PLT, PDW, RDW i MCHC – jak interpretować wyniki morfologii krwi?
Morfologia krwi to badanie, które każda z nas powinna wykonać przynajmniej dwa razy w roku. Zdarza się jednak, że po otrzymaniu wyników nie wiemy, co oznaczają poszczególne wskaźniki. Co dalej? Z pomocą przychodzi lek. med. Zofia Lorens-Litka, internistka z CMD. Wspólnie wyjaśniamy, jak interpretować PLT, PDW, RDW i MCHC.
Morfologia krwi
Morfologia krwi jest jednym z badań podstawowych, tzn. takich, które każdy z nas, bez względu na objawy, powinien wykonać raz w roku. Dzięki morfologii lekarze są w stanie wykryć wiele mniej lub bardziej niepokojących stanów chorobowych.
Na morfologię składają się m.in. wskaźniki PLT, PDW, RDW i MCHC. Co oznaczają?
PLT, czyli płytki krwi
Płytki krwi to komórki pełniące ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi.
– Zmniejszona ilość płytek lub ich nieprawidłowa budowa mogą niekorzystnie wpływać na procesy krzepnięcia krwi, np. przy skaleczeniach, zranieniach itp. – tłumaczy lek. med. Zofia Lorens-Litka.
Co oznacza podwyższony poziom PLT? Trombocytoza pojawia się, gdy poziom płytek krwi (inaczej PLT bądź trombocytów) jest znacznie podwyższony. Może to być skutek ciąży, porodu, wytężonego wysiłku fizycznego, usunięcia śledziony, a nawet nowotworów.
Co oznacza obniżony poziom PLT? Trombocytopenia, czyli inaczej małopłytkowość, często pojawia się po radioterapii oraz w rozwoju choroby nowotworowej. To częste także w przypadku niedoborów kwasu foliowego oraz witaminy B12.
PDW, czyli wskaźnik anizocytozy płytek
– PDW to jedna z pozycji w morfologii, która oznacza wskaźnik anizocytozy płytek, czyli określa, czy istnieją różnice w budowie i wielkości płytek – wyjaśnia internistka.
Obniżony wskaźnik PDW nie oznacza niczego niepokojącego. Jeśli jednak jest on podwyższony, pacjent powinien nadal się diagnozować – tym razem w kierunku infekcji bakteryjnej, plamicy małopłytkowej czy białaczki.
RDW, czyli czerwone krwinki
– To parametr oceniający budowę erytrocytów, czyli czerwonych krwinek. Określa, czy występują różnice w budowie i wielkości czerwonych krwinek – tłumaczy internistka.
Obniżony poziom RDW wskazuje na anemię, niedobory żelaza, niewydolność organizmu oraz na białaczkę. Podwyższony wskaźnik natomiast może być spowodowany niedoborem kwasu foliowego czy witaminy B12.
MCHC, czyli średnie stężenie hemoglobiny w krwince
MCHC to parametr określający, czy krwinka czerwona jest prawidłowo nasycona hemoglobiną – związkiem przenoszącym tlen do komórek.
O czym świadczy podwyższone MCHC? Taki wynik widzimy np. w chorobie zwanej sferocytozą wrodzoną. Zdecydowanie częściej pojawia się jednak obniżony poziom tego wskaźnika, który może być skutkiem niedokrwistości z powodu żelaza.
– Należy jednak zaznaczyć, że nigdy jeden nieprawidłowy parametr w morfologii krwi nie jest podstawą do rozpoznania choroby. Lekarz stawia diagnozę po dokładnym zebraniu wywiadu, zbadaniu pacjenta i wykonaniu większej ilości badań biochemicznych – dodaje lek. med. Zofia Lorens-Litka.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Róża Hajkuś: „Dzieci najbardziej boją się nie bólu, ale tego, co się dzieje znienacka”
Dominika Wojtych: „Modliłam się, żeby był to chłoniak, a nie rak”
Psycholożka do rodziców nastolatków: „Czasem nowa jakość w relacji z dzieckiem może się zacząć od jednego prostego pytania”
się ten artykuł?