Płat ciemieniowy mózgu – budowa, funkcje, uszkodzenia
Płat ciemieniowy mózgu jest jednym z czterech podstawowych obszarów kory mózgowej człowieka. Odpowiada za odczuwanie wrażeń zmysłowych, uczestniczy w procesach poznawczych i warunkuje zdolność do orientacji przestrzennej. Uszkodzenia płata ciemieniowego mogą skutkować utratą podstawowych umiejętności wykorzystywanych w codziennym życiu (m.in. czytania, pisania i wykonywania ruchów celowych). Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń funkcji płata ciemieniowego jest udar mózgu.
Co to jest płat ciemieniowy mózgu?
Płat ciemieniowy jest jednym z czterech parzystych płatów kory mózgowej człowieka. Leży za płatem czołowym, w obszarze górnej tylnej części mózgu, blisko kości ciemieniowej. Wyróżniamy płat ciemieniowy prawy i lewy – jeden w każdej z półkul mózgowych.
Budowa płata ciemieniowego mózgu
Płat ciemieniowy mózgu zajmuje około 1/5 powierzchni całej kory mózgowej. Od płata czołowego oddzielony jest przez bruzdę środkową, a od płata skroniowego – przez bruzdę boczną. Na powierzchni przyśrodkowej bruzda ciemieniowo-potyliczna tworzy jego granicę z płatami potylicznymi. Płat ciemieniowy prawy oddzielony jest od płata ciemieniowego lewego za pomocą szczeliny podłużnej mózgu.
Funkcje płata ciemieniowego mózgu
Prawidłowe funkcjonowanie płata ciemieniowego mózgu jest niezbędne do odbioru, odczuwania i integracji wrażeń zmysłowych, w tym dotyku, temperatury (ciepła i zimna), bólu oraz informacji wzrokowych i słuchowych.
Oprócz tego płaty ciemieniowe biorą udział w:
- przetwarzaniu uzyskiwanych informacji,
- procesach poznawczych,
- orientacji przestrzennej,
- koordynacji ruchów,
- mowie,
- czytaniu i pisaniu,
- wykonywaniu obliczeń matematycznych.
Uszkodzenia płata ciemieniowego mózgu
Do uszkodzeń w obrębie płata ciemieniowego mózgu może dojść m.in. na skutek zmian naczyniowych (najczęściej udaru mózgu), urazów głowy lub obecności guza mózgu. Konsekwencje tych zaburzeń mają bardzo szeroki zakres. Rodzaj i stopień nasilenia problemów, z którymi mierzą się pacjenci w efekcie powikłań uszkodzenia płata ciemieniowego zależne są przede wszystkim od dokładnej lokalizacji i stopnia powstałych zmian oraz możliwości ich leczenia.
Uszkodzenia w obrębie płata ciemieniowego mózgu mogą prowadzić do:
- dezorientacji przestrzennej,
- problemów z odróżnieniem prawej strony od lewej,
- zaburzenia zdolności do spostrzegania części własnego ciała,
- trudności w czytaniu,
- upośledzenia umiejętności pisania oraz rysowania,
- zaburzeń zdolności do wykonywania działań arytmetycznych,
- trudności w skupieniu uwagi wzrokowej,
- upośledzenia zdolności do wykonywania ruchów celowych.
Udar mózgu w płacie ciemieniowym
Udarem mózgu nazywamy utrzymujący się przez ponad 24 godziny zespół objawów spowodowanych zaburzeniami czynności mózgu, powstającymi na skutek nieprawidłowości w krążeniu krwi. Jest problemem zdrowotnym, który każdego roku dotyka dziesiątków tysięcy ludzi w Polsce. Ocenia się, że (w skali świata) w ciągu swojego życia co szósta osoba dozna udaru mózgu.
Zmiany następujące w wyniku takiego epizodu w dużej mierze uwarunkowane są miejscem, które zostało uszkodzone na skutek niedokrwienia mózgu lub (występującego rzadziej) wylewu krwi z pękniętego naczynia. Udar w płacie ciemieniowym może upośledzić funkcje, za które odpowiada ten obszar mózgu. Powikłania różnią się w zależności od tego, czy uszkodzony został prawy, czy lewy płat.
Udar mózgu w prawej części płata ciemieniowego
Powstające na skutek udaru uszkodzenia w prawej części płata ciemieniowego mogą skutkować:
- osłabieniem/niedowładem lewej strony ciała,
- brakiem zdolności do widzenia w dolnej lewej części oka,
- brakiem umiejętności rozpoznawania obiektów znajdujących się po lewej stronie,
- dezorientacją przestrzenną,
- zaburzeniami związanymi z czuciem głębokim (czyli postrzeganiem tego, jak własne ciało jest ułożone względem otoczenia),
- nieprawidłowościami związanymi z czuciem w obrębie skóry lewej strony ciała (np. mrowieniem, drętwieniem, pieczeniem, uczuciem chłodu).
Udar mózgu w lewej części płata ciemieniowego
Związane z udarem mózgu uszkodzenia w lewej części płata ciemieniowego mogą powodować natomiast:
- osłabienie/niedowład prawej strony ciała,
- brak zdolności do widzenia w dolnej prawej części oka,
- trudności w mowie i rozumieniu słów (afazję),
- problemy z wykonywaniem prostych obliczeń matematycznych,
- trudności w czytaniu i pisaniu,
- brak świadomości przebycia udaru (anosognozję),
- nieprawidłowości związane z czuciem w obrębie skóry prawej strony ciała (np. mrowienie, drętwienie, pieczenie, uczucie chłodu).
Rozpoznanie objawów udaru mózgu w płacie ciemieniowym
Wczesne rozpoznanie objawów udaru jest kluczowe w kontekście możliwości zastosowania skutecznego leczenia – takiego, które ratuje życie i zapobiega wystąpieniu nieodwracalnych zmian budowy i funkcji mózgu.
W przypadku podejrzenia udaru mózgu należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Symptomy, które najczęściej świadczą o wystąpieniu epizodu to:
- asymetria twarzy (np. opadanie kącika ust po jednej stronie),
- osłabienie/niedowład kończyny górnej lub dolnej (zazwyczaj po jednej stronie ciała),
- zaburzenia mowy (w tym mowa bełkotliwa, trudna do zrozumienia).
Bibliografia:
- A. Michajlik, W. Ramotowski (red.), Anatomia i fizjologia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2009.
- K. Jarved, V. Reddy, F. Lui, Neuroanatomy, Cerebral Cortex, 2020.
- C. Hacking, B. di Muzio, Parietal lobe, Radiopaedia.org, 2019
- B. Błażejewska-Hyżorek B., A. Członkowska, A. Czernuszenko i wsp., Wytyczne postępowania w udarze mózgu, Polski Przegląd Neurologiczny, 15/2019 , A1-A155.
się ten artykuł?