Piłowanie zębów – co to jest i jak wygląda zabieg? Czy stripping niszczy szkliwo?
Piłowanie zębów to zabieg stomatologiczny, który pozwala m.in. uzyskać ładniejszy kształt uzębienia. Często jest stosowany przed leczeniem ortodontycznym, ale nie zawsze. Warto rozważyć jego przeprowadzenie, jeśli borykasz się np. z dysproporcją zębów lub ich nieodpowiednim kształtem. Jakie są jeszcze wskazania do tego zabiegu? A jakie przeciwwskazania? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Co to jest piłowanie zębów? Na czym polega?
Piłowanie zębów, znane też jako „stripping”, to międzyzębowa redukcja cienkiej warstwy szkliwa. Celem zabiegu jest zapewnienie zębom odpowiedniej przestrzeni do przemieszczania się poprzez niewielkie zmniejszenie ich szerokości. Pozwala to poprawić walory estetyczne uzębienia stałego.
Stripping stosuje się przede wszystkim przed rozpoczęciem terapii ortodontycznej, a więc przed założeniem aparatu. Dzięki temu zabiegowi można również uzyskać wolną przestrzeń w łuku zębowym. Czasem piłowane stosuje się również po zdjęciu aparatu. Zabieg wykonywany jest na powierzchniach stycznych zębów, czyli na obszarach, gdzie się one ze sobą stykają. Jest zwykle bezbolesny, choć niekiedy powoduje dolegliwości bólowe oraz dyskomfort – zwykle przez kilka godzin od jego przeprowadzenia.
Zastanawiasz się, czy piłowanie zębów niszczy szkliwo? Jak się okazuje: nie, jest wręcz przeciwnie: sprawia, że może się ono wzmocnić w procesie mineralizacji.
Piłowanie zębów – przebieg zabiegu
Aby przeprowadzić zabieg, delikatnie usuwa się nadmiar szkliwa poprzez piłowanie, w ilości od 0,1 do 0,3 mm. Zabieg wykonuje się przy pomocy wierteł, gumek oraz stomatologicznych krążków ściernych. Nie niszczy się przy tym struktury zęba, piłuje się bowiem jedynie szkliwo. Samo piłowanie trwa zwykle od 10 do 30 minut, czas ten dotyczy jednak tylko jednego zęba. Aby zmniejszyć utratę twardych tkanek, całą procedurę wykonuje się w kilku etapach. Po wykonaniu piłowania następuje polerowanie zębów.
Cały zabieg można przeprowadzić podczas jednorazowej wizyty u dentysty, choć w rzeczywistości często rozkłada się go na kilka wizyt kontrolnych. Do omawianego przez nas zabiegu nie jest konieczne znieczulenie, ponieważ warstwa szkliwa nie jest unerwiona. Na życzenie pacjenta można jednak podać środek znieczulający, zwłaszcza gdy zmagasz się z nadwrażliwością zębów lub dziąseł. Przed przystąpieniem zabiegu warto też przygotować się na nieprzyjemny dźwięk piłowania.
Wskazania do piłowania zębów
Główne wskazania do piłowania zębów to:
- dysproporcja w szerokości zębów (w dolnej i górnej szczęce),
- beczułkowaty lub trójkątny kształt zębów (wpływający na estetykę),
- makrodens (zbyt duży ząb),
- średnie i małe stłoczenia obu łuków zębowych (piłowanie zębów może zastąpić aparat),
- zapobieganie nawrotowi stłoczeń po leczeniu ortodontycznym,
- niedociągnięcia po leczeniu ortodontycznym,
- „czarne trójkąty” (ciemne przestrzenie w okolicach przydziąsłowych),
- planowane założenie mostów protetycznych adhezyjnych.
- pęknięte, ukruszone lub nierówne zęby.
Piłowanie zębów wykonuje się również wtedy, gdy komuś zależy na poprawie wyglądu zębów, ponieważ nie jest zadowolony z ich naturalnego kształtu. Zazwyczaj lepszym rozwiązaniem są jednak licówki lub koronki, dzięki którym zęby uzyskują ładny wygląd, a zabieg ich nakładania nie jest tak inwazyjny. Stripping może być też alternatywą dla ekstrakcji zębów stałych.
Przeciwwskazania do strippingu
Istnieją również pewne przeciwwskazania do strippingu. Zalicza się do nich:
- uzębienie mieszane (stałe i mleczne),
- uzębienia mleczne,
- uzębienie wczesne stałe,
- zmniejszone wymiary zębów.
Łatwo więc wywnioskować, że stripping jest przeznaczony dla osób dorosłych. Innym, ważnym przeciwwskazaniem, jest lęk pacjenta przed wykonaniem tego zabiegu.
Jak przygotować się do strippingu?
Przed zabiegiem strippingu należy się odpowiednio przygotować. Na 2 dni przed jego wykonaniem należy pojawić się u stomatologa. Wówczas aplikuje on specjalne gumowe separatory, a więc gumeczki o średnicy 5 mm. Dzięki nim można uzyskać niewielkie przestrzenie międzyzębowe, czyli szparki (oczywiście nie są one zbyt duże). Sprawiają one, że dentyście łatwiej jest wprowadzić odpowiednie narzędzia. Co więcej, dzięki temu pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort podczas zabiegu.
Skutki uboczne międzyzębowej redukcji szkliwa zębów
W wyniku międzyzębowej redukcji szkliwa zębów mogą niekiedy pojawić skutki uboczne. Jeśli się już pojawiają, są to zazwyczaj problemy związane z tkanką przyzębia. Powstają one w wyniku zbliżenia korzeni zębów zlokalizowanych obok siebie, a także zmniejszenia szerokości przegród międzykorzeniowych. Do powikłań tego typu dochodzi jednak niezwykle rzadko. Warto też zaznaczyć, że na skutek naruszenia szkliwa zębów mogą się one stać mniej odporne na próchnicę oraz bodźce termiczne, a więc na ciepło i zimno.
Ile kosztuje piłowanie zębów?
Ceny piłowania zależą przede wszystkim od liczby zębów, które zostaną poddane zabiegowi. Różnią się one także w zależności od poszczególnych gabinetach stomatologicznych. Zwykle oscylują one w granicach 50-250 zł.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4148745/ (dostęp: 20.11.22)
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18775778/ (dostęp: 20.11.22)
Polecamy
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
Herbata górska z gojnika, myjka z trukwy i łzy Chios
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
się ten artykuł?