zazwyczaj płytkie, pokryte wysiękiem. Są to zmiany lokalizujące się tuż nad kostką przyśrodkową podudzia. Towarzyszy im obrzęk i poszerzenie żył podudzia. 

Drugi typ owrzodzenia kończyny dolnej to owrzodzenie tętnicze, wynikające z niedokrwienia tkanek kończyny dolnej. Są to owrzodzenia głębokie, które lokalizują się przede wszystkim na grzbietowej części stopy. Owrzodzenia tętnicze są przeważnie suche, a kończyna w części dystalnej jest zimna w związku z nieprawidłowym jej ukrwieniem. 

U pacjentów z chorobami obwodowego układu nerwowego czy cukrzycą częściej tworzą się głębokie owrzodzenia neuropatyczne. Ich lokalizacja to głównie podeszwowa część stopy ze względu na liczne uszkodzenia mechaniczne skóry tej okolicy, a także nieprawidłowy rozkład nacisku na stopę przy patologicznym chodzie. 

Ostatni typ owrzodzeń kończyn dolnych to owrzodzenia występujące przede wszystkim u leżących pacjentów z ograniczoną ruchomością. Ze względu na długotrwały ucisk skóry na wyniosłości kostnej jak np. pięta dochodzi początkowo do zaczerwienienia, a następnie do ubytków skóry, aż do powstania owrzodzeń. 

Kobieta trzyma się za nogi - żylaki kończyn dolnych

Mechanizm powstawania owrzodzeń żylnych jako najczęstszych owrzodzeń kończyn dolnych 

Osobami szczególnie podatnymi na powstanie owrzodzeń żylnych są osoby starsze, powyżej 60. roku życia, bez aktywności fizycznej i otyłe. Niejednokrotnie u tych osób stwierdza się dodatni wywiad w kierunku zakrzepicy żylnej (zarówno u chorego jak i najbliższej rodziny). Do owrzodzeń żylnych predysponują także liczne ciąże w wywiadzie, płeć żeńska czy współistniejące schorzenia kości i stawów kończyn dolnych. Utrudnienie przepływu krwi przez układ żylny w wyniku współistnienia blokady w naczyniu, cofanie się krwi w żyłach przez niewydolność zastawek żylnych, anomalie anatomiczne naczyń żylnych czy upośledzenie funkcji mięśniowej łydki, istotnie wpływają na zainicjowanie procesu tworzenia się owrzodzenia żylnego.

teleangiektazje - kobieta przeglądająca się w lustrze

Jak rozpoznać owrzodzenie żylne? 

Początkowo chory może uskarżać się na objawy związane z niewydolnością układu żylnego w kończynie dolnej. Typowymi objawami są uczucie ciężkości kończyn dolnych, obrzęki czy dolegliwości bólowe podudzi. Charakterystyczne dla niewydolności żylnej jest to, że objawy nasilają się przy długotrwałym staniu, a ustępują w spoczynku przy jednoczesnym uniesieniu kończyny. Z czasem dochodzi do poszerzenia się powierzchownych naczyń żylnych. W zaawansowanym stadium dochodzi do atrofii skóry danej okolicy podudzia, a łydka przybiera kształt odwróconej butelki do szampana z wyraźnym zwężeniem nad stawem skokowym. 

Owrzodzenia żylne są zmianami pokrytymi wysiękiem, czyli są to mokre owrzodzenia.

Metody leczenia owrzodzenia żylnego kończyny dolnej 

Początkowo zaleca się leczenie zachowawcze, czyli odpowiednie opatrunki i terapię uciskową. Konieczne może okazać się włączenie antybiotyków, a także postępowanie chirurgiczne. Terapia uciskowa, inaczej kompresjoterapia, jest podstawowym krokiem postępowania w owrzodzeniach żylnych. Przeciwwskazaniem do jej zastosowania może okazać się jednak współistniejące niedokrwienie kończyny dolnej bądź ciężka niewydolność serca powikłana obrzękami obwodowymi. W terapii uciskowej stosuje się bandaże elastyczne, bandaże uciskowe, pończochy czy ucisk pneumatyczny. 

 Szeroki wybór opatrunków specjalistycznych powinien konsultować specjalista. Wyróżnia się m.in. opatrunki chłonne, hydrokoloidowe, hydrożelowe, z pianki poliuretanowej czy też zawierające np. jony srebra.

 Jeśli owrzodzenie zostanie zainfekowane, konieczne bywa włączenie antybiotykoterapii. Istotne jest stosowanie antybiotyku ogólnoustrojowo, a nie miejscowo. Bardzo duże, niegojące się owrzodzenia wymagają konsultacji chirurgicznej, a niekiedy także zabiegu. 

Źródła: 

  1. David Negus, Owrzodzenia podudzi, Alfa-medica Press, 2006
  1. Andrzej Franek, Marek Kucharzewski, Aleksander Sieroń, Zachowawcze leczenie owrzodzeń żylnych podudzi, Wyd II, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2011

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?