Peeling kawitacyjny – efekty, przeciwwskazania, jak często robić?
Peeling kawitacyjny to bezdotykowy zabieg kosmetyczny oczyszczania skóry z martwego naskórka, łoju czy pozostałości kosmetyków, wykonywany za pomocą ultradźwięków i odpowiednich preparatów biostymulujących. Peeling kawitacyjny polecany jest do każdego typu cery.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Peeling kawitacyjny ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry, szczególnie twarzy i dekoltu. Już pierwsze sesje przynoszą widoczne efekty, a stosowane regularnie stymulują odnowę biologiczną komórek i poprawiają kondycję skóry na całej powierzchni zabiegowej. Istnieje jednak grupa przeciwwskazań somatycznych, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu.
Co to jest peeling kawitacyjny?
Peeling kawitacyjny to zabieg kosmetyczny, wykonywany przy pomocy urządzenia wytwarzającego ultradźwięki, który głęboko oczyszcza skórę. Stanowi alternatywę dla tradycyjnej metody manualnej pielęgnacji. Kawitacyjny peeling polecany jest do wszystkich rodzajów cery, w szczególności wrażliwej, naczynkowej i skłonnej do podrażnień, trądzikowej oraz ze skłonnościami do przetłuszczania się. Bezdotykowa metoda mechanicznej pielęgnacji zyskała popularność dzięki kawitacji, czyli gwałtownej przemianie cieczy w gaz pod wpływem odpowiednio zmniejszonego ciśnienia. W przypadku zabiegu kosmetycznego urządzenie do peelingu kawitacyjnego skierowane na uprzednio przygotowaną powierzchnię skóry wywołuje efekt kawitacji. Rozpylona na ciele woda w połączeniu z falą ultradźwiękową wypełnia się rozrzedzonym gazem, a pod wpływem wytworzonego ciśnienia mikropęcherzyki wodne gwałtownie pękają i rozbijają martwy naskórek. W efekcie kawitacji kosmetycznej dochodzi do odsłonięcia czystej warstwy skóry, wolnej od substancji toksycznych i zanieczyszczeń mechanicznych. Urządzenie do peelingu kawitacyjnego można nabyć u dystrybutora i samodzielnie pielęgnować ciało, pod warunkiem zachowania odpowiedniej metodyki zabiegu.
Jak wykonać peeling kawitacyjny twarzy?
Peeling kawitacyjny w domu i w salonie kosmetycznym nie różni się metodą wykonania, choć wykonywany przez drugą osobę jest znacznie bardziej odprężający. Cała procedura trwa blisko 60 minut i składa się z kilku etapów:
- przygotowanie twarzy do zabiegu, czyli demakijaż, usunięcie biżuterii, wysokie upięcie włosów, odsłonięcie czoła,
- na twarz nakładane są specjalne kosmetyki do peelingu kawitacyjnego przygotowujące naskórek do złuszczania, utrzymujące dłużej wilgotną powierzchnię twarzy niż woda,
- poprzez przyrząd do peelingu kawitacyjnego, przypominający metalową szpatułkę, dokonuje się kawitacji, przesuwając głowicę urządzenia po powierzchni skóry pod kątem 45 stopni w wolnym tempie; najwięcej czasu poświęca się trudno dostępnym i problematycznym partiom twarzy, jak nos czy broda. Na tym etapie pacjent może odczuwać drażniące ultradźwięki w formie łaskotania. W przypadku wyparowania kosmetyku nawilżającego można kilkakrotnie nakładać dodatkowe preparaty do peelingu kawitacyjnego,
- zabieg kończy się dokładnym oczyszczeniem twarzy przy pomocy specjalnego płynu do peelingu kawitacyjnego, wodą źródlaną, solą fizjologiczna bądź tonikiem kosmetycznym bezalkoholowym,
- po zabiegu często nakłada się maseczkę nawilżającą, której składniki sprawnie wnikają w głąb skóry poprzez oczyszczone pory.
Peeling kawitacyjny – efekty
Peeling kawitacyjny wywołuje wiele efektów, m.in.:
- oczyszczenie powierzchni skóry z martwego naskórka, odblokowanie ujścia gruczołów łojowych, zahamowanie namnażania bakterii,
- przyspieszanie przenikania aktywnych kosmetyków w głębokie warstwy skóry,
- poprawa krążenia i metabolizmu komórkowego, pobudzenie odbudowy komórek i przyspieszenie procesów odnowy biologicznej,
- rozjaśnienie i wygładzenie blizn, ujędrnienie i głębokie nawilżenie skóry,
- wsparcie miejscowej produkcji kolagenu i elastyny, co sprzyja spłyceniu zmarszczek mimicznych,
- przygotowanie skóry do innych zabiegów kosmetycznych.
Peeling kawitacyjny – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego to nieliczna grupa schorzeń, głównie o podłożu dermatologicznym i ogólnoustrojowym, m.in. choroby nowotworowe, stany zapalne skóry i otwarte rany w miejscu zabiegu, ropnie i wysięki, gorączka. Peeling kawitacyjny w ciąży również nie jest polecany.
Jak często stosować peeling kawitacyjny?
Peeling kawitacyjny zaleca się przeprowadzić jednorazowo lub regularnie raz na tydzień przez 5–6 tygodni, a dla utrzymania efektów – raz w miesiącu. Kawitacyjny peeling najlepiej przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym, aby nie narażać wolnej skóry na działanie promieni słonecznych. Zabiegu nie poleca się również wykonywać bezpośrednio przed ważnym wydarzeniem, ze względu na możliwość zaczerwienienia twarzy i łuszczenie się naskórka jako odczynu pozabiegowego.
Peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja?
Peeling kawitacyjny jest zabiegiem łagodniejszym niż mikrodermabrazja, polecany jest więc dla osób o cienkiej, wrażliwej skórze, także tych, którzy nie mogą korzystać z peelingu mechanicznego. Natomiast mikrodermabrazja dobrze działa na wszelkie zgrubienia potrądzikowe, zaskórniki, a nawet zgrubienia i niewielkie blizny.
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
Kolostomia, czyli sztuczny odbyt na powierzchni brzucha
się ten artykuł?