Przejdź do treści

Papież Franciszek nie żyje. „Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi”

na zdjęciu: papież Franciszek
papież Franciszek /fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak poinformowała Stolica Apostolska, papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 r. w wieku 89 lat. „O 7.35 rano biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi” — przekazał kard. Kevin Farrell, Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego. Był 266. biskupem Rzymu, kierował Kościołem Katolickim od 13 marca 2013 roku. Był jednym z najstarszych papieży, w chwili wyboru miał 76 lat.

Zakonnik z końca świata

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w wielodzietnej rodzinie imigrantów z północy Włoch. Z wykształcenia był technikiem chemikiem. Do seminarium duchownego wstąpił w wieku 21 lat, rok później wstąpił do zakonu jezuitów, gdzie wraz z formacją duchową kontynuował studia filozoficzne, psychologiczne i literaturoznawcze w szkołach w Chile, Argentynie i USA. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 roku. W kolejnych latach sprawował posługę w swoim kraju. Był wykładowcą teologii i rektorem kolegium jezuickiego w San Miquel, prowincjałem jezuitów, przez 15 lat arcybiskupem Buenos Aires, a wcześniej przewodniczącym episkopatu Argentyny.

Jako członek Kolegium Kardynalskiego w 2005 roku brał udział w wyborach swojego poprzednika Benedykta XVI i już wtedy był jednym z głównych kandydatów na papieża. Po zakończeniu pontyfikatu Benedykta XVI, 13 marca 2013 roku został wybrany papieżem w drugim dniu konklawe, podczas piątego głosowania. Nowy papież przyjął imię na cześć świętego Franciszka z Asyżu, patrona biednych i nędzarzy. Był pierwszym w historii papieżem z Ameryki Południowej i pierwszym od setek lat papieżem spoza Europy.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Paulina Hławiczka-Trotman / archiwum prywatne

Orędownik skromności i Kościoła ubogiego

Papież Franciszek, zgodnie ze swoim przesłaniem, był orędownikiem Kościoła ubogiego. By „być z ludźmi”, już na początku pontyfikatu zrezygnował z luksusowych apartamentów i zamieszkał w watykańskim hotelu Dom Świętej Marty, gdzie często jadał posiłki razem z innymi gośćmi. Apelował o wsparcie dla ubogich, był orędownikiem większej skromności kapłanów.

Ze względu na swoje poglądy i opinie był krytykowany przez część środowisk kościelnych i kapłanów. Franciszek podtrzymywał tradycyjne poglądy Kościoła w kwestiach aborcji, celibatu i wyświęcania kobiet, utrzymywał jednak, że kościół powinien otworzyć się bardziej na członków społeczności LGTB.

Ogłosił encykliki: „Lumen fidei”, „Światło wiary”, „Fratelli tutti” i „Dilexit nos”, ustanowił oficjalną posługę świecką katechety, jako pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła katolickiego spotkał się ze zwierzchnikiem Kościoła prawosławnego Rosji, patriarchą Cyrylem I. Odbył pół setki zagranicznych podróży apostolskich.

Polskę odwiedził w 2016 roku, by wziąć udział w odbywających się w Krakowie Światowych Dniach Młodzieży. W mszy końcowej ŚDM uczestniczyło wtedy ponad 3 miliony osób. Zwołał też kilka synodów poświęconych reformom w Kościele, rodzinie, młodzieży i Amazonii.

zdjęcie rentgenowskie zapalenia płuc - Hello Zdrowie

Pontyfikat naznaczony chorobami

Od wczesnej młodości stan zdrowia Bergoglio nie był najlepszy. Tuż przed wstąpieniem do zakonu zmagał się z poważnym zapaleniem płuc, w konsekwencji którego z powodu torbieli usunięto mu fragment prawego płuca. Ze względu na nienajlepszy stan zdrowia nie mógł pełnić posługi na misjach.

Już jako papież cierpiał na wiele różnych dolegliwości. W grudniu 2020 roku z powodu rwy kulszowej po raz pierwszy był zmuszony zrezygnować z przewodniczenia ważnym uroczystościom kościelnym. Podobne problemy miał później kilkakrotnie. W 2021 roku przeszedł zabieg wycięcia części jelita grubego z powodu uchyłkowatości okrężnicy. W maju 2022 roku po raz pierwszy udzielał audiencji, siedząc na wózku inwalidzkim. Cierpiał wtedy na stan zapalny kolana, który zakończono zabiegiem infiltracji i podaniem specjalnego zastrzyku.

W 2023 roku Franciszek kilkakrotnie trafiał do szpitala – z powodu zapalenia oskrzeli, następnie kolejnej operacji związanej z jelitami, a także infekcji płuc. Z powodu towarzyszących tej chorobie problemów z mówieniem, nie mógł odczytać rozważań. Podobne problemy powtarzały się kilkakrotnie w 2024 roku.

Anna Jadwisiak - Hello Zdrowie

Zapalenie płuc papieża Franciszka

Ostatni kryzys zdrowotny papieża Franciszka także dotyczył problemów z płucami. 14 lutego 2025 Franciszek trafił do rzymskiej kliniki Gemelli z powodu trwającego od kilku dni silnego zapalenia oskrzeli, które przekształciło się w obustronne zapalenie płuc. Stan pacjenta oceniono jako ciężki i krytyczny, choć w codziennych komunikatach informowano o spokojnym przebiegu leczenia.

W weekend 22-23 lutego poinformowano o „kryzysie oddechowym” i podłączeniu go do aparatury oddechowej, a także o lekkiej niewydolności nerek. Z powodu wykrycia anemii dokonano też u pacjenta transfuzji krwi. Zapewniano, że papież dobrze śpi i je, ma dobry nastrój.

Zapalenie płuc, groźna choroba wywołana zakażeniem o podłożu wirusowym lub bakteryjnym, szczególnie groźna jest dla dzieci poniżej 5. roku życia i seniorów z obniżoną odpornością. Ostre przypadki mogą doprowadzić do śmierci, mimo odpowiednio prowadzonego leczenia. Z powodu tak zwanego szpitalnego zapalenia płuc rocznie umiera w Polsce około 27 tysięcy osób. Na świecie rocznie umiera ok. 2,5 mln osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?