Piotr Polk o swojej chorobie: „Nie chciałem, by ktoś użalał się nade mną. Wolałem walczyć o zdrowie w ciszy”
Piotr Polk stoczył niedawno dramatyczną walkę o swoje życie. W najnowszym wywiadzie opowiedział, jak teraz się czuje i co się zmieniło w jego życiu po operacji. „Doszedłem do wniosku, że moją historią mogę pomóc wielu osobom” – wyznał.
„Nie chciałem litości”
61- letni Piotr Polk długo nie dzielił się z opinią publiczną swoimi poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Dopiero w 2022 r. w programie „Dzień dobry TVN” zdecydował się opowiedzieć o chorobie. Aktor cierpi na niewydolność nerek. Diagnozę usłyszał późno, bo lekarze na początku nie wiedzieli, co mu dolega. To trwało dwa lata.
„Nikt nie był w stanie rozpoznać we mnie choroby. Ta walka odbywała się co rano między mną a mną, żeby wstać z łóżka. Byłem pod kontrolą lekarzy, leków, ale tę walkę przegrywałem” – opowiadał w programie.
Mimo uporczywych dolegliwości, Polk cały czas pracował. Jak powiedział niedawno w rozmowie z Plejadą – nie chciał współczucia, ani litości. Do pracy wrócił trzy miesiące po przeszczepie.
„Nie chciałem, by ktoś mnie inaczej traktował z tego powodu czy użalał się nade mną. Wolałem walczyć o zdrowie w ciszy. Okres, kiedy chorowałem, otworzył mi oczy na wiele spraw” – wyjaśnił przyczyny swojego milczenia.
Dochodziło do kuriozalnych sytuacji, kiedy to aktor otrzymywał gratulacje od otoczenia, że świetnie wygląda. A on schudł w wyniku ciężkiej choroby.
Piotr Polk zdecydował się opowiedzieć o chorobie między innymi ze względu na kondycję polskiej transplantologii. Jak mówił w rozmowie z Plejadą, coraz więcej osób czeka na przeszczep, a liczba dawców maleje.
„COVID jeszcze pogorszył i tak już trudną sytuację” – nadmienił. „W Polsce wskaźnik przeszczepów jest jednym z najniższych w Europie. Doszedłem do wniosku, że moją historią mogę pomóc wielu osobom”.
Zapytany o to, czy bał się o swoje życie, odpowiedział:
„Wiedziałem, że lekarze robią to wszystko, żeby mi pomóc, a nie zaszkodzić. Poza tym czułem, że to nie przypadek, że tak szybko trafiłem na stół operacyjny. To znaczyło, że mam coś jeszcze na tym świecie do zrobienia”.
„Zdrowie i życie są ważniejsze od jakiejkolwiek propozycji”
W dalszej części wywiadu dla Plejady aktor opowiedział o swoim obecnym samopoczuciu.
„Muszę brać leki, które osłabiają moją odporność, ale jednocześnie oddalają widmo odrzutu, więc po przeszczepie zrobiłem sobie półtoramiesięczny prywatny lockdown. Odciąłem się od ludzi i spędzałem czas w domu, na tarasie. Czułem się, jakbym wyjechał na wakacje. Mogłem w spokoju dojść do siebie i nabrać siły do zawodowych wyzwań, które były przede mną” – opowiadał.
Przyznał, że dziś czuje się silniejszy. Zdał sobie także sprawę z tego, że „zdrowie i życie są ważniejsze od jakiejkolwiek propozycji”.
„Mam teraz trzy nerki, ponieważ był to przeszczep wyprzedzający. Fizycznie czuję się dobrze, choć oczywiście muszę na siebie uważać. Zacząłem też inaczej patrzeć na życie. Szkoda, że dopiero kłopoty zdrowotne sprawiają, że perspektywy życiowe się zmieniają” – przyznał w wywiadzie dla „Świat i Ludzie.
Podczas rozmowy zwrócił się też do swoich fanów i czytelników z prośbą, żeby bardziej dbali o swoje zdrowie. Organizm ludzki porównał do samochodu, który co jakiś czas powinien przejść przegląd.
„Zawsze uważałem, że ponieważ regularnie oddaję samochód do przeglądu, aby czuć się w nim bezpiecznie, to muszę to samo robić ze swoim organizmem”- zauważył.
Podkreślił, aby skupić na tym, co jest naprawdę ważne w życiu.
„Ludzie nie powinni myśleć o samochodach, kończących się gwarancjach na pralki i lodówki, tylko patrzeć na kończącą się gwarancję swojego organizmu” – zaapelował.
Ostra niewydolność nerek – objawy, przyczyny, leczenie
Ostra niewydolność nerek jest stanem nagłym i odwracalnym. Przyczyny niewydolności w stanach ostrych można podzielić na:
- przednerkowe (działanie leków), odwodnienie, duża utrata krwi,
- nerkowe: uszkodzenie miąższu nerek,
- pozanerkowe, które są skutkiem niedrożności przewodów moczowych spowodowanych zalegającymi kamieniami, chorobami gruczołu krokowego lub cewki moczowej.
Charakterystyczne objawy przy ostrej niewydolności nerek to:
- ból o bardzo dużym natężeniu w dolnej części pleców, który promieniuje aż do pachwin i narządów płciowych,
- bardzo mała ilość oddawanego moczu w ciągu doby, a nawet bezmocz (całkowity brak moczu lub jego minimalna ilość),
- osłabienie, zmęczenie,
- wymioty,
- biegunka,
- bóle brzucha,
- krwiomocz,
- obrzęki całego ciała,
- złe samopoczucie ogólne.
U osób z ostrą niewydolnością nerek może dojść do zaburzeń elektrolitowych, których skutkiem będzie utrata świadomości, omamy, a nawet drgawki. Taka osoba musi być pilnie nawodniona. Proces zdrowienia w przypadku ostrej niewydolności nerek jest długotrwały. Powrót nerek do całkowitej sprawności trwa nawet kilka miesięcy. Ostra niewydolność nerek, która jest nieleczona, może doprowadzić do rozwoju przewlekłej postaci tej choroby.
źródła: Plejada, Dzień Dobry TVN, „Świat i Ludzie”
Zobacz także
Karolina Szymczak: Przeszłam przez tabun lekarzy. Mówili mi, że miesiączka boli i że to normalne
Piotr Polk dostał trzecią nerkę. „To była dwuletnia walka o to, by stanąć na nogi”
„Do gabinetu przyprowadzają mężów, u których zauważyły kłopoty z pamięcią, a okazuje się, że problem dotyczy także ich”. Coraz więcej Polek choruje na alzheimera
Polecamy
Elton John w dramatycznym wyznaniu: „Nie mogę nagrywać, oglądać ani czytać. Nic nie widzę”
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
Selena Gomez ostro odpowiada hejterom: „Mam gdzieś, że nie wyglądam jak patyk. Jestem chora”
Krztusiec atakuje już nie tylko dzieci. Coraz więcej dorosłych zakażonych
się ten artykuł?