Pierwszemu pacjentowi wszczepiono implant mózgowy od Elona Muska. „Umożliwia sterowanie telefonem lub komputerem za pomocą myśli”
Telepathy to pierwszy produkt Neuralinku, startupu należącego do miliardera Elona Muska. To implant, który ma zrewolucjonizować medycynę i pomóc pacjentom z niepełnosprawnościami. Pierwsze chipy zostaną wszczepione osobom z tetraplegią, czyli paraliżem czterokończynowym. Będą mogły one sterować urządzeniami za pomocą myśli. Właśnie odbyła się pionierska operacja.
To wielki krok w rozwoju technologii
O sukcesie poinformował sam Elon Musk za pośrednictwem platformy X.
„Pierwszy człowiek otrzymał wczoraj implant od Neuralink i wraca do zdrowia. Wstępne wyniki pokazują obiecujące wykrywanie skoków neuronów” – napisał w poniedziałek wieczorem.
Neuralink to firma neurotechnologiczna zajmująca się implantami mózgu. Jej pierwszy produkt, Telepathy (Telepatia – red.) „umożliwia sterowanie telefonem lub komputerem, a za ich pośrednictwem niemal każdym urządzeniem, za pomocą myśli”. Musk poinformował na platformie X, że pierwsze implanty zostaną wszczepione osobom, które „straciły władzę w kończynach”.
„Wyobraźcie sobie, że Stephen Hawking potrafiłby komunikować się szybciej niż szybka maszynistka lub prowadzący aukcję. Taki jest cel” – wspomniał zmarłego w 2018 roku fizyka, który cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne.
Projekt Muska, który ma zrewolucjonizować medycynę, narodził się w 2016 roku, ale dopiero w maju 2023 roku startup otrzymał zgodę FDA na badania kliniczne na ludziach. Wcześniej firma eksperymentowała na zwierzętach.
Komu pomogą kolejne implanty?
Implanty stworzone przez Neuralink mają pomóc osobom z niepełnosprawnościami. Na czym oparte jest ich działanie?
Jak czytamy na neuralink.com, implant to w pełni wszczepialny i niewidoczny interfejs mózg-komputer, który został zaprojektowany tak, „by umożliwić kontrolowanie komputera lub urządzenia mobilnego” niezależnie od tego, w jakim miejscu znajduje się użytkownik. Do mózgu wszczepia go specjalny robot, również zaprojektowany przez Neuralink. Chip za pomocą niezwykle cienkich elastycznych nici z elektrodami łączy się z mózgiem. Pierwsze implanty mają pomóc chorym z tetraplegią, czyli paraliżem czterokończynowym, sterować urządzeniami za pomocą myśli. Kolejne chipy mają trafić do pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS).
Nie znamy tożsamości pierwszego pacjenta z chipem. Wiadomo jednak, że badania nad funkcjonalnością interfejsu potrwają 6 lat.
Rozwińźródło: tvn24, neuralink.comZobacz także
Innowacyjny implant mózgu przywrócił „mowę” sparaliżowanemu mężczyźnie. Zamienia myśli w słowa
19-letnia Oliwia jedną z najlepszych uczennic na świecie! Chce opatentować innowacyjny system do wspomagania diagnostyki zmian skórnych
„Epigenetyka musi wejść w sferę dyskusji publicznej, a nie pozostać tylko dziedziną nauki, ponieważ daje nam ona władzę nad chorobami i procesem starzenia” – mówi prof. Tomasz Wojdacz
Polecamy
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Ciężarna kobieta zadławiła się i zmarła. Noworodek przeżył dzięki ratunkowemu cesarskiemu cięciu
Chorych w domach będą wspierać roboty. „Z czasem staną się dostępne jak smartfony” – mówi prof. Aleksandra Przegalińska, specjalistka od AI
Lekarka Róża Hajkuś apeluje do rodziców: „Nauka do sprawdzianu nie jest warta zarywania nocy”
się ten artykuł?