Parkinson – leczenie choroby dzięki metodom operacyjnym i surowcom roślinnym
Choroba Parkinsona jest neurodegeneracyjną chorobą układu nerwowego. Charakterystyczną cechą tego schorzenia jest spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni i pogłębiające się drżenie spoczynkowe Dostępne w Polsce i za granicą nowatorskie metody leczenia umożliwiają chorym poprawę komfortu życia.
Rozwój Parkinsona jest powolny i długotrwały. Może trwać nawet kilka lat. Na późniejszych etapach choroby pacjent jest całkowicie uzależniony od pomocy osób trzecich. Jednak dzięki nowoczesnym terapiom dłużej pozostaje samodzielny, co jest ważne zwłaszcza dla ludzi młodych. Jakie są możliwości leczenia Parkinsona?
Co to jest choroba Parkinsona ?
W chorobie Parkinsona zanikowi ulegają komórki dopaminergiczne w strukturach mózgu. Dzieje się tak poprzez odkładanie się w nich patologicznie zmienionego białka, nazywanego alfa-synukleiną. Do tej pory nie odkryto bezpośredniej przyczyny, która powoduje ich degenerację.
Charakterystyczne u chorych na Parkinsona spowolnienie ruchowe rozwija się latami. W rezultacie są oni skazani na pomoc osób trzecich podczas wykonywania codziennych czynności. Pogłębiające się drżenie spoczynkowe uniemożliwia im chwytanie i trzymanie przedmiotów. Towarzysząca temu sztywność mięśni nie pozwala na swobodne przemieszczanie się.
W chorobach takich jak Parkinson leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. Chorobę diagnozuje się poprzez różnicowanie z innymi schorzeniami, które wchodzą w zakres parkinsonizmu.
Leczenie Parkinsona za pomocą farmakoterapii
W początkowych stadiach chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Parkinsona, leczenie rozpoczyna się od farmakoterapii. Chorym podaje się lewodopę. Jest ona prekursorem dopaminy, który u pacjentów z Parkinsonem działa uzupełniająco na jej brak. W wielu przypadkach lewodopa jest stosowana razem z agonistami dopaminy w leczeniu skojarzonym.
Prekursora dopaminy i jej agonistów w terapii klinicznej Parkinsona używa się od lat. Obecnie zakres ich działania rozszerzono, dzięki wprowadzeniu na rynek preparatów nowej generacji. Nowe leki mają mniej skutków ubocznych.
Zobacz także
Operacyjne leczenie Parkinsona
Neurochirurgiczne leczenie choroby Parkinsona polega na wyłączeniu nadaktywności struktur mózgowych, które są odpowiedzialne za rozwój tego schorzenia. Są to gałka blada, jądro niskowzgórzowe i wzgórze. Wyróżnia się dwa typy zabiegów:
- Uszkadzające – u pacjenta celowo wywołuje się mikro uszkodzenia w obrębie gałki bladej, jądra niskowzgórzowego i wzgórza.
- Głęboko stymulujące mózg (ang. deep brain stimulation, skrót: DBS), które polegają na wprowadzeniu do mózgu chorego elektrody i umieszczeniu podskórnie stymulatora ją kontrolującego w obrębie klatki piersiowej. Metoda ta pozwala na dostosowanie parametrów stymulacji zależnie od potrzeb.
Leczenie Parkinsona w Polsce metodą GBS nie jest refundowane. Koszt stymulatora to wydatek rzędu 10 000 USD. Sprawdza się ona u ludzi młodych, którzy borykają się z drżeniem spoczynkowym.
Chorobę można leczyć za granicą. Leczenie Parkinsona w Niemczech jest trochę bardziej złożone. Wszczepiony rozrusznik stymuluje dwa miejsca w strukturach mózgu, a nie tylko jedno – tak jak ma to miejsce w Polsce.
Przygotowanie chorego do operacji rozpoczyna badanie rezonansu magnetycznego (MRI) i tomografii komputerowej (TK). Obraz obu badań nakłada się na siebie w specjalnym programie komputerowym. Pozwala to odnaleźć obszar, który ma być wyłączony. Pacjent podczas zabiegu jest przytomny i musi wykonywać zalecenia lekarza. Krótkotrwałą narkozę podaje się jedynie na początku operacji po to, aby można było wywiercić otwór w czaszce.
Choroba Parkinsona – leczenie naturalne
W chorobach takich jak Parkinson leczenie ziołami może być jedynie wspomagające. Nie powinno się przerywać terapii prekursorami dopaminy.
Rekordy popularności w terapii tej choroby bije świerzbiec właściwy – roślina lecznicza uprawiana głównie na obszarach tropikalnych. Zawiera ona l-dopę, która pobudza organizm do działania. Świerzbca można spotkać w suplementach diety, które stosuje się w celu poprawy nastroju. To lecznicze zioło służy również sportowcom, ponieważ zwiększa ich zdolności wysiłkowe i regenerację po treningach.
W chorobie Parkinsona leczenie ziołami symptomów choroby praktykują głównie ludzie starsi. Stosują oni również zieloną herbatę, brahmi (zioło poprawia krążenie mózgowe i chroni komórki mózgu przed uszkodzeniami), kurkumę (rozbija białka w mózgu odpowiedzialne za niszczenie komórek nerwowych w jego strukturach) i miłorząb japoński (poprawia pamięć i koncentrację, osłania też neurony dopaminergiczne).
Terapia wspomagająca powinna być wdrożona we wczesnych stadiach, kiedy wystąpią wczesne objawy Parkinsona. Leczenie na późniejszych etapach nie jest w stanie powstrzymać jej rozwoju.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
Co oznacza kłujący ból głowy? Czym jest samoistny kłujący ból głowy?
Nadwrażliwość na dźwięki. Jak sobie z nią radzić w codziennym życiu?
się ten artykuł?