Pierwsze oznaki Alzheimera są widoczne już po trzydziestce. Może je wykryć jedno badanie
Wydaje ci się, że choroba Alzheimera daje o sobie znać dopiero po siedemdziesiątce? Nic bardziej mylnego! Pierwsze oznaki, że może się ona rozwinąć, widać już u młodych dorosłych. Na szczęście jest badanie, które pomaga je wykryć. Naukowcy udowodnili, co warto sprawdzić i dlaczego.
Jedno badanie pomoże wykryć Alzheimera
W czasopiśmie „Alzheimer’s&Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association” zostało opublikowane badanie na temat oznak choroby Alzheimera we wczesnym stadium. Zdaniem jego autorów ryzyko jej rozwoju może zwiększyć wysoki poziom cholesterolu i cukru we krwi – i to już nawet w wieku 35 lat. To może być przełomowe odkrycie, ponieważ po raz pierwszy zauważono tę zależność w tak młodym wieku.
Naukowcom udało się dojść do takich wniosków dzięki przeanalizowaniu danych pozyskanych od uczestników trwającego już 74 lata badania „Framingham Heart Study”, którzy byli testowani co cztery lata przez większość życia. Badacze swoją uwagę skupili głównie na związkach choroby Alzheimera z różnymi czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Sprawdzano między innymi poziom triglicerydów, glukozy, ciśnienia krwi, HDL, LDL. W badaniu wzięli udział pacjenci z trzech grup wiekowych: 35-50 lat, 51-60 lat i 61-70 lat. Wnioski?
Osoby z najmłodszej grupy, u których poziom trójglicerydów był wysoki, a HDL (tzw. dobry cholesterol) niski, częściej zapadały na chorobę Alzheimera.
„Przesłanie tego badania jest takie, że osoby w wieku 30 i 40 lat muszą mieć mierzone stężenie lipidów i cukru we krwi. Tylko w ten sposób można wykryć jakiekolwiek problemy. Wiele osób tego jednak nie robi, gdyż uważają, że są zdrowi. Wyniki naszego badania powinny być dla osób w tym wieku zachętą do rozpoczęcia regularnych badań kontrolnych” – podsumował Lindsay Farrer, główny autor badania.
Choroba Alzheimera – objawy i diagnoza
Choroba Alzheimera to dolegliwość dotykająca zwykle starsze osoby, powyżej 65. roku życia. Wiąże się bezpośrednio z demencją. Najczęściej zmagają się z nią kobiety. Przyczynę choroby stanowią zanikające neurony, czyli komórki nerwowe obecne w mózgu. Zazwyczaj ten proces następuje powoli, ale Choroba Alzheimera znacznie go przyspiesza, aż w końcu dochodzi do tego, że połowa wszystkich neuronów umiera w ciągu 7–12 lat.
Pierwsze objawy choroby Alzheimera to problemy ze snem, trudności z koncentracją oraz orientacją w przestrzeni i czasie. Takie osoby często zapominają również o różnych rzeczach oraz mają problemy z doborem odpowiednich słów. Do tego dochodzą huśtawki nastrojów i stany depresyjne, które tylko pogarszają stan zdrowia chorego.
Chorobę trudno zdiagnozować w początkowej fazie. Wczesna diagnoza umożliwia jednak szybkie wdrożenie leczenia, które może poprawić komfort życia pacjenta.
Źródło: https://neurosciencenews.com/glucose-cholesterol-alzheimers-20238/
Zobacz także
Chorzy na Alzheimera zapamiętają więcej? Naukowcy coraz bliżej odkrycia skutecznej metody walki z tym schorzeniem
Naukowcy zidentyfikowali czynniki ryzyka zachorowania na Alzheimera. Na liście znalazło się 10 pozycji
Polka laureatką międzynarodowej nagrody. Doceniona za badania nad terapią Alzheimera i Huntingtona
Polecamy
Wszyscy mieszkańcy tej wioski mają Alzheimera. 65-letnia Patricia: „Tutaj jest prawdziwe życie”
Ukryty tłuszcz na brzuchu ma związek z chorobą Alzheimera – donoszą naukowcy. „Niestety można go całkowicie przeoczyć”
Stres i depresja przyczyną demencji i choroby Alzheimera? Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia
Małgorzata Czernichowska: „Paradoksalnie, jeżeli choroba Alzheimera postępuje wolno, to nastręcza większych trudności”
się ten artykuł?