Przejdź do treści

Pierwszy polski pacjent zarażony małpią ospą został wypisany ze szpitala. „Umiarkowany przebieg kliniczny”

Pierwszy polski pacjent zarażony małpią ospą został wypisany ze szpitala
Pierwszy polski pacjent zarażony małpią ospą został wypisany ze szpitala / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mężczyzna zarażony wirusem małpiej ospy zakończył już 21 dni izolacji w warszawskim szpitalu i wyszedł do domu. Teraz będzie pozostawał pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – informuje konsultantka wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych dr n. med. Grażyna Cholewińska.

Pacjent zarażony małpią ospą jest już w domu

O pierwszym Polaku, który zaraził się małpią ospą, dowiedzieliśmy się 10 czerwca. Wiadomo, że mężczyzna jest mieszkańcem Mazowsza i wrócił z Gran Canarii. Był leczony objawowo w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Pacjent właśnie został wypisany do domu.

„Mężczyzna był o umiarkowanym przebiegu klinicznym ze zmianami również o nasileniu umiarkowanym. (..) Zakończył już 21 dni izolacji i wyszedł do domu pod nadzór sanitarno-epidemiologiczny” – informuje konsultantka wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych dr n. med. Grażyna Cholewińska, cytowana przez PAP.

Jak na razie nie wiadomo, czy mężczyzna kogoś zaraził. Wiadomo natomiast, że zakażenie wirusem małpiej ospy podejrzewano jeszcze u dziewięciu innych osób w Polsce.

Obowiązkowa kwarantanna i hospitalizacja

Jeszcze przed wykryciem pierwszego przypadku małpiej ospy w Polsce, pod koniec maja, szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenia określające zasady postępowania, gdyby wirus ten dotarł do naszego kraju. Wynika z nich, że osoby chore na małpią ospę, zakażone wirusem małpiej ospy oraz podejrzane o zakażenie będą obowiązkowo hospitalizowane.

Kwarantanna w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem będzie wynosić 21 dni, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia albo styczności. Tyle samo trwa kwarantanna w przypadku Eboli, ospy prawdziwej oraz wirusowych gorączek krwotocznych.

Małpia ospa - co warto o niej wiedzieć? / istock

Małpia ospa – co to za choroba?

Małpia ospa to rzadka choroba zakaźna, która do tej pory występowała endemicznie głównie w Afryce Subsaharysjskiej. Jej źródłem jest wirus z rodzaju Orthopoxvirus, a zarazić się nim można głównie poprzez kontakt z gryzoniami – głównie wiewiórkami, rzadziej małpami. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi.

Z jednego na drugiego człowieka wirus może przejść drogą kropelkową albo przez kontakt z wydzielinami chorego, np. śliną. Na szczęście według specjalistów ryzyko zakażenia się od innej osoby małpią ospą jest niskie. W dużej mierze wynika to z tego, że charakterystyczne pęcherze na skórze pozwalają na szybkie zidentyfikowanie i odizolowanie osoby chorej. Oprócz nich małpia ospa daje objawy grypopochodne, takie jak:

Niestety śmiertelność wśród chorych jest wysoka. Według danych WHO umiera do 10 proc. osób zakażonych małpią ospą.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?