Przejdź do treści

Perimenopauza podczas połogu? To możliwe. „Kobietom nie mówi się o tym w ogóle, w żadnej fazie ich życia”

Dojrzała kobieta z testem ciążowym - Hello Zdrowie
Objawy perimenopauzy mogą nałożyć się na połóg źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy zostajesz mamą po 30. roku życia i doświadczasz połogu, koncentrujesz się na tym właśnie aspekcie. Ale w tym samym czasie może rozpocząć się u ciebie perimenopauza, czyli czas przed menopauzą. „Myślimy, że te sprawy są oddzielne. Ale są bardzo ze sobą połączone”- mówi dr Jennifer Hacker Pearson. 

„Te sprawy są ze sobą połączone”

Dr Jennifer Hacker Pearson, lekarka wspierająca pacjentki będące w transformacji menopauzalnej, umieściła na Instagramie bardzo ważne nagranie. Opowiedziała w nim, że zdarza się, że dolegliwości poporodowe oraz perimenopauza nakładają się na siebie. Dzieje się to dla tego, że kobiety coraz później rodzą.

„Średni wiek, kiedy to kobiety po raz pierwszy zostają matkami, to 30-33 lata. Wiemy również, że początek okresu okołomenopauzalnego przypada na wiek 40-44 lat. Są kobiety, które doświadczają objawów perimenopauzy już około 30. roku życia. Chcę, żebyście o tym wiedziały” – zwróciła się do swoich obserwatorek.

Zdaniem lekarki bardzo ważne jest, aby edukować kobiety w tym temacie. Jak zauważa, wiele uwagi poświęca się macierzyństwu czy połogowi, ale nie mówi się o tym, że okres poporodowy i okres okołomenopauzalny mogą wystąpić w tym samym czasie.

Dlaczego to jest tak ważne?

„Żeby zadbać o swój dobrostan w tym czasie – mówi. – Myślimy, że te sprawy są oddzielne. Ale są bardzo ze sobą połączone. Nawet jeśli wiesz dużo o macierzyństwie, połogu oraz menopauzie, a w szczególności o perimenopauzie”.

W poście napisała, że wiele kobiet jest zaskoczonych tym, co się z nimi dzieje. Nie rozumieją tego.

„Bo kobietom nie mówi się w ogóle o tym, w żadnej fazie ich życia” – uważa.

Mirosław Wielgoś

Perimenopauza: co się kryje za tym pojęciem?

Perimenopauza to czas przed menopauzą, czyli ostatnią miesiączką w życiu kobiety, po której przez 12 miesięcy nie pojawiło się krwawienie menstruacyjne. W stosunku do tego okresu często stosuje się także nazwę „premenopauza”. W większości przypadków lekarze używają tych dwóch pojęć zamiennie, ale możesz się spotkać ze źródłami, które rozdzielają wspomniane zagadnienia.

Pierwsze objawy perimenopauzalne pojawiają się najczęściej ok. 4-6 lat przed wystąpieniem menopauzy, ale zarejestrowano przypadki, kiedy obserwowało się je nawet 10 lat wcześniej. Statystycznie w Polsce kobiety doświadczają menopauzy w wieku 51 lat, co oznacza, że pierwsze symptomy premenopauzy pojawiają się w okolicach 45. roku życia.

Mogą wystąpić takie objawy jak:

  • uderzenia gorąca,
  • wahania nastroju,
  • problemy ze snem
  • nadmierna potliwość,
  • zaburzenia metabolizmu,
  • przewlekłe zmęczenie i ogólne osłabienie,
  • obniżone libido,
  • suchość pochwy,
  • zmiany skórne, takie jak rumień, suchość czy wysypka,
  • osłabienie koncentracji,
  • bóle mięśni i stawów,
  • bóle i zawroty głowy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.