Piotr Polk dostał trzecią nerkę. „To była dwuletnia walka o to, by stanąć na nogi”
Piotr Polk miał bardzo poważne problemy zdrowotne. Pół roku temu przeszedł przeszczep nerki. O swojej ciężkiej chorobie opowiedział po raz pierwszy w niedzielnym wydaniu „Dzień dobry TVN”. „To była dwuletnia walka o to, by stanąć na nogi, by mieć siłę” – powiedział aktor znany m.in. z serialu „Ojciec Mateusz”. W studiu towarzyszył mu Jacek Bicki, chirurg i transplantolog, który go operował.
„Czułem, że jestem coraz słabszy”
Piotr Polk stoczył niedawno walkę o swoje zdrowie. Przyczyną była niewydolność nerek, którą lekarze zdiagnozowali u niego dość późno. Aktor wcześniej nie mówił publicznie o swojej chorobie. Dopiero w programie „Dzień dobry TVN” zdecydował się opowiedzieć, co działo się z nim w ostatnim czasie.
„To była dwuletnia walka o to, by stanąć na nogi, by mieć siłę. Cały czas pracowałem, robiłem to samo. Nikt nie był w stanie rozpoznać we mnie choroby” – opisał swoje zmagania.
Mimo że był pod opieką lekarzy, jego samopoczucie się pogarszało.
„Czułem, że jestem coraz słabszy, ten organizm był coraz bardziej zatruty, objawiało się to bólem kości, stawów, brakiem oddechu. To był bardzo trudny okres dla mnie” – wspominał.
Aktor po usłyszeniu diagnozy przystąpił do specjalnego programu przeszczepowego, który miał pomóc mu znaleźć dawcę nerki.
„Postanowiono, że zrobi się przeszczep wyprzedzający. Doszczepi się trzecią nerkę, żeby odciążyć te dwie. Kiedy dostałem się na listę, to była moja pierwsza '6′ w totka, bo stało się to dość szybko” – opowiadał w programie.
Kiedy po czterech miesiącach znalazł się dla niego dawca, jak mówi, nie wiedział co robić.
„Byłem w szoku, w panice. Ta niewiedza dawała mi trochę poczucie spokoju, nie rozważałem ryzyka, tego, że mogę się nie obudzić” – opowiadał.
Operację przeprowadzał dr Jacek Bicki, który w niedzielnym programie opisał szczegółowo, jak wygląda cały proces. Opowiedział też, jak ważną funkcję pełnią nerki.
„Nerki oczyszczają naszą krew głównie z metabolitów mocznika. To reguluje także gospodarkę wodną. Jeżeli nerki nie pracują, dochodzi do przewodnienia, człowiek wpada w obrzęk płuc i umiera” – tłumaczył lekarz.
Wiele osób myśli, że chorą nerkę się wycina i zastępuje się przeszczepioną. Na antenie dr Bicki wyjaśnił, że tak nie jest:
„Zazwyczaj nie usuwamy nerek, wszczepiamy nerkę dodatkową i to się wszczepia w zupełnie inne miejsce. (…) Odsuwamy inne narządy, np. jelito, i tam nerka sobie funkcjonuje” – wytłumaczył.
Piotr Polk wspomniał, że operacja trwała cztery godziny. Na szczęście przeszczep zakończył się szczęśliwie. Aktor podkreślił, że dziś czuje się dobrze. Zaapelował także do widzów, aby wyrażali wolę pośmiertnego oddawania narządów. I żeby pamiętali, że wypełnienie odpowiedniej deklaracji nie wystarczy: trzeba także o swojej decyzji poinformować rodzinę. Lekarz uzupełnił, że medycy „mają obowiązek spytania się rodziny, czy dany zmarły za życia nie wyraził sprzeciwu ustnie”.
Ostra niewydolność nerek – objawy, przyczyny, leczenie
Ostra niewydolność nerek jest stanem nagłym i odwracalnym. Przyczyny niewydolności w stanach ostrych można podzielić na:
- przednerkowe (działanie leków), odwodnienie, duża utrata krwi,
- nerkowe: uszkodzenie miąższu nerek,
- pozanerkowe, które są skutkiem niedrożności przewodów moczowych spowodowanych zalegającymi kamieniami, chorobami gruczołu krokowego lub cewki moczowej.
Charakterystyczne objawy przy ostrej niewydolności nerek to:
- ból o bardzo dużym natężeniu w dolnej części pleców, który promieniuje aż do pachwin i narządów płciowych,
- bardzo mała ilość oddawanego moczu w ciągu doby, a nawet bezmocz (całkowity brak moczu lub jego minimalna ilość),
- osłabienie, zmęczenie,
- wymioty,
- biegunka,
- bóle brzucha,
- krwiomocz,
- obrzęki całego ciała,
- złe samopoczucie ogólne.
U osób z ostrą niewydolnością nerek może dojść do zaburzeń elektrolitowych, których skutkiem będzie utrata świadomości, omamy, a nawet drgawki. Taka osoba musi być pilnie nawodniona. Proces zdrowienia w przypadku ostrej niewydolności nerek jest długotrwały. Powrót nerek do całkowitej sprawności trwa nawet kilka miesięcy. Ostra niewydolność nerek, która jest nieleczona, może doprowadzić do rozwoju przewlekłej postaci tej choroby.
Polecamy
Elton John w dramatycznym wyznaniu: „Nie mogę nagrywać, oglądać ani czytać. Nic nie widzę”
Pierwszy na świecie przeszczep obu płuc przy użyciu robota. Nowa era w medycynie
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
Selena Gomez ostro odpowiada hejterom: „Mam gdzieś, że nie wyglądam jak patyk. Jestem chora”
się ten artykuł?