Przejdź do treści

PCOS jest często mylone z PCO. To nie to samo! Dietetyczka tłumaczy, co je różni

PCOS jest często mylone z PCO. To nie to samo! Dietetyczka tłumaczy, co je różni
PCOS jest często mylone z PCO. To nie to samo! Dietetyczka tłumaczy, co je różni / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Zależność między PCO a PCOS jest mniej więcej taka, jak między objawami przeziębienia a COVID-19” – podkreśla dietetyczka Zofia Pomes. Dlaczego stawanie pomiędzy nimi znaku równości nie ma sensu?

PCOS a PCO

Autorka profilu na Instagramie @holistyczniezdrowi Zofia Pomes podkreśla, że u 20-25 proc. kobiet w wieku rozrodczym może zdarzyć się, że podczas badania USG zaobserwujemy PCO, czyli jajniki z wieloma pęcherzykami. Nie oznacza to jednak choroby.

„Policystyczny obraz jajników na USG może sugerować PCOS (zespół policystycznych jajników). Jednak aby je stwierdzić, muszą wystąpić dwa z trzech objawów, przy czym wcale do tej dwójki nie musi należeć obraz jajników policystycznych” – zaznacza Zofia Pomes.

3 kluczowe zmiany, które możesz wprowadzić w diecie, jeśli masz PCOS. Podpowiada dietetyczka Zofia Pomes

Z czego może wynikać PCO?

Jak tłumaczy dietetyczka, wielopęcherzykowate jajniki mogą wynikać np. z:

  • zaburzeń pracy tarczycy (które należy wyeliminować przed stwierdzeniem PCOS);
  • nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej;
  • oraz wielu innych przyczyn, które nie muszą wpływać na regularność cyklu czy owulacje.

„Dlatego nie ma pewności, że to jest PCOS. Jeżeli niepokoisz się i towarzyszą ci zaburzenia cyklu miesiączkowego, należy pogłębić diagnostykę” – podkreśla Zofia Pomes.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zofia Pomes – kim jest?

Kim jest Zofia Pomes? Jak sama o sobie mówi, jest „zafascynowaną naturalnym dbaniem o zdrowie dietetyczką”. Prowadzi poradnię dietetyczną online „Holistycznie zdrowi” oraz profile w mediach społecznościowych o tej samej nazwie. W swojej codziennej pracy pomaga najczęściej kobietom z PCOSinsulinoopornością i zaburzeniami miesiączkowania oraz niepłodnością. Jej profil obserwuje ponad 5 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?