Przejdź do treści

Paulina Krupińska szczerze o chorobie męża: „Wszystko bagatelizowałam”

Paulina Krupińska i Sebastian Karpiel-Bułecka
Paulina Krupińska szczerze o chorobie męża: "Wszystko bagatelizowałam"/ PHOTO: ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA WARSZAWA
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Mówiłam sobie: aj tam, gada, gada, gada. Chciałam to rozładować śmiechem i luźną atmosferą, ale absolutnie to nie jest dobry pomysł” – wyznała Paulina Krupińska. Prezenterka telewizyjna opowiedziała o nerwicy lękowej swojego męża i zwróciła uwagę, w jaki sposób należy wspierać chorych.

Sebastian Karpiel-Bułecka o nerwicy lękowej

Sebastian Karpiel-Bułecka, piosenkarz, muzyk i skrzypek zespołu Zakopower, w grudniu 2022 r. zdobył się na szczere wyznanie. W podcaście „Wprost o kulturze” przyznał, że od lat zmaga się z nerwicą lękową.

„Zaburzenia psychiczne to nie tylko depresja, to także np. nerwica lękowa, z którą sam się zmagam. Dla osób zdrowych są to często tematy abstrakcyjne – widzą faceta, który ma żonę, dzieci, w miarę dobrze wygląda i nagle ktoś taki mówi, że ma lęki, że tak, jak to było w moim przypadku, boi się, że wyjdzie na scenę i umrze„– mówił.

Muzyk może liczyć na wsparcie żony, Pauliny Krupińskiej. Prezenterka telewizyjna szerzej otworzyła się na temat choroby męża w rozmowie z magazynem „Viva”. Wyznała, że jego depresja i nerwica lękowa miały duży wpływ również na nią. Jak przyznała, w takiej sytuacji „chorują dwie osoby”.

„Bez drugiej osoby i jej świadomości na temat tego, z czym ktoś obok się zmaga, nie ma szans wyjść z tego. Pamiętam, że gdyby nie moja przyjaciółka Kamila Szczawińska, która jest psychologiem, moglibyśmy teraz być w innym miejscu” – opowiadała.

„Wszystko bagatelizowałam”

Krupińska tłumaczyła, że 2017 rok był dla jej małżeństwa niezwykle trudny. I choć w tym czasie para powitała na świecie syna, jego narodziny zbiegły się ze śmiercią taty Sebastiana.

„Wcześniejsza tragedia odcisnęła głębokie piętno na psychice Sebastiana. Potem doszły jeszcze jakieś problemy zdrowotne z Jędrusiem i przez to wszystko mieliśmy bardzo trudny okres” – tłumaczyła.

Modelka starała się podejść do choroby męża z dystansem i wesprzeć go śmiechem. Nie była to dobra droga, jednak Krupińska na początku nie rozumiała do końca, z czym zmaga się jej mąż.

„Chłop jak dąb, wysportowany, w kwiecie wieku, a nagle nie ma siły i boi się, że za jakiś czas nie będzie w stanie złapać oddechu. Myślałam, że jak sobie wszystko przetłumaczę z dystansem, to będzie ok. Ja wszystko bagatelizowałam, mówiłam sobie: aj tam, gada, gada, gada. Chciałam to rozładować śmiechem i luźną atmosferą, ale absolutnie to nie jest dobry pomysł” – wyjaśniła.

Dopiero rozmowa z psychologiem nauczyła Krupińską udzielania skutecznego wsparcia swojemu partnerowi. Jak dodała prezenterka, dzięki wspólnej pracy para mogła zostawić problemy za sobą i wyjść z nich „z tarczą, a nie na tarczy”.

Kobieta wybiera suknię ślubną

Nerwica lękowa: co to jest?

Nerwica lękowa – objawy

Objawy tego rodzaju nerwicy można podzielić na fizyczne (somatyczne) oraz psychiczne. Objawy fizyczne nerwicy są zazwyczaj widoczne na pierwszy rzut oka, nasilają się szczególnie, gdy osoba jest ich nieświadoma. Objawy psychiczne nerwicy są trudniej uchwytne, obejmują sferę poznawczą oraz emocjonalną człowieka.

Objawy somatyczne nerwicy lękowej to:

Objawy dotyczące sfery psychicznej są szczególnie zauważalne zwłaszcza w silnej nerwicy. Należą do nich m.in.:

  • niepokój i strach,
  • problemy z pamięcią, które mogą przybierać postać amnezji,
  • problemy z koncentracją,
  • poczucie zagrożenia,
  • poczucie bycia na skraju, na krawędzi,
  • zaburzenia nastroju,
  • obniżenie nastroju,
  • roztargnienie,
  • niecierpliwość,
  • przygnębienie,
  • napady paniki w nieoczekiwanych momentach.

W przypadku nerwicy lękowej zaleca się, przede wszystkim, psychoterapię. Pomaga ona w rozpoznawaniu bodźców, które wywołują lęk, oraz wypracowaniu mechanizmu, który pomoże pacjentowi z nimi sobie radzić. W przypadku silnej nerwicy lękowej, która nie pozwala normalnie na co dzień funkcjonować, zaleca się leczenie psychiatryczne oraz przyjmowanie antydepresantów.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?