Pacjentka grała na skrzypcach w trakcie operacji usunięcia guza mózgu. „Niesamowity pokaz mocy nauki!”
Koncert skrzypcowy na sali operacyjnej? Być może brzmi to surrealistyczne, ale właśnie tak wyglądał zabieg usunięcia guza mózgu Dagmary Turner, która na co dzień gra w operze. Wcale jednak nie chodziło o to, żeby umilić lekarzom operację. Jak wyjaśnia na swoim profilu na Facebooku dr Maciej Kawecki, skrzypce zostały wykorzystane tu z jednego, bardzo ważnego powodu. Zdradza też, jak zakończyła się ta operacja.
Skrzypaczka operowa na sali operacyjnej
Jak pisze w swoim poście dr Maciej Kawecki, operacja Dagmary Turner była „niesamowitym pokazem mocy nauki”.
„W ten sposób lekarze King’s Collage Hospital w Londynie chcieli upewnić się, że operując, nie uszkadzają nerwów płata czołowego, które koordynują precyzyjne ruchy ręki odpowiadające za grę. Operacja została przeprowadzona rok temu z ogromną precyzją i już wiemy, że z pozytywnym skutkiem” – wyjaśnia.
Jak dodaje prezes Instytutu Lema i entuzjasta nauki, w Polsce autorem dokładnie takich pokazów geniuszu człowieka jest wybitny neurochirurg prof. Mirosław Ząbek, który w trakcie operacji na otwartym mózgu podaje pacjentowi szklankę wody. Ma to na celu sprawdzenie, czy wszczepiony stymulator poradził sobie z objawami choroby Parkinsona.
„To są takie momenty, gdy technologia zdaje się naprawdę wzruszać” – podkreśla Kawecki.
Rozwiń
Guz mózgu – objawy i leczenie
Guz mózgu może manifestować się na wiele sposobów, w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu oraz od funkcji obszaru, który jest uciskany. Neurologiczne objawy guza mózgu dotyczą zwiększenia śródczaszkowego ciśnienia i powstawania obrzęku, który powoduje ból głowy. Często jest on niestety ignorowany i „wyciszany” za pomocą tabletek przeciwbólowych. Wraz z postępem choroby pojawiają się także nudności, wymioty, uczucie ciągłego zmęczenia. Osoba, w której mózgu rośnie guz, może mieć problemy z pamięcią, rozpoznawaniem twarzy bliskich czy przypomnieniem sobie daty. Nierzadko pojawia się też utrata przytomności.
Dokładne leczenie nowotworu mózgu zależy od rodzaju guza i może być albo operacyjne, albo nieoperacyjne. Jednak najczęściej zabieg usunięcia guza mózgu jest konieczny. Niejednokrotnie operacje muszą być wspomagane przez radioterapię, która zapobiega powstawaniu przerzutów w przyszłości. Jest ona konieczna w przypadku nowotworów złośliwych, ponieważ nie jest możliwe usunięcie wszystkich tkanek zajętych procesem chorobotwórczym. Zabiegi te mogą trwać parę tygodni i są skierowane na określony fragment ciała.
Około 50 tys. pacjentów rocznie z guzem mózgu leczonych jest za pomocą noża gamma. Metoda ta ma jednak swoje ograniczenia. Leczy wyłącznie te guzy, które nie są większe niż 4 cm. Od 2011 roku zabiegi z wykorzystaniem noża gamma są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Maciej Kawecki – kim jest?
Maciej Kawecki to prezes Instytutu Lema i prorektor ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. W latach 2019-2021 dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Innowacji Wyższej Szkoły Bankowej Warszawie, od 2017 do 2019 r. dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji odpowiadający za sektor innowacji i wdrażanie do polskiego porządku prawnego RODO.
Jest autorem cyklu technologicznego w programie Dzień Dobry TVN, podcastu redakcji Onet oraz Komputer Świat „Technicznie Rzecz Biorąc” oraz współprowadzącym kanału technologicznego „W Głowie Się Nie Mieści”. Prowadzi też swój popularnonaukowy blog MakeWay, w którym chce torować drogę polskim innowacjom i innowatorom. Jego profil na Facebooku obserwuje ponad 82 tys. osób.
Zobacz także
Polecamy
Pierwsza taka operacja w Polsce. Lekarze usunęli 71-latkowi guza mózgu przez oczodół
Ból głowy przy kaszlu. Skąd się bierze kaszlowy ból głowy?
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Pacjentka miała ciśnienie 256 na 157 i „tykającą bombę” przy aorcie. Nowatorska operacja uratowała jej życie
się ten artykuł?