Przejdź do treści

Pierwszy kraj na świecie, w którym na COVID-19 zaszczepiono wszystkich dorosłych. W ciągu tygodnia!

Bhutan
Pierwszy kraj na świecie, w którym zaszczepiono 90 proc. dorosłych na COVID-19/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kraj leżący między Indiami a Chinami i zamieszkały przez prawie 800 tys. osób w ciągu tygodnia zaszczepił na koronawirusa 100 proc. dorosłej populacji. Tę masową akcję UNICEF nazwał „prawdopodobnie najszybszą kampanią szczepień, która została przeprowadzona podczas pandemii”.

100 proc. zaszczepionych dorosłych

Dziś oczy całego świata skierowane są na Bhutan, który jako pierwszy zaszczepił 100 proc. dorosłych obywateli na COVID-19. Akcję szczepień, którą przeprowadził ten kraj, okrzyknięto „międzynarodowym sukcesem”, „światłem nadziei” i „historią sukcesu”.

W kwietniu Bhutan również trafił na nagłówki gazet po informacji o zaszczepieniu podobnego odsetka kwalifikujących się dorosłych pierwszą dawką w czasie krótszym niż dwa tygodnie. Kraj ten otrzymał 550 tys. szczepionek AstraZeneca od sąsiednich Indii, 400 tys. od Bułgarii, Chorwacji i Danii, a także pół miliona dawek Moderny od Stanów Zjednoczonych.

Wolontariusze wędrujący w trudno dostępne miejsca

Obecna kampania podawania drugich dawek preparatu na COVID-19 rozpoczęła się 20 lipca i była poprzedzona miesięcznymi przygotowaniami. Obejmowały one m.in. utworzenie chłodni w klinikach zdrowia oraz zorganizowanie grupy wolontariuszy, którzy dostarczali szczepionki do trudno dostępnych miejsc, np. do osób mieszkających w górach.

„Pracownicy służby zdrowia organizowali szczepienia w domach kultury, ale także przeprowadzali wizyty domowe, aby szczepić osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami. Podróżowali również na wyższe wysokości, by dotrzeć do koczowniczych pasterzy”- podał UNICEF.

Ponadto król Bhutanu Jigme Khesar Namgyel Wangchuck przez ponad rok podróżował po kraju, zwiększając świadomość społeczeństwa na temat szczepień. Osobiście kontrolował wszelkie działania związane z walką z pandemią. Istotną kwestią jest również to, że rząd Buthanu jest kierowany przez lekarzy – premier, minister spraw zagranicznych oraz minister zdrowia są pracownikami medycznymi. Na pytania obywateli odnośnie szczepień odpowiadali bezpośrednio za pośrednictwem Facebooka.

Sukces Buthanu jest anomalią w Azji Południowej, gdzie kraje takie jak Indie czy Bangladesz walczą z coraz szybciej rozwijającą się pandemią.

„Naszym celem jest osiągnięcie odporności stadnej wśród naszej populacji w jak najkrótszym czasie, aby zapobiec poważnemu kryzysowi zdrowia publicznego” – mówił jakiś czas temu agencji Associated Press Dechen Wangmo, minister zdrowia Bhutanu.

Od początku rozwoju pandemii COVID-19 kraj ten zgłosił prawie 2500 infekcji oraz dwa zgony z powodu zarażenia koronawirusem.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?