Przejdź do treści

Pielęgniarka miała wzdęcia i zaparcia. Nie podejrzewała, że w jej ciele rozwija się rak jelita grubego

Rak jelita grubego rzadko daje charakterystyczne objawy\ źródło: GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?

O tym, jak ważne jest, by nie lekceważyć nawet drobnych dolegliwości, pokazuje historia pielęgniarki z Sydney. 49-latka cierpiała na zaparcia oraz wzdęcia brzucha. Pod pozornie błahymi przypadłościami krył się rak jelita grubego w czwartym stadium. Teraz kobieta chce uświadamiać innych, żeby nie bagatelizowali żadnych objawów.

„To automatycznie pogarsza rokowania”

Silny ból brzucha wybudził pewnego dnia Miriam Van Zanten z Sydney. Kobieta, z zawodu pielęgniarka, natychmiast zgłosiła się do szpitala. Miała podejrzenie, że choruje na niedrożność jelit.

Lekarze wykonali jej niezbędne badania i stwierdzili, że jej stan jest poważny. Kobieta natychmiast trafiła na stół operacyjny. Kiedy Miriam Van Zanten wybudziła się z narkozy, lekarze poinformowali ją, że musieli usunąć większość jelita grubego. Powód? Rak jelita grubego. Był już w czwartym stadium.

„To automatycznie pogarsza rokowania. Wtedy sytuacja zmienia się ze złej w tragiczną” – mówi 49-latka, którą cytuje portal 9news.com.au.

Miriam Van Zanten / screen https://www.9news.com.au/

Czwarte stadium oznacza, że nowotwór jest już bardzo zaawansowany, z obecnością przerzutów odległych. A to drastycznie zmniejsza szansę na wyleczenie pacjenta. Właśnie dlatego tak ważne jest, by choroba została jak najszybciej zdiagnozowana. Wtedy zwiększa się szansa na przeżycie pacjenta i jego powrót do zdrowia.

Niestety, rak jelita grubego nie daje charakterystycznych, specyficznych objawów, które zaprowadziłyby pacjenta od razu do gabinetu lekarskiego. Podobnie było w przypadku Miriam.

Wszelkie dolegliwości, które jej dokuczały, tłumaczyła na swój sposób i nie skłaniała się ku dalszej diagnostyce.

„Patrząc wstecz, mogę powiedzieć, że miałam bardzo łagodne zaparcia, które przypisałam temu, że za mało piję. Zawód pielęgniarki oznacza, że człowiek nie ma wystarczająco dużo czasu na picie, a czasami nawet na sikanie” – opowiada w rozmowie z 9news.com.au.

Obecnie kobieta jest w trakcie leczenia. Chemioterapia, której jest poddana, ma zredukować jej guzy w wątrobie. Później przejdzie kolejną operację.

Kobieta zachęca teraz każdego, kto ma jakiekolwiek, nawet z pozoru błahe objawy, żeby udał się do swojego lekarza rodzinnego. Podkreśla, że ta choroba dotyka również młodych ludzi.

„Jeśli mnie się to przydarzyło, może przydarzyć się każdemu”- dodaje.

kobieta w bieliźnie

Rak jelita grubego: co to za choroba?

Rak jelita grubego to złośliwy nowotwór nabłonkowy, który wywodzi się z nabłonka wyścielającego jelito. Jest tworem zbudowanym z komórek nowotworowych posiadających atypowe i nieodwracalne cechy, będące skutkiem mutacji w obrębie genów. Rak jelita grubego powstaje w wyniku niekontrolowanego wzrostu komórek w obrębie kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy lub odbytnicy. Nowotwór może zająć błonę śluzową, błonę podśluzową, warstwę mięśniową i podsurowiczą oraz błonę surowiczą. Im bardziej nacieki sięgają w głąb warstw budujących jelito, tym większa agresywność nowotworu. Wg klasyfikacji ICD-10 nowotwór złośliwy jelita grubego oznaczany jest symbolem C18.

Rak jelita grubego to drugi najczęściej diagnozowany nowotwór w Polsce, a pierwszy w Europie.

Objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego we wczesnym stadium choroby może być przez bardzo długi czas bezobjawowy. Uważa się, że od powstania komórek rakowych do ujawnienia się pierwszych symptomów może minąć nawet 10 lat. Wykrycie raka jest zwykle związane z rutynowymi badaniami laboratoryjnymi przeprowadzonymi z innych przyczyn. Do pierwszych objawów raka jelita grubego należy niedokrwistość z niedoboru żelaza wykrywana podczas morfologii zleconej kontrolnie przez lekarza rodzinnego – guz może krwawić do światła przewodu pokarmowego wywołując anemię. Rozwojowi nowotworu może towarzyszyć ogólne uczucie zmęczenia i osłabienia, a także bladość skóry, a także krew w stolcu, jeśli guz zlokalizowany jest niedaleko odbytu.

Objawy raka jelita grubego zależą od umiejscowienia guza pierwotnego oraz stopnia zaawansowania zmiany.

Objawy raka lewej połowy okrężnicy to:

  • stolce ołówkowate – wydłużone i cienkie,
  • zaparcia lub biegunki,
  • zmiany rytmu wypróżnień,
  • obecność żywoczerwonej, świeżej krwi na stolcu,
  • wzdęcia i bóle kolkowe,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • niedrożność i związane z tym objawy, takie jak: nudności, wymioty, twardy brzuch,
  • bóle krocza,
  • bóle lewej części podbrzusza.

Objawy raka prawej połowy okrężnicy to:

  • bóle podbrzusza po stronie prawej lub w okolicy pępka i nadbrzusza,
  • stolce o ciemniejszej barwie, możliwa domieszka krwi,
  • wyczuwalny guz po prawej stronie,
  • niedokrwistość niedobarwliwa,

Objawy raka odbytnicy to:

  • świeża, żywoczerwona krew na stolcu,
  • trudności w oddawaniu kału, pieczenie po oddaniu stolca,
  • bóle brzucha,
  • świąd,
  • ciągłe uczucie parcia,
  • powiększone węzły chłonne w okolicy pachwin.

W Polsce Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego (PBP) jest zadaniem Narodowej Strategii Onkologicznej. W ramach PBP od 2000 roku wykonywana jest bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia. Od 2012 roku w ramach PBP wysyłane są imienne, jednokrotne zaproszenia na kolonoskopię do osób w wieku 55-64 lata.

 

Źródło: https://www.9news.com.au/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?