Przejdź do treści

Palenie marihuany – jakie są skutki stosowania używki?

marihuana oraz inne wytwory z konopii
Fot. elroi / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Palenie marihuany największy wpływ ma na działanie układu nerwowego. Długotrwałe stosowanie tej substancji oddziałuje negatywnie na pamięć, koncentrację, zmysły i nastrój. Jednocześnie coraz więcej badań wskazuje na prozdrowotne aspekty palenia marihuany. Od niedawna można ją legalnie stosować w celach leczniczych.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Marihuana to ususzone kwiaty żeńskiej odmiany konopi. Ma działanie psychoaktywne, za które odpowiada głównie tetrahydrokannabinol (THC), dlatego jest zaliczana do tak zwanych narkotyków miękkich. W większości przypadków jest przyjmowana wziewnie. Niedługo po zażyciu działa na układ nerwowy – powoduje rozluźnienie, euforię oraz zaburzenia percepcji i koncentracji. Poza tym uśmierza ból i niweluje dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jej stosowanie może prowadzić do uzależnienia. W Polsce uprawa, posiadanie i palenie marihuany w celach rekreacyjnych są nielegalne. Od czerwca 2017 roku dopuszczono jednak jej stosowanie w celach terapeutycznych.

Palenie marihuany a zdrowie

Działanie marihuany najczęściej kojarzy się z osiągnięciem dobrego samopoczucia, euforii, rozluźnienia, a także z wyostrzeniem zmysłów i innym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość. Jednak długotrwałe stosowanie i duże dawki tej substancji powodują uzależnienie psychiczne (według WHO ryzyko wynosi 30%) i wystąpienie zespołu amotywacyjnego, czyli nadmierną senność, zniechęcenie do działania i wycofanie z życia społecznego. Do jego objawów zalicza się:

  • apatię,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • niechęć do kontaktów z ludźmi,
  • zaburzenia koordynacji ruchowej,
  • obniżenie nastroju, napady lękowe, halucynacje.

Skutkiem palenia marihuany według niektórych badaczy mogą być także zaburzenia psychiczne – zwłaszcza depresja, psychozy i schizofrenia. Problem dotyczy głównie osób, które wcześniej przejawiały skłonności lub mają predyspozycje genetyczne do tego typu schorzeń.

Palenie marihuany może wpływać na układ krążenia. Bezpośrednio po jednorazowym zażyciu dużej dawki wzrasta ciśnienie tętnicze krwi, a tętno przyspiesza i może być nieregularne. Dochodzi także do przekrwienia spojówek. Sam sposób przyjmowania tej substancji przyczynia się do podrażnień gardła i górnych dróg oddechowych. Dzieci kobiet, które spożywają marihuanę w ciąży, mają niską masę urodzeniową.

Lecznicze działanie marihuany wykazano w przypadku lekoopornych padaczek, stwardnienia rozsianego, a także u osób chorujących na nowotwory. Badania wciąż trwają, jednak do tej pory ustalono, że marihuana łagodzi przewlekłe i silne dolegliwości bólowe, zapobiega wymiotom i nudnościom oraz może opóźniać postęp chorób. Leki na bazie marihuany mają postać olejków lub tabletek i są wprowadzane do polskich aptek.

Palenie marihuany a astma

Wielu badaczy sugerowało, że palenie marihuany można wykorzystać jako skuteczny lek na astmę, ponieważ wykazuje ona działanie rozkurczające i rozszerzające oskrzela i oskrzeliki. Jednakże dalsze testy wskazywały na możliwość wystąpienia silnego skurczu i napadowego kaszlu po zażyciu marihuany przez osoby chorujące na tę chorobę. Dzieje się tak, ponieważ substancje czynne zawarte w marihuanie (głównie anandamid) łączą się z receptorami na zakończeniach nerwów w płucach i działają zależnie od stanu mięśni – kiedy są w stanie skurczu, hamują kaszel, natomiast kiedy są rozluźnione, powodują spazm.

Nie uznano jednak, aby palenie marihuany a astma miały ze sobą powiązanie przyczynowo-skutkowe. Liczne badania wykazały, że substancja ta sama w sobie nie działa szkodliwie lub ma jedynie niewielki wpływ na układ oddechowy. To sposób przyjmowania i połączenie jej z tytoniem powodują, że do organizmu wraz z dymem dostają się substancje smoliste i rakotwórcze. Dlatego częste palenie marihuany jest przyczyną nawracającego i przewlekłego zapalenia oskrzeli, kaszlu i duszności.

Zobacz także

Palenie marihuany a jazda samochodem

THC istotnie wpływa na układ nerwowy i ośrodki w mózgu odpowiedzialne za koordynację ruchową, uwagę, reakcję i koncentrację. Osoba pod wpływem środka psychoaktywnego ma zaburzone poczucie czasu, obniżony refleks, nie potrafi podjąć szybkiej decyzji, co na drodze skutkuje możliwością spowodowania wypadku komunikacyjnego. Jazda samochodem po paleniu marihuany jest zabroniona i grozi odebraniem prawa jazdy i sprawą w sądzie.

Palenie marihuany a antybiotyk

Antybiotyki są specyficzną grupą leków, a spożywanie ich z innymi środkami farmakologicznymi lub używkami może mieć negatywne skutki zdrowotne. Przed wprowadzeniem ich na rynek są ściśle badane pod kątem interakcji z różnymi substancjami (np. pożywieniem, farmaceutykami, alkoholem). Natomiast nie przeprowadza się testów uwzględniających marihuanę (głównie ze względu na to, że nie jest to legalny środek).

Nie ma oficjalnych badań i jednoznacznych stanowisk naukowych dotyczących skutków równoczesnego zażywania marihuany i antybiotyku. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju infekcje osłabiają organizm, dlatego należy zrezygnować ze stosowania środków psychoaktywnych podczas przyjmowania leków.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?