Przejdź do treści

Pandemia zmieniła skład mikroflory jelitowej małych dzieci

Na zdjęciu roczne dziecko- HelloZdrowie
Pandemia zmieniła skład mikroflory u dzieci AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pandemia koronawirusa miała wpływ na wiele dziedzin życia. Jak się okazuje, jest też odpowiedzialna za zmiany we florze bakteryjnej u małych dzieci. Naukowcy wskazali przyczynę tego stanu rzeczy. 

Naukowcy: potrzebujemy więcej badań, żeby mówić o konsekwencjach zdrowotnych

Mikrobiota jelitowa to ogół bakterii tlenowych i beztlenowych zamieszkujących w jelitach. Ma ona znaczny wpływ na utrzymanie ludzkiego organizmu w odpowiednim stanie. Jeśli jest prawidłowa, wspiera kondycję układu pokarmowego oraz wspomaga różnorakie procesy toczące się w organizmie. Ma też wpływ na nasze samopoczucie.

Naukowcy z Nowego Jorku i Los Angeles dowiedli, że dzieci, których pierwsze miesiące życia spędziły w pandemii koronawirusa, mają mniej różnorodnych szczepów bakterii jelitowych niż dzieci urodzone przed pandemią. Wnioski z badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”.

W jaki sposób przebiegało badanie? Naukowcy porównali próbki kału od rocznych dzieci: jedna grupa zawierała próbki sprzed pandemii, a druga próbki pobrane w okresie od marca do grudnia 2020 r.

Co jest przyczyną tego, że pandemiczne dzieci mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną? Badacze sugerują, że za to stało się za sprawą zmiany stylu życia, które narzuciła pandemia. Opiekunowie dzieci wyjątkowo mocno dbali o ich higienę, więcej przebywali z dziećmi w domu i ograniczali kontakt z innymi. To wszystko sprawiło, że w środowisko, w którym wzrastały dzieci, zmieniło się. A flora bakteryjna kształtuje się najbardziej dynamicznie właśnie w pierwszych miesiącach życia dziecka.

„Pandemia COVID-19 była rzadkim naturalnym eksperymentem, który pozwolił zrozumieć, jak otoczenie społeczne kształtuje mikroflorę dzieci. To badanie jest kolejnym elementem coraz większego obszaru wiedzy na temat tego, w jaki sposób środowisko społeczne dzieci wpływa na ich mikrobiom” – zauważa Sarah C. Vogel, jedna z wiodących autorek artykułu.

Zdaniem naukowców, trudno na podstawie tych wyników wnioskować, jakie może to mieć w przyszłości konsekwencje zdrowotne dla dzieci. Wiadomo, że różnorodność mikrobów jelitowych korzystnie wpływa na stan zdrowia, co udowadniają badania przeprowadzane na dorosłych. U dzieci jednak dane nie są tak jednoznaczne: z jednych wynika, że zmniejszona liczba szczepów bakterii jelitowych wywołuje skłonność do astmy, cukrzycy typu I czy atopowego zapalenia skóry, podczas gdy inne badania nie znajdują takich zależności.

„Wiemy, że u dorosłych mniejsza różnorodność mikrobioty jelitowej jest powiązana z gorszym zdrowiem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym – mówi prof. Natalie Brito, wiodąca autorka publikacji. – Jednak potrzebujemy więcej badań nad tym, jak rozwój flory bakteryjnej w okresie dziecięcym i otoczenie w najwcześniejszym okresie życia kształtują te zależności”.

Dr Anna Romaniuk / fot. Hello Zdrowie

Mikrobiota: na co ma wpływ?

Mikrobiota jelitowa (mikroflora, mikrobiom) to wszystkie drobnoustroje zasiedlające ludzkie jelita. Zasiedla je ponad 1000 różnych gatunków, przy czym więcej jest bakterii beztlenowych. To, jakie ich rodzaje mieszkają w jelitach, zależy w dużej mierze od aktualnej kondycji danej osoby i stosowanej przez nią diety.

Mikrobiota jelitowa ma znaczny wpływ na utrzymanie ludzkiego organizmu w odpowiednim stanie. Odpowiada za jego odporność, uczestniczy w metabolizmie glukozy i białek w wątrobie (co pozwala lepiej wchłaniać różne pierwiastki), wytwarza także witaminy (szczególnie K i te z grupy B). Ochrania również nabłonek jelitowy i zapewnia jego ciągłość, a oprócz tego chroni organizm przed toksynami i drobnoustrojami chorobotwórczymi.

W mikrobiocie jelitowej znajdują się 3 rodzaje mikroorganizmów:

  • pożyteczne (np. pałeczki z rodzaju Lactobacillus),
  • chorobotwórcze (np. bakterie z rodzaju Clostridium),
  • oportunistyczne (np. pałeczki z rodzaju Bacteroides).

W zdrowym organizmie wszystkie wyżej wymienione typy utrzymują się w stanie równowagi. Dzięki temu mikrobiota jelitowa może pełnić odpowiednio swoje funkcje.

źródło: www.nature.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?