Przejdź do treści

Amerykanie ogłaszają, że ich szczepionka na koronawirusa ma 90-procentową skuteczność. To przełom w pandemii?

Szczepionka
Szczepionka na koronawirusa firmy Pfizer i BioNTech jest skuteczna w 90 proc. Czeka nas przełom w pandemii?/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Amerykańska firma Pfizer obwieściła światu, że jej eksperci stworzyli szczepionkę przeciwko COVID-19, która jest skuteczna w 90 proc. przypadków. „To wielki dzień dla nauki i ludzkości” – powiedział szef koncernu Albert Bourla. 

Szczepionka na koronawirusa z 90 proc. skutecznością?

Ponad sto firm w różnych zakątkach globu pracuje obecnie nad szczepionką przeciw COVID-19. Najbliżej jej zatwierdzenia wydaje się być koncern farmaceutyczny Pfizer oraz firma BioNTech. Ogłosiły one  w poniedziałek 9 listopada, że ich szczepionka na koronawirusa ma ponad 90-procentową skuteczność w zapobieganiu COVD-19 wśród testowanych osób.

„Dziś jest wielki dzień dla nauki i ludzkości. Pierwszy zestaw wyników badań nad szczepionką COVID-19 w fazie trzeciej dostarcza pierwszych dowodów na to, że nasza szczepionka jest w stanie zapobiec COVID-19” – powiedział dr Albert Bourla, prezes i dyrektor generalny firmy Pfizer.

Z dostępnych danych wynika, że ochronę przed COVID-19 osiąga się 28 dni po pierwszym szczepieniu, które składa się z dwóch dawek. Ostateczna wartość procentowa skuteczności szczepionki może się jednak różnić, ponieważ bezpieczeństwo i dodatkowe dane są nadal gromadzone. Obecnie przeprowadzane są testy fazy trzeciej na 43 tys. ludzi.

Kobieta w maseczce ochronnej

Kiedy możemy spodziewać się pierwszej szczepionki?

Na podstawie obecnych prognoz Pfizer i BioNTech spodziewają się wyprodukować do 50 milionów dawek szczepionek w 2020 roku i do 1,3 miliarda dawek w 2021 roku. Oznacza to, że pierwsze szczepionki trafiłyby na rynek już w pierwszej połowie przyszłego roku.

To rekordowe ramy czasowe dla procesu, którego skuteczna i bezpieczna szczepionka zwykle trwa około dziesięciu lat. Najszybszy w historii rozwój szczepionki na świnkę trwał ponad cztery lata i uzyskał licencję w 1967 roku.

Czy Polacy chcą się szczepić?

Jak wynika z badań Ipsos na zlecenie Światowego Forum Ekonomicznego, zaledwie 56 proc. Polaków jest zainteresowanych ewentualnymi szczepieniami na koronawirusa.

Skąd bierze się niechęć wobec szczepionek na COVID-19? Powody są rozmaite, dominują jednak:

  • lęk przed efektami ubocznymi – boi się ich 56 proc. badanych,
  • przekonanie, że szczepionka w niczym nie pomoże – uważa tak 29 proc. osób,
  • przeświadczenie, że koronawirus SARS-CoV-2 nie stanowi zagrożenia – 19 proc. ankietowanych,
  • sprzeciw wobec jakichkolwiek szczepień – takie nastawianie ma 17 proc. badanych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?