Pochwica – czym jest i jakie mity wokół niej narosły? Tłumaczy pani fizjotrener
Pochwica to zaburzenie, które dotyczy 3-17 proc. kobiet. Skąd taki duży przedział? Diagnozuje się ją bardzo rzadko i mało kobiet szuka pomocy. Popularna na Instagramie pani fizjotrener postanowiła przełamać tabu i opowiedzieć kobietom, czym jest pochwica i jakie są mity z nią związane.
Pani fizjotrener
Gosia Włodarczyk, czyli pani fizjotrener, jest fizjoterapeutką i trenerką personalną kobiet, która w szczególności zajmuje się terapią rozejścia mięśnia prostego brzucha, terapią blizn i terapią dna miednicy. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych fizjoterapeutek w sieci. Obecnie jej konto na Instagramie obserwuje ponad 30 tys. osób.
Pani fizjotrener – znowu porusza ważny temat
Pani fizjotrener nie boi się mówić o tematach tabu. Często też uświadamia kobiety, które niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy z tego, że jakaś dolegliwość może ich dotyczyć. Podkreśla, że gdy nie mówi się o jakimś zjawisku, to narastają wokół niego mity i uważa się, że występuje bardzo rzadko. Tak też jest w przypadku pochwicy.
Gdy Gosia Włodarczyk zapytała swoich obserwatorów, czy wiedzą czym jest pochwica, 2082 z nich odpowiedziało „nie”. Postanowiła więc odpowiedzieć na to pytanie w najnowszym wpisie na swoim profilu na Instagramie. To powinna wiedzieć każda z nas!
Pochwica – co to właściwie jest?
Gosia Włodarczyk wyjaśnia, że pochwica to silny, bardzo bolesny skurcz mięśni przy wejściu do pochwy. Pojawia się przy próbie stosunku, badaniu ginekologicznym albo wkładaniu tamponu. „Pochwa jest zaciśnięta, a kobieta czuje naprawdę duży ból na myśl, że coś ma się zaraz w niej znaleźć” – tłumaczy Włodarczyk.
Ze względu na to, że pochwicę diagnozuje się ciężko i mało pacjentek szuka pomocy, to mówi się, że dotyczy ona 3-17 proc. kobiet.
„Nie pomoże drink przed stosunkiem. Nie pomoże użycie siły. Nie pomoże zaciśnięcie zębów i przetrwanie bólu – to są mity. Pochwicę leczy zespół specjalistów: ginekolog, psychoterapeuta, seksuolog, fizjoterapeuta” – pisze pani fizjotrener.
Jak tłumaczy, na leczenie składa się praca z ciałem oraz nauka tego, jak ono pracuje. Dowiadujemy się też, jak świadomie się relaksować. „Jest to dość powolny proces, ale u kobiet otwartych i w pełnym zrozumienia związku jest zdecydowanie łatwiej” – podkreśla Włodarczyk.
RozwińZobacz także
„Z pokolenia na pokolenie przekazywane jest przyzwolenie na takie traktowanie seksualności kobiet: ma boleć” – mówi dr Beata Wróbel
„Niezła dupa”, „fajne cycki” – kampania „To nie komplement!” pokazuje, że te zwroty nie mają nic wspólnego z pochwałami
Joanna Keszka: Do pochwy wkładamy rzeczy dobre. To dotyczy zarówno gadżetów, jak i penisów
Polecamy
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
„Po fizjoterapii u kobiet w menopauzie mija nietrzymanie moczu, kołatanie serca, uczucie ciężkości w podbrzuszu” – mówi Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna
Odczyn pH pochwy – czy warto utrzymywać je na odpowiednim poziomie?
Jak probiotyk ginekologiczny może wspierać kobiece zdrowie?
się ten artykuł?