Ból po treningu? Fizjoterapeutka podpowiada, co warto zrobić
Ból po treningu może pojawić się nagle, może też stopniowo narastać. Co robisz, kiedy w trakcie lub po aktywności fizycznej boli cię noga, kark czy głowa? Szukasz źródła problemu, starasz się zacisnąć zęby i trenujesz dalej, czy bierzesz tabletki przeciwbólowe i zapominasz o sprawie? Fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk wyjaśnia, jak uporać się z bólem po treningu.
Ból po treningu – dlaczego go odczuwamy?
Magdalena Mikołajczyk jest absolwentką fizjoterapii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Na swoim profilu na Instagramie chętnie dzieli się wiedzą zdobytą zarówno na studiach jak i podczas pracy w zawodzie. W jednym ze swoich postów wyjaśniła, co może oznaczać ból w trakcie bądź po treningu i jakie kroki powinnyśmy podjąć, by mu zaradzić.
Fizjoterapeutka przyznała, że w praktyce i w zależności od nasilenia dolegliwości bólowych obieramy różne ścieżki działania. Czasami kontynuujemy ćwiczenia, czasami odpuszczamy. A bywa też tak, że staramy się nie zwracać uwagi na objawy, które wysyła nam nasze ciało, tylko trenujemy bez zmniejszenia obciążenia treningowego. „Później jakieś rozciąganie, leki przeciwbólowe i może rozejdzie się po kościach” – pisze fizjoterapeutka i podkreśla, że takie podejście zazwyczaj prowadzi do kontuzji. Co zatem powinnyśmy robić, kiedy czujemy dolegliwości bólowe?
Jak zmniejszyć ból po treningu?
„Jeżeli ból narasta w trakcie treningu, oznacza to przeciążenie danej struktury. Organizm daje znać, że dane miejsce jest poważnie przeciążane. Taka sytuacja powinna być czerwonym światłem, sygnałem, aby zastanowić się, dlaczego taki ból się pojawił. Zaobserwuj, czy objaw był nagły czy narastał powoli” – wyjaśnia fizjoterapeutka.
Kolejnym krokiem, który powinnyśmy wykonać jest zmniejszenie obciążenia treningowego.
Rozwiń„Możesz zmienić koncepcje treningu i zrobić coś innego. Nie obciążaj tego miejsca. Nawet jeżeli ból minie, to problem zostanie. Może nawet powrócić ze zdwojoną siłą lub poważną kontuzją, która wyeliminuje z rytmu” – podpowiada ekspertka.
Następnie powinnyśmy zastanowić się, czy podczas treningu nie popełniłyśmy jakiegoś błędu, który mógłby skutkować bólem. „Trzeba zdawać sobie sprawę, że ból to objaw i nie chodzi tutaj o to, żeby go wygnać i o nim zapomnieć. Trzeba znaleźć przyczynę i ją wyleczyć” – tłumaczy Magdalena Mikołajczyk.
„Diagnoza problemu jest najtrudniejszym elementem terapii, ale to dzięki niej ten ból już nie powróci. Warto udać się w takiej sytuacji do profesjonalisty, nawet kiedy ból mija. Pamiętaj ból to tylko informacja, że coś jest nie tak. Idź do dobrego fizjoterapeuty, który oceni, co jest przyczyną. Pomoże naprawić i powrócić do formy. Od Twojego podejścia zależy Twój sukces” – dodaje fizjoterapeutka.
Zastanawiasz się, dlaczego po treningu odczuwamy ból mięśni? Jaki ból jest normalny, a jaki świadczy o problemie ze zdrowiem? Dowiedz się więcej z tekstu: Ból mięśni – przyczyny, zapobieganie, leczenie i dieta.
Zobacz także
Co się dzieje z twoim ciałem, gdy ćwiczysz bez przygotowania? Odpowiada fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk
„Miednica to nasze kobiece centrum dowodzenia”. Mięśnie Kegla potrzebują treningu, fizjoterapeutka wyjaśnia jak to robić i w jaki sposób ciało nam się odwdzięczy
Ból nadgarstka – przyczyny, ćwiczenia, leczenie
Polecamy
3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji – dla dzieci i młodzieży. Zacznijmy działać już teraz!
„Nie mówiłem o tym nikomu”. Paweł Korzeniowski w szczerym wyznaniu na temat depresji
Kolejny raz biegliśmy po Nowe Życie! „Nie wiem, czy jest drugi taki bieg, w którym jedyne, co czuć, to dobra energia”
Race for the Cure po raz 7. w Polsce. Niezwykły bieg pod matronatem Hello Zdrowie. Zróbmy razem różowy szum!
się ten artykuł?