Pediatra – czym zajmuje się lekarz z tej dziedziny medycyny?
Pediatra jest lekarzem specjalizującym się w zakresie profilaktyki chorób oraz leczenia dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. To szeroka specjalizacja obejmującą wiele różnych dziedzin medycyny.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Pediatra jest lekarzem, który ukończył studia na kierunku medycznym. To specjalizacja 5-letnia modułowa, a to oznacza, że przez pierwsze 3 lata przyszły lekarz kończy moduł ogólny, a następnie czeka go 2-letni moduł specjalistyczny (np. pediatra alergolog lub endokrynolog). Lekarz pediatra musi mieć rozległą wiedzę z wielu gałęzi medycyny, aby dokładniej diagnozować i skutecznie leczyć dolegliwości u dzieci i młodzieży.
Od czego jest pediatra?
Zawód ten jest profesją cieszącą się dużym zaufaniem społecznym, ponieważ lekarz pediatra zajmuje się zdrowiem osób najmłodszych. Czuwa nad prawidłowym rozwojem każdego z układów dziecka. Analizuje wyniki badań, zleca kontrole okresowe, rozpoznaje wady rozwojowe oraz przepisuje szczepienia ochronne. Praca pediatry w dużej mierze opiera się na współpracy z rodzicami małych pacjentów. Młody człowiek często sam nie jest w stanie dostosować się do poleceń medyka, pilnować dawek i częstotliwości przyjmowanych leków oraz przestrzegać regularności wizyt lekarskich. Zawód pediatry nie może być wyborem przypadkowym. Musi go wykonywać osoba z dużą sympatią odnosząca się do dzieci. Kluczowa jest również cierpliwość i umiejętność komunikacji z nimi. Bardzo często małe dzieci nie są skore do współpracy, dlatego też pediatra powinien umieć odpowiednio reagować na niechęć i płacz małego pacjenta. Jak widać, ten typ relacji z pacjentem znacznie różni się od standardowych wizyt dorosłych pacjentów. Co więcej, specjalista z pediatrii musi być obdarzony dużą intuicją, gdyż dziecko nie zawsze jest w stanie przekazać słowami, co naprawdę mu dolega i w którym miejscu odczuwa ból.
Wizyta u pediatry
Pierwsza wizyta u lekarza pediatry zazwyczaj odbywa się, gdy pojawiają się objawy szczególnie niepokojące rodzica. Najczęściej są to wysokie temperatury ciała w nocy, brak apetytu oraz objawy przeziębienia (kaszel i katar). Dziecko, które jeszcze nie mówi, nie jest w stanie opisać dokładnych objawów. U małych dzieci pojawia się płaczliwość, osowiałość oraz nadmierna senność. Często też towarzyszą temu biegunki, zaparcia, twardy brzuszek oraz brak reakcji na bodźce zewnętrzne.
Podczas pierwszej wizyty u pediatry dziecko jest mierzone i ważone. Medyk może sprawdzić reakcje dziecka na bodźce zewnętrzne, mięśnie i stan skóry. Jeśli cokolwiek wzbudzi jego niepokój, kieruje malucha na bardziej szczegółowe badania diagnostyczne. Standardowa wizyta w gabinecie pediatrycznym trwa około 20–30 minut w zależności od rodzaju przeprowadzanego wywiadu.
Zobacz także
Wybór dobrego lekarza pediatry
Jednym z najważniejszych kryteriów w wyborze pediatry dla dziecka jest nie tylko rozległa wiedza lekarza, empatia i podejście do dzieci, ale także doświadczenie w wykonywanym zawodzie. Dobry pediatra powinien posiadać także zdolność do rozbawienia dziecka w trakcie badania (np. podczas wykonywania szczepień). Lekarz powinien w sposób staranny prowadzić kartę chorobową pacjenta, a także proponować rodzicom różne możliwości leczenia i udzielić im wyczerpujących informacji dotyczących stanu zdrowia dziecka. Ważne, aby mały pacjent czuł sympatię i zaufanie do lekarza.
Najczęściej, kierując się wyborem medyka dla malucha, uwzględnia się opinie znajomych i rodziny. Zdezorientowany rodzic może szukać pomocy na forach internetowych, na których użytkownicy dzielą się opinią i doświadczeniem z pracy z pediatrami z własnego otoczenia. Wybór pediatry nie jest ograniczony tylko do najbliższego miejsca zamieszkania – można zdecydować się na wybór przychodni nawet na drugim końcu miasta. Jednak zazwyczaj wybór pada na okolice miejsca zamieszkania, ze względu na łatwiejszy dojazd do medyka, zwłaszcza w godzinach porannych i szczytowych.
Lekarz pediatra zazwyczaj przyjmuje w przychodni medycznej, jednak często istnieje możliwość skorzystania z wizyt domowych. Wydaje się to pomocne w przypadku dzieci z bardzo wysoką gorączką lub tych, u których wizyta w placówce medycznej powoduje bardzo duży stres. Dziecko badane w warunkach domowych, w otoczeniu, które dobrze zna, czuje się znacznie bezpieczniej i pewniej. Zmniejsza to ponadto ryzyko zarażenia innych dzieci, które przychodzą do przychodni np. w celu podjęcia szczepień ochronnych. Można także zdecydować się na wizyty prywatne.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
„Ona się dusi!”. Policjant stoczył heroiczną walkę o życie niemowlęcia, które zadławiło się w restauracji
Trzyletnia dziewczynka ważąca 8 kg trafiła na OIOM. „Nie dostawała jeść ze względów ideologicznych”
Boją się namawiania do rozwodów i nauki masturbacji. Ekspertka wyjaśnia, czym tak naprawdę będzie edukacja zdrowotna
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
się ten artykuł?