Przejdź do treści

PCOS u mężczyzn? Dr Katarzyna Skórzewska mówi, na co zwrócić uwagę u swojego partnera

Tekst o PCOS i jego wpływie na mężczyzn. Na zdjęciu: Mężczyzna stojący na chodniku - HelloZdrowie
PCOS u mężczyzn / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wydawało ci się, że PCOS to przypadłość, która dotyczy tylko i wyłącznie kobiet? Nic bardziej mylnego. „Okazuje się, że w rodzinach kobiet z PCOS jest wielu mężczyzn, u których występują kliniczne cechy hiperandrogenizmu” – wyjaśnia dr Katarzyna Skórzewska, ginekolożka i endokrynolożka.

Czy PCOS może występować u mężczyzn?

„Zespół policystycznych jajników jest zaburzeniem hormonalnym charakteryzującym się zaburzeniami miesiączkowania skutkującymi pogorszoną płodnością, klinicznym i/lub biochemicznym hiperandrogenizmem i obrazem wielotorbielowatych jajników” – przypomina na swoim profilu na Instagramie dr Katarzyna Skórzewska.

Wydaje się herezją twierdzenie, że może on występować u mężczyzn, którzy przecież zwykle jajników nie mają. Tymczasem okazuje się, że w rodzinach kobiet z PCOS jest wielu mężczyzn, u których występują kliniczne cechy hiperandrogenizmu” – dodaje ekspertka. „Tak, faceci też mogą mieć testosteronu w nadmiarze i to wcale nie świadczy o większej męskości” – pisze.

Jak wyjaśnia endokrynolożka, mężczyźni ci mogą mieć ekwiwalent PCOS, za rozwój którego odpowiadają prawdopodobnie te same geny, które powodują zespół policystycznych jajników u kobiet.

3 kluczowe zmiany, które możesz wprowadzić w diecie, jeśli masz PCOS. Podpowiada dietetyczka Zofia Pomes

Objawy PCOS u mężczyzn

Zastanawiasz się, jakie są objawy PCOS u mężczyzn? Dr Skórzewska wyjaśnia, że podobnie jak u kobiet z PCOS, są to analogiczne zmiany hormonalne, kliniczne i metaboliczne. Występuje u nich:

  • wysoki poziom wolnych androgenów we krwi i niskie stężenie SHBG,
  • wczesne łysienie androgenowe (AGA) przed 35 rokiem życia, prowadzące nawet do całkowitej utraty włosów,
  • wyraźna hipertrichoza, czyli obfite owłosienie całego ciała,
  • nadwaga i otyłość,
  • hiperinsulinemia i insulinooporność.

„U tych mężczyzn występuje większe ryzyko zaburzeń lipidowych, rozwoju cukrzycy, nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca i miażdżycy” – ostrzega ginekolożka.

I podkreśla, że wczesne rozpoznanie i podjęcie działań mających na celu zmianę stylu życia oraz diety i zwiększenie aktywności fizycznej może zapobiec rozwojowi poważnych powikłań, które mogą nawet zagrażać życiu.

„Jeśli więc jesteś cysterką, a twój ojciec, brat, kuzyn wcześniej zaczął tracić włosy i wyhodował sobie brzuszek, to zmobilizuj go do zmiany stylu życia i wizyty u endokrynologa, żeby zacząć odpowiednie leczenie” – pisze dr Skórzewska.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Dr Katarzyna Skórzewska

Dr Katarzyna Skórzewska to lekarka, specjalistka ginekologii i endokrynologii. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Klinice Endokrynologii Ginekologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w szpitalach klinicznych: im. Dzieciątka Jezus przy Pl. Starynkiewicza i im. Ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej.

Zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń hormonalnych u kobiet, szczególnie w obszarze endokrynologii ginekologicznej oraz leczeniem współistniejących u kobiet zaburzeń hormonalnych innych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Autorka wielu publikacji naukowych w periodykach polskich i zagranicznych oraz artykułów popularnonaukowych.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?