Przejdź do treści

Peegasm – co to takiego? Jak wpływa na układ moczowy?

Peegasm – co to takiego?  Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dążenie do przyjemności jest naturalną skłonnością człowieka. Dziś, kiedy społeczeństwo jest znacznie bardziej wyzwolone niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, wiele osób szuka nowych sposobów, by osiągać znacznie większe doznania seksualne. Pojawia się więc wiele nowych gadżetów i eksperymentów, które czasem mogą okazać się niebezpieczne. Jedną z metod, by osiągnąć większy orgazm, jest peegasm, jednak częste praktykowanie go może nieć ze sobą przykre konsekwencje.

Czym jest peegasm? 

Peegasm to połączenie dwóch angielskich słów: „pee”, czyli oddawanie moczu i „orgasm”, znaczy orgazm. To doznanie seksualne, które wywoływane jest na skutek długotrwałego wstrzymywania moczu. Może też mieć ono miejsce, jeśli oddasz mocz podczas podniecenia seksualnego, np. przerywając współżycie. 

O ile w pierwszym przypadku wywoływanie go celowo może przynieść wiele szkód dla zdrowia i spowodować np. zakażenie układu moczowego, o tyle w drugim jest to normalne i bezpieczne dla zdrowia. Człowiek osiąga orgazm po kilku fazach podniecenia seksualnego. Wówczas uwalnia się całe napięcie, pojawia się uczucie przyjemności i rozluźnienia. Peegasm daje taką ulgę w trakcie oddania moczu, którego się dużo nagromadziło. Wówczas opróżnienie pęcherza jest wyczekiwane, sprawia, że czujemy się lepiej.

Skąd bierze się przyjemność z peegasmu? 

Układ moczowy, rozrodczy, często jest łączony z narządami płciowymi. Wszystkie znajdują się blisko siebie. Jeśli długo nie oddajemy moczu, wówczas pęcherz jest przepełniony. Naciska na strefy erogenne, a więc powoduje stymulację m.in. cewki moczowej i łechtaczki. Gdy wydalamy mocz, pojawia się silne uczucie ulgi, które właśnie porównuje się do orgazmu, szczególnie że związane jest z układem moczowym i płciowym.  

Peegasm to nie jedyny orgazm, który ma związek z układem moczowym. Wyróżnia się też orgazm:  

  • cewki moczowej,  
  • moczowy.  

Orgazm cewki moczowej wymiennie określa się orgazmem punktu U. Przyjemność jest osiągana dzięki stymulacji miejsc wokół cewki.  Z kolei orgazm moczowy to pobudzenie przestrzeni Gräfenberga, czyli tzw. punktu G. Orgazm moczowy może też wystąpić u pań mających dolegliwości związane z układem moczowym lub mięśniami dna miednicy. Podczas jego występowania dochodzi do wydalania z organizmu płynu, który wygląda jak rozwodniony mocz.

Czy mężczyźni również mogą osiągnąć peegasm? 

Peegasm jest najczęściej doświadczany przez kobiety. Nic więc dziwnego, że panowie zastanawiają się, czy również mogą osiągnąć taką przyjemność. Jest to możliwe, aczkolwiek trudniejsze.  

By mieć peegasm zarówno kobieta, jak i mężczyzna muszą maksymalnie długo wstrzymać oddawanie moczu. Później, gdy dochodzi do opróżniania pęcherza, pojawia się duża przyjemność, ponieważ organizm odczuwa wielką ulgę. I to właśnie ta przyjemność jest porównywana z doznaniami, jakie niesie orgazm osiągany na skutek współżycia seksualnego. 

Kobieta ubrana w czarne dżinsy i białą koszulkę trzyma się za pęcherz, krzyżuje nogi. Chciałaby zrobić siku, ale w pobliżu nie ma toalety. Nie wie, że wstrzymywanie moczu ma poważne skutki.

Peegasm może być niebezpieczny dla zdrowia  

Regularne wstrzymywanie moczu, by przeżyć peegasm, może nieść ze sobą przykre konsekwencje zdrowotne, takie jak:  

  • problemy z nerkami (wstrzymywanie moczu zwiększa ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych); 
  • infekcje dróg moczowych; 
  • stany zapalne; 
  • rozciągnięcie pęcherza, przez co może później dochodzić do nietrzymania moczu; 
  • rozerwanie pęcherza (rzadko do tego dochodzi, jednak nadciśnienie wywołane zbyt dużą ilością moczu może w ekstremalnych przypadkach do tego doprowadzić). 

W przypadku mężczyzn częste wstrzymywanie moczu może skutkować nie tylko urazami pęcherza oraz cewki moczowej, ale też obrzękiem prostaty.

Są bezpieczniejsze sposoby, by osiągnąć orgazm 

Peegasm nie jest dobrym sposobem na osiągnięcie przyjemności. Istnieje wiele innych, znacznie bezpieczniejszych sposobów. Lepiej zastosować masturbację, czyli stymulować różne części ciała, szczególnie strefy erogenne, co daje największą przyjemność.  Można też spróbować znaleźć różnego rodzaju bodźce zewnętrzne, które przyniosą przyjemność porównywalną do ulgi podczas peegasmu. Mogą to być bodźce wizualne, fizyczne czy słuchowe, które przyczynią się do pojawienia się podniecenia.  

 

Bibliografia:  

  1. Chmel R., Novackova M., Pastor Z., Fronek J., The Interest of Women with Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser Syndrome and Laparoscopic Vecchietti Neovagina in Uterus Transplantation, Journal of Pediatric and Adolescent Gynecology 2018, 31(5).
  2. https://www.adammichalski.pl/czym-jest-peegasm-i-jak-wplywa-na-uklad-moczowy/ [dostęp 06.08.2024]. 
  3. Serati M. i in., Female urinary incontinence at orgasm: a possible marker of a more severe form of detrusor overactivity. Can ultrasound measurement of bladder wall thickness explain it?, The Journal of Sexual Medicine 2011, 8(6): 1710-1716.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?