Przejdź do treści

Pacjent otrzymał sztuczne serce z tytanu. To pierwsza taka operacja na świecie

hello poniedziałek
Sztuczne tytanowe serce firmy BiVACOR
57-latek z USA był pierwszym pacjentem, u którego niewydolne serce zastąpiono tymczasową, tytanową pompą krwi / Zdjęcie: Materiały prasowe BiVACOR
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Chirurdzy z Houston zbliżyli się o krok do osiągnięcia jednego ze świętych Graali współczesnej medycyny” – informuje „The Business Journals”. Mowa o pionierskiej operacji wszczepienia tymczasowej, tytanowej pompy krwi. Pacjentem był 57-letni mężczyzna. Eksperci prognozują, że sztuczne serce może uratować życie wielu osobom oczekującym na przeszczepy.

Przełom w kardiologii: sztuczne serce z tytanu

57-letni mężczyzna ze Stanów Zjednoczonych jest pierwszą osobą na świecie, u której niewydolne serce zastąpiono tymczasową tytanową pompą krwi. Pacjent był po wstrząsie kardiogennym, cierpiał na ciężką niewydolność serca. To postępujące zaburzenie funkcjonowania pracy serca, skutkujące niewystarczającym transportem tlenu do komórek ciała. Przyczyny niewydolności serca to m.in. przebyty zawał serca, choroby zastawek czy choroba niedokrwienna serca. Objawy przewlekłej niewydolności serca mają najczęściej charakter duszności, męczliwości, kołatania serca, obrzęków, skurczów mięśni czy kaszlu.

Mężczyzna czekał na transplantację. Niestety jego stan był na tyle krytyczny, że dalsze oczekiwanie na narząd od dawcy mogłoby skończyć się tragicznie.

Lekarze z Baylor St. Luke’s Medical Center w Texas Heart podjęli decyzję, by zakwalifikować 57-latka do pionierskiego leczenia pomostowego. Mowa o operacji wszczepienia sztucznego serca działającego w oparciu o technologię lewitacji magnetycznej (maglev), która – zdaniem ekspertów – otwiera nowe horyzonty w dziedzinie kardiologii i transplantologii.

„Po prawie 20 latach badań i inwestycji opiewających na ponad 50 milionów dolarów Baylor College of Medicine pomyślnie przeprowadził pierwszą implantację sztucznego serca u człowieka, co stanowi monumentalny krok w innowacji w dziedzinie serca” – informuje w mediach społecznościowych organizacja Greater Houston Partnership.

Sztuczne serce (TAH), wyprodukowane przez firmę BiVACOR, wizualnie nie przypomina ludzkiego serca, ale gwarantuje jego funkcjonalność. Prace nad nim trwały dekadę, a ich efektem jest małe dwukomorowe urządzenie z tytanu wielkości pięści.

Tytanowa pompa serca jest odporna na korozje oraz zużycie mechaniczne. Posiada jedyną ruchomą część – pojedynczy, magnetycznie lewitujący wirnik, który pompuje krew do płuc i dalej do reszty ciała. Wirnik nie styka się z żadną inną powierzchnią, dzięki czemu nie ma możliwości uszkodzenia przez tarcie. Całe urządzenie zasilane jest niewielkim zewnętrznym kontrolerem, który połączony jest z sercem za pomocą rurki przeprowadzonej przez skórę na wysokości żołądka.

Firma twierdzi, że jej sztuczne serce przepompowuje do 12 litrów krwi na minutę i że jest to wystarczająca ilość dla dorosłego mężczyzny aktywnego fizycznie.

Renata Gabryjelska /fot. Natalia Erdman

Serce z tytanu działało bez zarzutu przez 8 dni

Operacja wszczepienia dwukomorowej, obrotowej pompy krwi trwała sześć godzin. Trzy dni później chory mógł już usiąść na krześle, a po sześciu dniach przejść 150 metrów. Tytanowe serce miało za zadanie jedynie podtrzymywać pacjenta przy życiu podczas oczekiwania na przeszczep serca. Dlatego, kiedy po 8 dniach od operacji pojawiło się ludzkie serce, które nadawało się do transplantacji, urządzenie TAH zostało usunięte z klatki piersiowej 57-latka.

„To osiągnięcie nie byłoby możliwe bez odwagi naszego pierwszego pacjenta i jego rodziny, poświęcenia naszego zespołu i naszych ekspertów współpracujących z The Texas Heart Institute” — powiedział Daniel Timms, założyciel i dyrektor techniczny BiVACOR, cytowany przez reddit.com. „Wykorzystując zaawansowaną technologię maglev, nasz TAH przybliża nas o krok do zapewnienia rozpaczliwie potrzebnej opcji dla osób z niewydolnością serca w stadium końcowym, które wymagają wsparcia podczas oczekiwania na przeszczep serca. Nie mogę się doczekać kontynuacji kolejnej fazy naszego badania klinicznego” – dodał.

Następnym krokiem ma być wszczepienie tytanowych serc dwóm kolejnym pacjentom. Będą oni objęci ścisłą obserwacją w oczekiwaniu na operację trwałego przeszczepu. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) dała firmie BiVOCOR zielone światło na pięć transplantacji w 2024 r. Jeśli kolejne próby wszczepiania TAH będą równie udane, być może będzie zgoda na zwiększenie liczby zabiegów. Zapotrzebowanie jest ogromne: niewydolność serca dotyka około 26 milionów ludzi na całym świecie, a każdego roku wykonuje się około 6 tys. przeszczepów serca.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródło: newatlas.com, reddit.com, sciencealert.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?