Przejdź do treści

Pięć dni urlopu po poronieniu czy nieudanym in vitro. W Kalifornii zatwierdzono nowe prawo

Kobieta poduszką na głowie
Kalifornia wprowadziła nowe prawo wspierające osoby po stracie reprodukcyjnej/ fot. Samuel Regan Asante/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pięć dni urlopu otrzymają osoby, które doświadczyły poronienia, nieudanego in vitro i adopcji lub urodzenia martwego dziecka. Ustawa, mająca na celu lepsze wspieranie kalifornijskich par, które doświadczyły straty, wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r.

Pięć dni urlopu po stracie reprodukcyjnej

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom podpisał ustawę zezwalającą na maksymalnie pięć dni urlopu w związku z tzw. stratą reprodukcyjną. Z wolnych dni będą mogły skorzystać osoby, które doświadczyły poronienia, nieudanej adopcji i in vitro lub urodziły martwe dziecko. Pięć dni urlopu nie musi następować po sobie, ale należy wykorzystać je w przeciągu trzech miesięcy. Bezpłatny urlop po tzw. stracie reprodukcyjnej będzie przysługiwać mieszkańcom Kalifornii już od 1 stycznia 2024 r.

Prawo także zabrania pracodawcom odmowy uwzględnienia wniosku pracownika. Ponadto, jeśli pracownik doświadczy więcej niż jednego zdarzenia związanego ze stratą reprodukcyjną w okresie 12 miesięcy, może otrzymać kolejne pięć dni urlopu. Pracodawcy mogą jednak ograniczyć urlop z tego tytułu do 20 dni w roku. W odróżnieniu od urlopu żałobnego obowiązującego w Kalifornii zatrudniający nie może żądać dokumentów potwierdzających stratę.

„Nowe prawo ma na celu lepsze wspieranie par, które doświadczyły takiej straty. Szacuje się, że po utracie wczesnej ciąży u prawie co trzeciej kobiety rozwija się stres pourazowy – PTSD. Nie znamy badań, które mówiłyby jak jest w przypadku mężczyzn.” – podkreśla SEXEDL.PL w poście na swoim profilu na Instagramie.

Kobieta i mężczyzna siedzą na podłodze, przytulają się. Obok stoi pies i patrzy przez okno

Poronienie a prawo w Polsce

W Polsce w przypadku poronienia czy urodzenia martwego dziecka kobiecie przysługuje 56 dni kalendarzowych urlopu macierzyńskiego (8 tygodni) – jest to tzw. skrócony urlop macierzyński. Tyle samo przysługuje kobiecie po poronieniu bliźniąt. Aby skorzystać ze świadczenia, konieczne jest uzyskanie aktu urodzenia dziecka z adnotacją o urodzeniu martwym (wydaje je USC na podstawie karty martwego urodzenia). Nie jest obligatoryjne wykorzystanie tego urlopu w całości. W czasie skróconego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński, który wynosi 100 proc. podstawy jego wymiaru.

Początek urlopu macierzyńskiego liczony jest od momentu poronienia, a nie od dnia rejestracji dziecka w USC. Pomiędzy poronieniem a urlopem macierzyńskim nie można chodzić do pracy – powinnaś przebywać na zwolnieniu lekarskim (L4) albo na urlopie wypoczynkowym. Po dopełnieniu formalności o urlop macierzyński po poronieniu wystawione wcześniej zwolnienie bądź rozpoczęty urlop wypoczynkowy zostaną zamienione na urlop macierzyński.

Powyższe świadczenie przysługuje kobiecie ubezpieczonej w ZUS-ie. Jeśli jesteś ubezpieczona w KRUS-ie, możesz liczyć na zasiłek macierzyński w kwocie 1000 zł – udzielany jest on na tych samych zasadach jak w przypadku ubezpieczenia w ZUS.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?