Przejdź do treści

Pierwsza w Polsce stacjonarna przychodnia aborcyjna otwiera się jesienią. „To więcej niż miejsce wsparcia”

Na zdjęciu kobieta na tle Warszawy, tekst o pierwszej stacjonarnej przychodni aborcyjnej
W Polsce powstanie stacjonarna przychodnia aborcyjna / fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jesienią 2024 roku w Polsce zostanie otwarta pierwsza stacjonarna przychodnia aborcyjna pod nazwą AboTak. Inicjatywa jest odpowiedzią Aborcyjnego Dream Teamu na pilną potrzebę dostępu do legalnej i bezpiecznej aborcji w kraju, w którym prawo do przerywania ciąży jest znacznie ograniczone. „Dość żebrania o aborcję. Politycy nie potrafią dotrzymać słowa. Zrobimy to za nich” – podkreślają działaczki.

Pierwsza w Polsce stacjonarna przychodnia aborcyjna

AboTak to pierwsza w Polsce stacjonarna przychodnia aborcyjna, która otworzy swoje drzwi tej jesieni w centrum Warszawy. Placówka powstała w odpowiedzi na trudności w dostępie do aborcji, z jakimi mierzą się kobiety w naszym kraju. To inicjatywa Aborcyjnego Dream Teamu. Działaczki,  zniecierpliwione opieszałością władz w tej kwestii, postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce.

„Obiecano nam legalną aborcję, ale po niej wciąż ani śladu. Politycy nie potrafią dotrzymać słowa. Zrobimy to za nich. Nie będziemy bezczynnie czekać; chcemy, by dostęp do aborcji w Polsce był już teraz. Dlatego otwieramy miejsce, w którym to będzie możliwe – pierwszą stacjonarną przychodnię aborcyjną w Polsce. Chcemy wywrzeć presję na politykach i na ochronie zdrowia, by w końcu doczekać się obiecanych zmian” – podkreśla Aborcyjny Dream Team na stronie abotak.org. „Tworzymy to miejsce, by każda osoba mogła wyjść z niego wzmocniona siostrzeńskim wsparciem, bez traumy, wstydu i upokorzenia” – dodaje.

Poradnia będzie oferować zabieg farmakologicznego przerwania ciąży. Otwarcie AboTak jest odpowiedzią na realne potrzeby społeczne. W Polsce, gdzie dostęp do aborcji jest drastycznie ograniczony, wiele kobiet czuje się zmuszonych do szukania pomocy za granicą lub korzystania z niebezpiecznych alternatyw.

„To miejsce, gdzie nie tylko żądamy dostępu do aborcji, ale go faktycznie zapewniamy” – podkreślają działaczki na stronie przychodni i dodają – „Przychodnia AboTak to będzie nasze wspólne miejsce, stacjonarna placówka, gdzie aborcja będzie po prostu łatwa technicznie, bo nie ma żadnego naukowego ani medycznego powodu, żeby była trudna! To będzie też miejsce naszego wspólnego oporu przeciwko tym, którzy mówią, że aborcja to sprawa światopoglądowa, temat który musi zaczekać”.

Przychodnia ma na celu zapewnienie bezpiecznej przestrzeni, w której kobiety będą mogły skorzystać z legalnych i medycznie bezpiecznych usług.

„Nigdy nie pytamy o powody i nie zamierzamy tego zmieniać” – podkreślają.

Kobieta

„Przerwanie własnej ciąży nie jest karalne”

Przychodnia AboTak będzie oferować wsparcie w przeprowadzeniu aborcji farmakologicznej, polegającej na terminacji ciąży przy użyciu tzw. tabletek poronnych. Działaczki Aborcyjnego Dream Teamu zaznaczają, że nikomu korzystającemu z usług przychodni AboTak nie będą grozić konsekwencje prawne.

„Przypominamy, że przerwanie własnej ciąży nie jest karalne, a aborcja farmakologiczna, którą będziemy wspierać, jest legalna. W ten sposób, co roku, wspieramy dziesiątki tysięcy kobiet” – czytamy na stronie internetowej założycielki przychodni.

Jak przypomina portal Prawo.pl, art. 4a ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, przerwanie ciąży w Polsce jest legalne w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia kobiety ciężarnej lub gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku przestępstwa. Próby wprowadzenia zmian w przepisach, które miały częściowo dekryminalizować aborcję, nie powiodły się. Podczas głosowania w Sejmie w lipcu br. zabrakło trzech głosów. Cytowana przez portal Natalia Broniarczyk, działaczka inicjatywy Aborcja Bez Granic i Aborcyjnego Dream Teamu, podkreśla, że przychodnia AboTak nie zamierza obchodzić przepisów bokiem, ale „w końcu prawidłowo je interpretować”.

„My przyjmujemy interpretację propacjencką, zgodną ze Światową Organizacją Zdrowia i jej najnowszymi rekomendacjami dotyczącymi aborcji, gdzie zdrowie definiowane jest jako ogólny dobrostan, również psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby. Opieramy się na szeregu badań naukowych potwierdzających, że zmuszanie kogoś do kontynuowania niechcianej ciąży jest ryzykowne dla stanu zdrowia tej osoby” – wyjaśnia.

Otwarcie AboTak może z powrotem zainicjować dyskusję na temat potrzeby zmiany polityki aborcyjnej w Polsce. To kwestia, która wciąż budzi silne emocje. Inicjatywa ADT może być impulsem do przemyślenia obowiązujących regulacji prawnych i zapewnienia większej dostępności do aborcji w bezpiecznych i legalnych warunkach.

W ciągu najbliższych miesięcy AboTak rozpocznie swoją działalność, co z pewnością nie pozostanie bez wpływu na krajobraz debaty publicznej w Polsce.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?