Przejdź do treści

Pierwsza szczepionka na RSV zatwierdzona! To przełom po 60 latach badań

Strzykawka leży na dłoni
Pierwsza szczepionka na RSV zatwierdzona. To przełom po 60 latach badań/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Stanach Zjednoczonych zatwierdzono pierwszą na świecie szczepionkę przeciw wirusowi RSV. Badania nad nią trwały przez dziesięciolecia. Jak poinformowano, preparat w ciągu kilku miesięcy będzie dostępny dla osób powyżej 60. roku życia.

Zatwierdzono pierwszą na świecie szczepionkę na RSV

Pierwsza szczepionka na RSV została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych przez amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (FDA). Szczepionka wykorzystuje perfuzyjną postać białka F wirusa, dzięki czemu układ odpornościowy zaczyna wytwarzać przeciwciała i limfocyty T zapobiegające zakażeniu. Badania nad jednodawkową szczepionką Arexy, stworzoną przez firmę GSK z Wielkiej Brytanii, trwały 60 lat.

Wprowadzenie szczepionki przeciw RSV to historyczny krok, który uratuje zdrowie, a nawet życie wielu osobom. Objawy u dorosłych są najczęściej łagodne i przypominają przeziębienie. Zakażenie RSV jest jednak szczególnie groźne dla wcześniaków, osób starszych oraz z chorobami współistniejącymi. Może prowadzić do infekcji o ciężkim przebiegu, których leczenie musi odbywać się w szpitalu.

„Zatwierdzenie pierwszej szczepionki przeciwko wirusowi RSV jest ważnym osiągnięciem zdrowia publicznego w zapobieganiu chorobie, która może zagrażać życiu” – skomentował dr Peter Marks, dyrektor Centrum Oceny Biologicznej i Badań.

Zgodnie z badaniami opublikowanymi w lutym br., szczepionka jest skuteczna w 83 proc. w zapobieganiu chorobom wywołanym przez wirusa RSV. Preparat chroni także w 94 proc. przed ciężkim przebiegiem zakażenia. Jak poinformowano, najczęstszymi działaniami niepożądanymi po szczepieniu były łagodne lub umiarkowane bóle głowy, stawów, zmęczenie, senność oraz ból w miejscu wstrzyknięcia. Ustępowały one po dwóch dniach od zaszczepienia.

Zanim preparat zostanie wprowadzony do powszechnego użytku, musi uzyskać jeszcze zatwierdzenie przez US Centers for Disease Control and Prevention. W ciągu kilku miesięcy powinien być dostępny dla osób powyżej 60. roku życia.

RSV. Lekarze mówią o oddziałach, które pękają w szwach

Wirus RVS: co to jest i jak się objawia?

Wirus RSV (inaczej RS), czyli syncytialny wirus nabłonka oddechowego (z ang. Respiratory Syncytial Virus), to patogen zawierający materiał genetyczny w postaci RNA. Zarażają się nim głównie małe dzieci, ale może też atakować dorosłych. Jest odpowiedzialny za aż 70 proc. infekcji dróg oddechowych u dzieci do 2. roku życia. Replikacja wirusa może nastąpić poprzez drogę kropelkową albo bezpośredni kontakt z chorym. Powikłania u dorosłych obejmują niewydolność oddechową, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, hospitalizację i śmierć. Poza ostrą infekcją, RSV może zaostrzyć podstawowe schorzenia, takie jak astma i POChP, i może prowadzić do ostrego zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu i długotrwałego pogorszenia funkcji oddechowych.

W Polsce sezon zwiększonej zachorowalności wywołanej wirusem RSV zwykle trwa od października do kwietnia. W tym roku jednak czas ten znacznie się wydłużył, a wirus jest odpowiedzialny za zjawisko tzw. tridemii, czyli potrójnego uderzenia grypy, COVID-19 oraz wirusa RSV.

W przypadku zakażenia wirusem RSV pojawiają się następujące objawy:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • katar,
  • nieżyt nosa,
  • przyspieszony oddech,
  • wzmożony wysiłek oddechowy (wciąganie międzyżebrzy, poruszanie skrzydełkami nosa),
  • zaczerwienione gardło,
  • świszczący oddech.
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?