Przejdź do treści

Piersiom, z których nie jesteśmy zadowolone, poświęcamy mniej uwagi? Ginekolożka o samobadaniu

Tekst o samobadaniu piersi i ich znaczeniu. Na zdjęciu: Osoba ubrana w różową koszulkę z uśmiechniętą buźką na niej - HelloZdrowie
Samobadanie piersi / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niemal połowa badanych kobiet marzy o większych piersiach, a ponad 20 proc. o mniejszych. Tylko 29 proc. ankietowanych uważa, że rozmiar ich piersi jest w porządku – wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców. „I właśnie te kobiety, które z wielkości nie były zadowolone, przyznały, że rzadziej wykonywały samobadanie piersi i były też mniej przekonane, że takie badanie miałoby coś wnieść, i że są w stanie same jakąś zmianę wybadać” – pisze na swoim profilu na Instagramie ginekolożka Marta Wójcik. Dlaczego samobadanie piersi jest takie ważne?

Samobadanie piersi

Jak pisze w swoim najnowszym poście na Instagramie ginekolożka Marta Wójcik, w badaniu przeprowadzonym przez profesora Viren’a Swami z Anglia-Ruskin-University w Cambridge wzięło udział 18,5 tysiąca kobiet z 40 różnych krajów. I to właśnie wyniki tych ankiet skłoniły ekspertkę do przypomnienia, że każde piersi są piękne – bez względu na ich rozmiar. I każde piersi zasługują na samobadanie!

„Przecież to właśnie samobadanie odgrywa ogromną rolę we wczesnym wykrywaniu raka piersi. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na całkowite uleczenie/wyzdrowienie” – wyjaśnia Marta Wójcik na swoim profilu na Instagramie.

Ginekolożka dalej pyta: czy piersiom, z których nie jesteśmy zadowolone, poświęcamy mniej uwagi? A gdyby tak zmienić czy trochę przerobić definicję 'piękna’ (które przecież dla każdego znaczy coś innego, mimo że świat próbuje nas mierzyć swoją miarą i narzucić pewne standardy) i dodać do niej: 'piękny, bo zadbany’!? Bo każdy rozmiar zasługuje na uwagę” – dodaje Marta Wójcik.

Jak badać piersi?

Ginekolożka wskazuje, że metod jest kilka.

„Pewnie przez cały październik wiele osób w mediach społecznościowych będzie uczyć tego badania. Można też wpisać hasło na YouTube i nauczyć się z filmików samobadania. Jeśli miałabym doradzić, jak badać, odpowiedziałabym po prostu: BADAĆ. Badać i jeszcze raz badać. Bo w samobadaniu piersi głównie o to chodzi, by w pewnym sensie nabyć pamięć palpacyjną. Nauczyć się na pamięć każdego centymetra kwadratowego piersi i w momencie, gdy kiedyś jakaś 'nowość’ nas zaniepokoi, rozszerzyć samobadanie o wizytę u lekarza” – wyjaśnia Marta Wójcik.

Przypominamy:

Samobadanie piersi należy wykonywać kilka dni po miesiączce – między 6. a 9. dniem cyklu. Najlepiej ustalić jeden, zawsze ten sam dzień, w którym będziesz badać swoje piersi. Dlaczego? W te dni piersi nie są nabrzmiałe, za to miękkie i rozluźnione. Od drugiej połowy cyklu mogą mieć zgrubienia, co jest zupełnie normalne, ale utrudnia wykrycie zmian i wyczucie ich pod palcami.

Regularność jest ważna, dlatego że dzięki niej jesteśmy w stanie stwierdzić pojawienie się nowych grudek, torbieli czy guzków, których wcześnie nie wyczuwałyśmy. Nawet jeśli są bardzo małe.

Agnieszka Ford

Marta Wójcik, czyli lekarz kobiet

Lek. Marta Wójcik to specjalistka ginekologii i położnictwa. Swoje szkolenie specjalizacyjne odbyła podczas 6-letniego pobytu w licznych klinikach w Szwajcarii i w Niemczech.

„Holistyczne podejście do pacjenta i jednoczesny nacisk na indywidualizm, to priorytety w mojej codziennej pracy. Od początku mojej zawodowej drogi pracowałam z pacjentkami mówiącymi w różnych językach, pochodzących z różnych społeczności z czterech stron świata, o różnym światopoglądzie, dlatego tak bardzo kładę nacisk na indywidualizm” – podkreśla.

Marta Wójcik jest tez aktywna w mediach społecznościowych. Prowadzi profil na Instagramie @marta.lekarzkobiet, który obserwuje ponad 52 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?