Przejdź do treści

Pacjenci przyjmujący Ozempic mogą mieć myśli samobójcze. Duże badanie potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia

Smutna kobieta siedzi na łóżku- Hello Zdrowie
Ozempic może być bardzo niebezpieczny szczególnie dla osób chorujących na depresję źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ozempic, lek na cukrzycę, święci triumfy popularności. Dla wielu stał się szansą na utratę kilogramów. Od jakiegoś czasu lek ten budzi jednak wątpliwości z uwagi na to, że może wywoływać wzmożone myśli samobójcze. Jest najnowsze badanie, które potwierdza te przypuszczenia. 

Ozempik negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne

Ozempic, lek przeciwcukrzycowy duńskiej firmy Novo Nordisk, zrobił zawrotną karierę na całym świecie po tym, jak wykazał właściwości odchudzające. Występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań i skutecznie obniża stężenie glukozy we krwi. Pacjenci, którzy go stosują, obserwują u siebie zadawalającą redukcję masy ciała. Utratę kilogramów zawdzięczają semaglutydowi, aktywnemu składnikowi leku. Coraz więcej zaczęto jednak mówić także o działaniach ubocznych preparatu. Jednym z nich mają być myśli samobójcze.

W połowie lipca na Islandii stwierdzono dwa działania niepożądane w postaci myśli samobójczych u pacjentów przyjmujących Ozempic oraz jedno u pacjenta stosującego Saxendę (to również farmaceutyk przepisywany na cukrzycę i otyłość, z tą samą substancją czynną – red. ). To wzbudziło niepokój i pretekst do badań nad bezpieczeństwem leku.

Firma Novo Nordisk zapewniła, że będzie monitorować działania niepożądane, w tym występowanie myśli rezygnacyjnych. Badanie, opublikowane w styczniu w czasopiśmie Nature Medicine wykazało, że stosowanie semaglutydu nie wiąże się z większym ryzykiem pojawienia się myśli samobójczych w porównaniu z osobami przyjmującymi inne rodzaje leków na odchudzanie i cukrzycę.

Pojawiło się jednak najnowsze badanie, które dowodzi, że semaglutyd może przyczynić się do zwiększonego występowania myśli samobójczych. Wnioski z badania opisali na łamach „JAMA Network Open”.

Nad sprawdzeniem tej zależności pochyliła się grupa naukowców z wielu krajów. Opierając się na globalnej bazie danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przeanalizowała rozbieżności w raportowaniu działań niepożądanych leków.

Badanie wykazało większą częstotliwość występowania myśli samobójczych u pacjentów stosujących semaglutyd w porównaniu do innych grup leków, np. dapagliflozyny i metforminy oraz w podgrupie osób stosujących leki przeciwdepresyjne i benzodiazepiny.

„Depresja lub skłonności samobójcze są rzadkimi, ale niezwykle poważnymi działaniami niepożądanymi i należy im zapobiegać oraz radzić sobie z nimi w jak największym stopniu” – odniósł się do badań  dr Francesco Salvo, francuski badacz bezpieczeństwa leków.

Natomiast nie pierwszy raz zaobserwowano, że medykamenty skuteczne w leczeniu otyłości, negatywnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Tego typu lekiem był np. rimonabant: po tym jak udowodniono, że zwiększa ryzyko depresji i prób samobójczych, wycofano go z rynku.

Eksperci uważają, że GLP-1 i inne środki zmniejszające apetyt powinny być przepisywane z ostrożnością u osób, które miały w przeszłości depresję lub myśli samobójcze. A jeśli pacjenci doświadczą nowego epizodu depresji podczas przyjmowania leków, lekarze powinni rozważyć „natychmiastowe odstawienie”.

Kobieta wstrzykuje sobie lek w brzuch

Sięgnij po pomoc. Nie jesteś sam (a)

UWAGA! Masz myśli samobójcze? Czujesz, że Twoje życie jest zagrożone? Nie zwlekaj. Dzwoń: 112

Kiedy jesteś w kryzysie, możesz zadzwonić również tutaj, o każdej porze dnia i nocy.

  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym – tel. 800 702 222
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – tel. 116 111
  • Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych – tel. 116 123
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka- tel. 800 121 212
  • Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” – tel. 800 120 002
  • Bezpłatny całodobowy numer Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie – tel. 12 421 92 82

źródło: edition.cnn.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?