Przejdź do treści

Pionierska operacja w Poznaniu. Lekarze ratowali 18-tygodniowe bliźnięta w łonie matki

Daniel Boroń, Paweł Gutaj, Rafał Iciek
Po raz pierwszy w historii poznańskiego szpitala przeprowadzono zabieg fetoskopowej laserowej koagulacji połączeń naczyniowych w obrębie łożyska/ fot. Facebook @Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny - Polna
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lekarze z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu dokonali przełomowej operacji. Uratowali życie maluteńkich bliźniąt jeszcze w łonie matki. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki fetoskopowej laserowej koagulacji naczyń, specjaliści dali obu płodom szansę na zdrowy rozwój i bezpieczne przyjście na świat.

Pionierska operacja w poznańskim szpitalu

Lekarze Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu przeprowadzili jedną z najbardziej zaawansowanych i rzadkich operacji, której celem było uratowanie życia bliźniąt jeszcze w łonie matki. Jak wyjaśniają eksperci, ciężarna była w 18. tygodniu ciąży bliźniaczej, jednokosmówkowej-dwuowodniowej, powikłanej skrajnym ograniczeniem wzrastania jednego z płodów. Selektywne zahamowanie wzrostu płodu (sGFR) może wystąpić w ciążach bliźniaczych, zwłaszcza w ciążach jednołożyskowych. W takim przypadku jedno z bliźniąt rośnie wolniej i jest znacznie mniejsze od drugiego, co może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych obu płodów.  

„Takie powikłanie ciąży stanowi zagrożenie wewnątrzmacicznego obumarcia obu bliźniąt lub ciężkiego upośledzenia płodu, który przeżył” – wyjaśniają lekarze na profilu szpitala na Facebooku.

Zespół 1. i 2. Pododdziału Rozrodczości i Medycyny Perinatalnej oraz Kliniki Rozrodczości UMP przeprowadził pionierską operację pod kierownictwem profesor Ewy Wender-Ożegowskiej. Polegała ona na fetoskopowej laserowej koagulacji naczyń krwionośnych łączących płody. Zabieg ten jest jedną z niewielu dostępnych metod leczenia pozwalającą na wyrównanie szans bliźniąt na przeżycie. Operacja, którą przeprowadzili lekarze Daniel Boroń, Paweł Gutaj oraz Rafał Iciek, wymagała niezwykłej precyzji i doświadczenia zespołu medycznego. To pierwszy raz w historii poznańskiego szpitala, kiedy lekarze podjęli się tej nowatorskiej techniki.

„Wykonany pomyślnie zabieg daje szansę na prawidłowy rozwój obu płodów” – podkreślono.

Sztuczne tytanowe serce firmy BiVACOR

„Trzymamy kciuki za oba maluchy”

Pionierska operacja w Poznaniu to nie tylko sukces zespołu medycznego, ale także krok milowy w rozwoju polskiej medycyny. Uratowanie życia bliźniąt w łonie matki dzięki zaawansowanej technologii i umiejętnościom lekarzy jest dowodem na to, że polska medycyna jest w stanie sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom.

Dzięki zabiegowi bliźnięta mają teraz znacznie większe szanse na poprawny rozwój i urodzenie się zdrowymi. Pacjentka do końca ciąży pozostanie jednak pod częstą obserwacją lekarzy.

„Ciężarna po kilkudniowej obserwacji została w stanie ogólnym dobrym wypisana do domu. Trzymamy kciuki za oba maluchy, które podobnie jak mama dobrze zniosły zabieg” – tłumaczą lekarze.

I dodają, że w Centrum Diagnostyki Prenatalnej GPSK UMP funkcjonuje zespół ds. opieki nad ciężarnymi w ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej, który udziela dodatkowych porad konsultacyjnych dla pacjentek z takim rodzajem ciąży.
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?