Przejdź do treści

Pigułka „dzień po” będzie dostępna bez recepty. Premier Donald Tusk podał szczegóły

Pigułka "dzień po" bez recepty - rząd zapowiada zmiany w ustawie - na zdjęciu tabletka antykoncepcyjna Hello Zdrowie
Pigułka "dzień po" jest stosowana jako doraźna metoda antykoncepcji / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Antykoncepcja awaryjna, tzw. pigułka „dzień po”, ma być dostępna bez recepty – zapowiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Konieczność posiadania recepty, jak wyjaśnił, „ogranicza lub redukuje do zera możliwość skorzystania z tego środka”. Rząd ma zaproponować zmianę ustawy w tej sprawie na wtorkowym posiedzeniu Sejmu.

Antykoncepcja awaryjna bez recepty

O tym, że rząd zamierza przyspieszyć prace nad antykoncepcją awaryjną, jako pierwsze informowało w poniedziałek 15 stycznia radio RMF FM. Wprowadzenie pigułki „dzień po” miałoby odbyć się w drodze rozporządzenia, by nie mógł jej zawetować prezydent Andrzej Duda. Jednocześnie jednak przygotowywana jest nowelizacja ustawy o prawie farmaceutycznym, która miałaby rozwiać wątpliwości prawne w związku ze zmianą przepisów poprzez rozporządzenie.

Doniesienia RMF FM potwierdziła konferencja Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, która odbyła się w poniedziałek po godzinie 14:00. Szef rządu poinformował, że swobodny dostęp do antykoncepcji awaryjnej jest jednym z postulatów dotyczących praw i wolności kobiet.

– Mówimy o możliwie swobodnym dostępie do środków antykoncepcyjnych, a precyzyjnie mówiąc, do tak zwanej pigułki „dzień po” – wyjaśnił premier Donald Tusk.

Premier podkreślił, że są to produkty lecznicze, które zostały dopuszczone do obrotu i które są stosowane w antykoncepcji. – One zostały z bliżej nieznanych powodów wpisane do ustawy jako leki wymagające recepty, co bardzo często ogranicza – albo właściwie redukuje do zera – możliwość skorzystania z tego środka przez zainteresowane – tłumaczył.

Przekazał, że na ten temat prowadzone były rozmowy wewnątrz koalicji rządowej. – Zdecydowaliśmy, że jako rząd wspólnie zaproponujemy zmianę tej ustawy. Dzięki temu tego rodzaju środki antykoncepcyjne będą dostępne bez recepty zadeklarował premier.

Szef rządu podkreślił, że nie wyklucza, iż ustawa zostanie zawetowana przez prezydenta. – Mamy już oczywiście w zapasie działanie, żeby metodą rozporządzenia, przynajmniej trochę, złagodzić skutki weta – uspokoił.

Kto może wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober

Antykoncepcja awaryjna na receptę w dwóch krajach UE

Premier Donald Tusk w trakcie swojego wystąpienia zwrócił uwagę, że Polska jest jedynym obok Węgier krajem w Europie, który narzuca tego rodzaju restrykcje na antykoncepcję awaryjną.

Przypomnijmy, że pigułka ellaOne, stosowana jako antykoncepcja awaryjna, została dopuszczona do obrotu w UE w 2009 r. W styczniu 2015 r. Komisja Europejska na podstawie pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków zezwoliła na dopuszczenie do sprzedaży preparatu bez recepty. I do 2017 r. pigułki „dzień po” były w naszym kraju dostępne bez recepty. Jednak przepisy, które za inicjatywą rządu PiS-u weszły w życie 23 lipca 2017 r., w praktyce ograniczyły swobodny dostęp do antykoncepcji awaryjnej dla Polek.

Tabletka „dzień po” to doraźna forma antykoncepcji, której zadaniem jest uniemożliwienie uwolnienia komórki jajowej do jajowodów i zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy. Antykoncepcję awaryjną stosuje się w przypadkach nagłych, gdy doszło do stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Tzw. pigułka „dzień po” nie może zastąpić klasycznych metod antykoncepcji hormonalnej. Nie zaleca się stosowania jej więcej niż raz w trakcie cyklu, bo może to rozregulować gospodarkę hormonalną.

Chociaż tabletki dzień po mogą wywołać działania niepożądane, zwykle są one łagodne i szybko ustępują. Preparaty te nie zwiększają też ryzyka poronienia czy ciąży pozamacicznej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?