Po co ciężarnej foliany? Farmaceutka Zofia Winczewska wyjaśnia
Foliany są rozpuszczalnymi w wodzie witaminami z grupy B. Należy do nich kwas foliowy i jego związki pokrewne. W trakcie ciąży, by pokryć zapotrzebowanie na te związki, kobieta powinna zjadać 1 kg szpinaku. I to codziennie! Dlaczego foliany są ważne w ciąży?
Ciąża to ważny okres w życiu kobiety. W ciągu 9 miesięcy w jej organizmie rośnie nowy człowiek! Nie oznacza to jednak, że ciężarna powinna jeść za dwoje. Inaczej sprawa wygląda z zapotrzebowaniem na witaminy i składniki mineralne. Podczas ciąży suplementacja jest niezwykle ważna.
Tematem tym zajęła się Zofia Winczewska, farmaceutka. Na jej Instagramie niedawno pojawił się post na temat folianów w ciąży. O czym pisze specjalistka?
„W trakcie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na foliany (kwas foliowy i jego pochodne), a sama dieta NIE JEST w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania z powodu ich słabej przyswajalności z pokarmów. Stąd rutynowo zalecana jest ich SUPLEMENTACJA” – tłumaczy farmaceutka.
Jak podaje Winczewska, foliany zmniejszają ryzyko wad cewy nerwowej, rozszczepu wargi i podniebienia, a także zespołu Downa. Zbyt mała ilość dostarczanych folianów może prowadzić do wzrostu homocysteiny, co z kolei zwiększa ryzyko poronień.
Planujesz ciążę? Farmaceutka podaje kilka wskazówek.
„Rozpocznij suplementację kwasu foliowego ok. 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę i kontynuuj AŻ DO ZAKOŃCZENIA LAKTACJI (najnowsze rekomendacje).
Niedobór folianów jest zjawiskiem powszechnym w społeczeństwie, ale szczególnie niebezpiecznym u rozwijającego się płodu.
Z powodu dość powszechnej mutacji genetycznej nawet połowa kobiet może mieć problem z przyswajaniem „zwykłego” kwasu foliowego.
Dlatego też zaleca się suplementować tzw. aktywną postać folianów (nazywany 5-MTHF lub po prostu zmetylowanym kwasem foliowym), które wchłaniają się nawet przy występowaniu wspomnianej mutacji. Są one dostępne zarówno w preparatach witaminowych dla kobiet w ciąży, jak i monopreparatach.Poza suplementacją pamiętaj o diecie bogatej w zielone warzywa (tj. brukselka, szpinak, brokuły, sałata, kapusta)” – wyjaśnia mgr Zofia Winczewska.
Metylowany kwas foliowy
Część kobiet jest niezdolna do metabolizowania kwasu foliowego z pożywienia lub suplementów. Wówczas należy sięgnąć po jego metylowaną formę – FOLIAN 5-MTHF. Substancja ta przechodzi przez barierę żołądkową i jest absorbowana głównie w jelicie cienkim. Zapewni nam to wszystko, co potrzebne do prawidłowego rozwoju ciąży.
Gdzie go znajdziesz? W kapsułce WIMIN.
Zobacz także
„Co piąta kobieta okazyjnie spożywa napoje alkoholowe przez cały okres ciąży”. Co się dzieje wtedy z twoim organizmem?
„Czy to moje dziecko?”, „żartujesz?”, „o matko, tylko nie to”. Jak traktować niespodziewane reakcje partnerów na wieść o ciąży? Rozmawiamy z psychologiem i poznajemy historie dziewczyn
„Chciałam mieć dziecko, póki jeszcze jestem w pełni samodzielną osobą” – mówi 33-latka. Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę
Polecamy
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Farmaceutka zdradza, jakie są główne grzechy popełniane przy suplementowaniu witaminy D
Bezpieczna suplementacja to krok ku zdrowiu. Co to właściwie znaczy?
się ten artykuł?