Przejdź do treści

Pierwsza pomoc przy urazach oczu przez fajerwerki. Większość osób wykonuje ją źle

Kobieta
Pierwsza pomoc przy urazach oczu przez fajerwerki. Większość osób wykonuje ją źle/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Nigdy nie strzelałam, nie strzelam i strzelać nie będę. Widziałam za to w poprzednim szpitalu, w którym pracowałam, oko po bliskim spotkaniu z petardą. W obecnej pracy kilka tygodni temu mieliśmy pacjenta jednoocznego, bo drugie oko po petardzie” – pisze Justyna Nater. Optometrystka prowadząca profil „Dbaj o wzrok” na Instagramie wyjaśnia, co zrobić, jeśli oczy zostaną uszkodzone w wyniku kontaktu z fajerwerkami.

Jednorazowe fajerwerki a uszkodzenia na całe życie

Przed nami noc sylwestrowa, którą niektórzy z nas będą chcieli uczcić bukietem fajerwerków. Mimo apeli za ten sposób uczczenia Nowego Roku biorą się nie tylko dorośli po zakrapianym wieczorze, ale i dzieci. Co roku w wyniku niewłaściwego obchodzenia się z fajerwerkami do szpitali trafia kilkadziesiąt fanów petard, dla których zabawa nimi skończyła się poparzeniem, urwaną ręką lub uszkodzeniem oczu.

„Nigdy nie strzelałam, nie strzelam i strzelać nie będę. Widziałam za to w poprzednim szpitalu, w którym pracowałam, oko po bliskim spotkaniu z petardą. W obecnej pracy kilka tygodni temu mieliśmy pacjenta jednoocznego, bo drugie oko po petardzie” – pisze na swoim profilu na Instagramie optometrystka Justyna Nater.

Ekspertka przytacza historię, kiedy była dzieckiem i sama omal nie ucierpiała przez fajerwerki. Podczas jednej z nocy sylwestrowych petarda odpalona  przez sąsiada wpadła w ścianę budynku obok niej.

„Od tamtej chwili, bardzo bałam się wychodzić na dwór podczas nocy sylwestrowych” – dodaje.

„Nie zbliżajcie się do odpalonych petard”

Jak zaznacza Nater, co roku pojawia się dyskusja o niekorzystnym wpływie produktów pirotechnicznych na środowisko, zwierzęta czy bezpieczeństwo. Ważne jednak, by pamiętać, że to również niebezpieczne narzędzie, które może doprowadzić do uszkodzenia ciała.

„Fajerwerki to nie tylko ryzyko bezpośredniego uderzenia w konkretne miejsca na ciele. Zawierają one masę palną (przede wszystkim utleniacze, saletry, chlorany, chlorki metali – które nadają intensywniejsze kolory itd.) Mogą one powodować różnego stopnia poparzenia.

Dla dobra zwierząt, dzieci, osób starszych, dla których huki fajerwerków są przerażające, a przy tym dla dobra środowiska – warto odpuścić sobie petardy” – tłumaczy.

Specjalistka wymienia, czego w szczególności nie należy robić, jeśli postanowimy uczcić Nowy Rok fajerwerkami:

  • nie zbliżajcie się do odpalonych petard, zwłaszcza tych, które nie wybuchły;
  • nigdy nie kierujcie fajerwerków w stronę innych osób (takie oczywiste, a tak częste do zaobserwowania);
  • podczas odpalania petardy NIGDY nie nachylajcie się bezpośrednio nad nią!;
  • warto mieć okulary ochronne – tanie rozwiązanie, które może uratować oczy.
Jak wygląda Sylwester okiem ratownika medycznego?

Pierwsza pomoc przy urazach oczu przez fajerwerki

W przypadku uszkodzenia oczu przez fajerwerki należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Wiele osób bowiem w pierwszej kolejności przemywa oczy wodą, a to duży błąd. Co należy zrobić przy poparzeniu oczy przez petardę? Nater wymienia:

  • nie wolno ich trzeć! – w sytuacji, w której gałka oczna jest naruszona, potarcie jej ręką może spowodować dalsze uszkadzanie;
  • nie wolno płukać oka wodą, ani próbować przepłukać płynem do oczu;
  • nie wolno samodzielnie usuwać niczego, co wbiło się w oko;
  • natychmiast należy zgłosić się na pogotowie – wymienia ekspertka.

Dbaj o wzrok

Za profilem „Dbaj o wzrok” stoi optometrystka i optyczka Justyna Nater. Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz prowadzi bloga, udzielając wskazówek dotyczących zdrowia oczu. Organizuje również Eye Care Conference – konferencję przeznaczoną zarówno dla specjalistów, jak i dla pacjentów.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?