Przejdź do treści

Jak udzielić pierwszej pomocy? Poznaj jej najważniejsze zasady

Jak udzielić pierwszej pomocy? Poznaj jej najważniejsze zasady
Jak udzielić pierwszej pomocy? Poznaj jej najważniejsze zasady Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czy kiedykolwiek rozważałaś, jak zachować się w razie czyjegoś zasłabnięcia, oparzenia czy zadławienia? Kiedy sytuacja wymaga szybkiej reakcji, umiejętność udzielenia pierwszej pomocy może  uratować komuś zdrowie lub życie. Poniżej znajdziesz informacje, które – kiedy zajdzie taka potrzeba – pozwolą ci zadziałać szybko i skutecznie. Sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.

Co to jest pierwsza pomoc? 

Pierwsza pomoc przedmedyczna to czynności, które są wykonywane w celu pomocy osobie poszkodowanej przed przyjazdem kwalifikowanego personelu medycznego. Pamiętaj, że natychmiastowe udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdego człowieka – czasem o czyimś życiu decydują sekundy. 

Jeśli chcesz zwiększyć swoją wiedzę w tym zakresie, możesz ukończyć specjalistyczne kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po takim szkoleniu uzyskasz tytuł ratownika – nie jest on tożsamy z ratownikiem medycznym, którym zostaje się po studiach. Jednak podstawowej pierwszej pomocy możesz udzielić także bez specjalnego wykształcenia – wystarczy wiedza, jak reagować w nagłych sytuacjach. 

oparzenia - lekarz zakłada opatrunek na rękę

Jak wykonać RKO? Pierwsza pomoc krok po kroku 

Podstawowa zasada udzielania pierwszej pomocy to zadbanie o własne bezpieczeństwo. Jeśli miejsce zdarzenia jest w jakiś sposób groźne, np. objęte pożarem, nie zbliżaj się do osoby poszkodowanej. Zamiast tego zadzwoń po pomoc i poczekaj na przyjazd wezwanych służb. 

Jeżeli możesz bezpiecznie podejść do poszkodowanego, sprawdź jego stan. Osoby przytomne i komunikatywne najlepiej zostawić w pozycji zastanej, w razie konieczności opatrując rany. Przy braku przytomności upewnij się, że poszkodowany oddycha – jeśli tak, to ułóż go w pozycji bocznej ustalonej. Jeśli nie, jak najszybciej zadzwoń pod numer alarmowy 112 i rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). 

Udzielanie pierwszej pomocy osobie dorosłej 

Jeżeli poszkodowany nie oddycha, udrożnij jego drogi oddechowe. Odegnij głowę do tyłu i usuń z jamy ustnej ewentualne ciała obce. Jeśli mimo to oddech nie powróci, wykonaj RKO: 

  • ułóż poszkodowanego na plecach i uklęknij na wysokości jego klatki piersiowej, 
  • połóż dłoń jedną na drugiej na środku klatki piersiowej, 
  • wykonaj 30 uciśnięć – nasadą dłoni, na głębokość 5-6 cm, w tempie 100-120/min, 
  • wykonaj 2 oddechy ratownicze – możesz je pominąć, jeśli nie jest to możliwe np. ze względów higienicznych. W takim wypadku nie przerywaj uciskania klatki piersiowej, 
  • schemat powtarzaj do przyjazdu karetki lub opadnięcia z sił, lub odzyskania przez pacjenta oddechu. 

Pierwsza pomoc u dziecka – ile ucisków i wdechów wykonać? 

O ile u dorosłych zazwyczaj dochodzi do zatrzymania krążenia, u młodszych pacjentów zwykle zawodzi układ oddechowy. Dlatego u dzieci RKO rozpoczyna się od 5. oddechów ratowniczych, a dalszy schemat obejmuje 15 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy.

Zasady udzielania pierwszej pomocy

Infografika: NFZ, Śląska Izba Lekarska

Pierwsza pomoc przedmedyczna w niebezpiecznych sytuacjach 

Pierwszej pomocy przedmedycznej udziela się nie tylko w przypadku zatrzymania krążenia czy utraty oddechu. Sprawdź, co zrobić w nagłych, zagrażających zdrowiu sytuacjach, takich jak zadławienie, oparzenie, zawał serca czy udar mózgu. 

Krwotok z nosa – pierwsza pomoc 

W razie krwotoku z nosa posadź poszkodowanego i pochyl jego głowę do przodu. Powinien uciskać on skrzydełka nosa przed ok. 10 minut. Na jego czoło i kark możesz zastosować zimny okład. Poszkodowany nie może odchylać głowy do tyłu i połykać krwi, ponieważ mogłoby to wywołać zadławienie lub wymioty. 

Pierwsza pomoc przy omdleniu 

Omdlenie zwykle nie zagraża życiu, często wynika z osłabienia, silnych emocji czy duchoty. W takim przypadku wyprowadź poszkodowanego na świeże powietrze i rozluźnij mu ubranie pod szyją. Jeśli jest przytomny, posadź go w wygodnej pozycji, a w razie utraty przytomności połóż na płaskiej powierzchni i unieś jego ręce i nogi. Jeżeli po 3. minutach nie zauważysz poprawy, zadzwoń po pogotowie. 

Oparzenia a pierwsza pomoc 

W przypadku oparzenia pierwsza pomoc polega na schłodzeniu przez 10-20 minut uszkodzonej skóry pod bieżącą wodą w temperaturze pokojowej, czyli ok. 20॰C. Oparzenie zabezpiecz jałowym opatrunkiem, a w razie silnego bólu podaj poszkodowanemu lek przeciwbólowy. Nie nakładaj maści ani pianek, które mogłyby zatrzymać ciepło w ranie. 

Co zrobić w razie zadławienia? Pierwsza pomoc 

Jeśli zadławienie jest częściowe, czyli poszkodowany może oddychać, powinien pochylić się i oprzeć ręce o stół, a następnie intensywnie kaszleć. Często wystarczy to do usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych.  

W przypadku całkowitego zadławienia pierwsza pomoc polega na energicznych uderzeniach otwartą dłonią pomiędzy łopatkami. Lewą rękę połóż na klatce piersiowej poszkodowanego, pochyl go do przodu, a prawą wykonaj 5 uderzeń. Jeżeli to nie przyniesie efektu, możesz zastosować tzw. manewr Heimlicha: 

  • stań za poszkodowanym i obejmij go pod pachami, 
  • lewą rękę zwiń w pięść i umieść pomiędzy pępkiem a początkiem mostka, 
  • prawą dłoń połóż na lewej, 
  • bardzo energicznie pociągnij ręce do siebie, 
  • manewr powtarzaj do skutku, ewentualnie do czasu przyjazdu karetki. 

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem 

W pierwszej kolejności usuń źródło prądu – wyłącz bezpieczniki, wyjmij wtyczkę z gniazdka itp. Nie dotykaj poszkodowanego, dopóki nie upewnisz się, że jest bezpiecznie. Następnie oceń jego stan i wezwij karetkę. Porażenie prądem nie wymaga specjalistycznych zabiegów z twojej strony. Dopasuj swoje postępowanie do sytuacji, np. opatrz poparzone miejsca, udrożnij drogi oddechowe, a w razie zatrzymania krążenia wykonaj RKO. 

Udar mózgu i zawał serca – pierwsza pomoc 

Pierwsza pomoc w razie zawału serca to natychmiastowe wezwanie pogotowia. Poszkodowany powinien czekać na karetkę w pozycji siedzącej lub półleżącej. Jeśli w apteczce masz kwas acetylosalicylowy, podaj choremu dawkę od 150 do 300 mg. Przed połknięciem powinien je dokładnie rozgryźć, żeby substancja zaczęła szybciej działać. 

W przypadku udaru mózgu również najważniejsze jest szybkie wezwanie karetki. Jeżeli poszkodowany jest przytomny, ułóż go w pozycji z uniesionym tułowiem i poczekaj na przyjazd ratowników. Natomiast jeśli stracił przytomność, zastosuj pozycję boczną bezpieczną i kontroluj oddech, a w razie jego braku rozpocznij RKO. 

Podsumowując, zawsze w pierwszej kolejności dzwoń pod numer alarmowy. Nie wahaj się też wołać o pomoc. Jeśli wokół są ludzie, zwracaj się do nich bezpośrednio – jest wtedy większa szansa, że zareagują. Najlepiej, gdyby powyższe informacje nigdy ci się nie przydały, jednak na wszelki wypadek warto wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. 

 

Bibliografia:

  1. https://www.gov.pl/web/mswia/pierwsza-pomoc [dostęp 16.05.2024]. 
  2. https://www.gov.pl/web/zdrowie/sposob-udzielania-pierwszej-pomocy-w-wybranych-naglych-wypadkach [dostęp 16.05.2024]. 
  3. Tuszyński K. (Red.), Pierwsza pomoc okiem farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2021.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?