Podejrzewasz, że masz chorą tarczycę? Zobacz, jakie hormony powinnaś zbadać
Przez cały czas jesteś zmęczona, na nic nie masz siły a do tego nie możesz zrzucić dodatkowych kilogramów? A może bardzo schudłaś? Te symptomy mogą wynikać ze źle funkcjonującej tarczycy. Które hormony powinnaś zbadać i jak odczytać wyniki? Wyjaśniają eksperci z profilu na Instagramie „Zdrowatarczyca.info”.
Prawidłowo funkcjonująca tarczyca odpowiada za większość układów w organizmie człowieka. Jeśli przez dłuższy czas odczuwasz zmęczenie, przyrost wagi, zaburzenia miesiączkowania czy zmiany skórne, prawdopodobnie jej praca jest zakłócona. Odpowiedzialnym za taki stan rzeczy może być nadmiar lub niedobór hormonów.
Badanie hormonów tarczycy pozwala na stwierdzenie, czy tarczyca pracuje prawidłowo. Jeśli poziom hormonów produkowanych przez ten narząd jest za niski, wówczas mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Jeśli z kolei jest za wysoki – mówimy o nadczynności tarczycy
– piszą specjaliści.
Chora tarczyca – jakie badania wykonać?
Badania w celu rozpoznania chorej tarczycy wykonuje się z krwi. Obejmują one oznaczenia poziomu poszczególnych hormonów, a także swoistych przeciwciał sugerujących np. chorobę Hashimoto. Które hormony należy zbadać? Eksperci z profilu „Zdrowatarczyyca.info” wymieniają.
Jakie hormony tarczycy należy zbadać oraz jakie powinno być postępowanie przy stwierdzeniu ich nieprawidłowego poziomu?
- Podstawowym hormonem oznaczanym w badaniach laboratoryjnych w celu oceny pracy tarczycy jest hormon TSH. Jest to hormon przysadki mózgowej, który powoduje wydzielanie hormonów tarczycy, czyli T3 i T4. Hormon TSH jest najbardziej czułym wskaźnikiem pracy tarczycy. Pozwala wykryć nawet bezobjawowe zaburzenia pracy tego narządu – także te, gdy hormony FT3 i FT4 mieszczą się jeszcze w normach.
- Wadą badania hormonu TSH jest fakt, że jego poziom zmienia się bardzo wolno. Jeśli badanie będzie wykonywane w krótkich odstępach czasu, np. w celu kontroli leczenia, wynik będzie dotyczył nie aktualnego stanu, a tego sprzed miesiąca. Zdarza się również, że wynik jest zaniżony z innych przyczyn niż nieprawidłowa praca tarczycy, np. z powodu zażywania suplementów z biotyną.
- Jeśli badanie laboratoryjne wykaże niski poziom TSH, prawdopodobnie mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy. Jest to stan, kiedy tarczyca produkuje za dużo hormonów. W tym wypadku, aby potwierdzić chorobę, konieczne jest jeszcze uzupełnienie badania TSH o hormony FT3 oraz FT4.
- Jeśli badanie laboratoryjne wykaże wysoki poziom TSH, wówczas prawdopodobnie mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy – gruczoł produkuje za małą ilość hormonów. W celu postawienia pewnej diagnozy w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie dodatkowo badania FT4.
- Jeśli pacjent ma prawidłowy poziom TSH, oznaczenie innych hormonów (tzn. FT3 oraz FT4) zwykle jest bezcelowe
– wyjaśniają specjaliści.
Zdrowatarczyca.info
Za profilem „Zdrowatarczyca.info” stoją autorzy ogólnopolskiej kampanii „Wspieramy tarczycę świadomą dietą” organizowaną przez Stowarzyszenie Edukacji Medycznej „Asklepios”. Specjalistka Chorób Wewnętrznych Agnieszka Haczek-Kluczewska, dietetyczka Magdalena Kornacka i dietetyk kliniczny Justyna Lenda to specjaliści, którzy w ramach akcji publikują mediach społecznościowych edukacyjne posty odnośnie chorej tarczycy.
Rozwińsię ten artykuł?