Pierwsza taka operacja w Polsce. Lubelscy lekarze przywrócili wzrok 91-letniej pacjentce
Pani Helena miała zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. Od lekarzy do tej pory słyszała: „bardzo przepraszamy, nic nie da się zrobić”. Aż do teraz. 91-latka została pierwszą pacjentką w Polsce, której wszczepiono soczewkę teleskopową. Dzięki nowatorskiej operacji kobieta odzyskała wzrok. „Będziemy tę metodę rozwijać, ale jak to w przypadku nowych rozwiązań, jest pewne 'ale'” – mówi okulista prof. Robert Rejdak, który operował panią Helenę.
Nowatorska operacja w Lublinie
Nowatorską operację wszczepienia soczewki teleskopowej przeprowadził zespół lekarzy w klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pierwszą pacjentką, która została w Polsce zoperowana tą metodą, jest pani Helena spod Garwolina. 91-latka miała zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej. To choroba oczu, która rozpoczyna się zwykle po 50. roku życia i często wiąże się z uszkodzeniem siatkówki, co w przypadku pani Heleny doprowadziło do znacznego pogorszenia się wzroku. 91-latka widziała wszystko za mgłą, niewyraźnie, dlatego przez kilka ostatnich lat zdana była na pomoc innych osób.
Operacji, do której pani Helena została zakwalifikowana, podjął się polski okulista, prof. Robert Rejdak. Jak podkreślił, to pierwszy taki zabieg w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Nowoczesną soczewkę wszczepia się już w Niemczech, we Włoszech i Hiszpanii.
„[Soczewka teleskopowa – przyp. red.] działa jak takie szkło powiększające. Dzięki temu pacjent, który ma schorzenia plamki, może z bliska odczytywać druk, rozpoznawać rysy twarzy” – wyjaśnił prof. Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Dr n.med. Dariusz Haszcz, chirurg z lubelskiej kliniki, w rozmowie z reporterem „Wydarzeń” Polsat News podkreślił, że soczewka pacjentki została usunięta, a w to miejsce wszczepiona nowa, mniejsza. „Ona musi się zmieścić w oku, ona musi być mniejsza rozmiarowo od własnej soczewki pacjenta” – zaznaczył.
Soczewka teleskopowa daje nową jakość życia
Operacja zakończyła się sukcesem, ale na jej pełne efekty pani Helena będzie musiała jeszcze trochę poczekać. Lekarze podkreślają, że ostrość widzenia wróci, ale potrzeba na to czasu i rehabilitacji.
„Pacjentka musi nauczyć się używać oko w nowych warunkach” – mówiła dla Wydarzeń Polsat News dr n.med. Lucyna Baltaziak z lubelskiej kliniki.
Nowatorski zabieg wszczepienia soczewki teleskopowej daje nadzieję innym pacjentom na lepszą ostrość widzenia i tym samym lepszą jakość życia.
„Do tej pory mówiliśmy: 'bardzo przepraszamy, nic nie da się zrobić’. W tej chwili powoli będziemy tę metodę rozwijać, ale jako to w przypadku nowych rozwiązań, jest pewne 'ale'” – zaznacza prof. Rejdak.
Tym „ale” jest fakt, iż operacja nie jest refundowana, a koszt nowej soczewki wynosi ok. 25 tys. euro, czyli ok. 11o tys. zł. Pani Helena była operowana w ramach programu naukowego realizowanego przez lubelską klinikę. Szpital otrzymał kilka sztuk soczewek teleskopowych, które wszczepią wybranym pacjentom wyłonionym w procesie badań i analiz.
Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny, objawy, leczenie
Przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej nie zostały dokładnie ustalone. Do czynników ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej należą:
- wiek powyżej 50 lat,
- płeć żeńska,
- jasny kolor tęczówki oka,
- występowanie zwyrodnienia plamki żółtej w najbliższej rodzinie,
- otyłość,
- palenie tytoniu,
- schorzenia układu sercowo-naczyniowego, m.in. nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- niedobór składników odżywczych (beta-karotenu, selenu, witamin E i C).
Pierwsze objawy zwyrodnienia plamki żółtej w większości przypadków rozwijają się powoli i nie zawsze są dostrzegane przez pacjenta od razu – zwykle dolegliwości zauważa się, patrząc tylko jednym okiem. Na początku jest to:
- pogorszenie ostrości wzroku,
- pogorszenie widzenia z bliskiej odległości,
- trudności z czytaniem,
- zaburzenia związane z widzeniem barw,
- wrażliwość na światło,
- widzenie prostych linii jako zakrzywionych lub falujących,
- pojawienie się w centrum widzenia nieruchomej, szarej plamki.
Wraz z postępem choroby objawy zwyrodnienia plamki żółtej nasilają się. Obraz może stać się przymglony, pacjent ma problemy z dostrzeganiem szczegółów. Znaczne pogorszenie widzenia utrudnia codzienne funkcjonowanie i aktywność. W niektórych przypadkach schorzenie prowadzi do całkowitej utraty wzroku.
Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej ma na celu powstrzymanie postępu choroby i łagodzenie dolegliwości. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia pacjenci stosują leki poprawiające ukrwienie, dietoterapię bogatą w produkty zawierające witaminy C i E, luteinę, beta-karoten i selen. Leczenie wspierają suplementacją luteiny, zeaksantyny, witaminy E. W zaawansowanej postaci choroby stosuje się zastrzyki na zwyrodnienie plamki żółtej. Są to iniekcje doszklistkowe. Leki zmniejszają stan zapalny, przyspieszają wchłanianie płynu i hamują tworzenie się patologicznych naczyń krwionośnych w oku.
Źródła: polsatnews.pl, Hello Zdrowie.
Zobacz także
Nasze oczy nie lubią smartfonów. Co robić, by nie zrujnować sobie wzroku? – radzi specjalistka
Dr n. med. Małgorzata Zaraś obala mity na temat zabiegu laserowej korekcji wzroku: jak przy każdej procedurze zabiegowej pojawia się wiele pytań, a w internecie krążą niesamowite historie
6 naturalnych sposobów na poprawę wzroku. Twoje oczy będą wdzięczne
Polecamy
„Mamo, zobacz, Elza!”. O tym, jak to jest być albinoską, opowiada Alicja Bazan
Podejrzewano, że nie będzie widzieć, słyszeć ani chodzić. Aleksandra Kałucka właśnie zdobyła medal dla Polski
„W oczach możemy zaobserwować objawy cukrzycy, nadciśnienia czy chorób tarczycy” – mówi optometrysta Szymon Zielonka
Zaburzenia widzenia – sprawdź, co może być przyczyną tych dolegliwości
się ten artykuł?