Pofalowane paznokcie – nieestetyczny problem czy objaw schorzeń?
Twoje paznokcie nie są już tak gładkie, jak kiedyś? Zauważyłaś dodatkową kruchość, rozdwajanie się, a może zmianę koloru płytki? Warto przyjrzeć się im dokładniej, a najlepiej skonsultować ze specjalistą. Przyczyny pofalowanych paznokci, zwłaszcza gdy towarzyszą im też inne zmiany w obrębie płytki, powinny być powodem pogłębionej diagnostyki. Dlaczego? Źródłem zmian mogą być bowiem urazy mechaniczne, ale także dermatozy, a nawet choroby ogólnoustrojowe. Jakie?
Przyczyny pofalowanych paznokci
Pofalowane paznokcie to problem nie tylko natury estetycznej. Skoro zdrowe paznokcie powinny być gładkie, wypukłe, prześwitujące, a za sprawą naczyń krwionośnych znajdujących się pod ich płytką – bladoróżowe, wszelkie zmiany w tym obrazie świadczą o nieprawidłowościach. Jakich? Schorzenia paznokci, które niestety nadal są często bagatelizowane, mogą być wynikiem:
- dermatoz,
- chorób ogólnoustrojowych,
- urazów mechanicznych.
Co zatem zrobić, gdy zauważysz, że twoje paznokcie są pofalowane? Przede wszystkim dokładnie się im przyglądaj i skonsultuj ze specjalistą, który pomoże znaleźć przyczynę.
Pofalowana płytka paznokcia a dermatozy
Dermatozy, czyli choroby skóry, które atakują naskórek i skórę właściwą to częsty powód pofalowanych paznokci u rąk i nóg. Jedną z nich jest grzybica, której poza charakterystycznym pofałdowaniem płytki towarzyszy także ich przebarwienie, kruchość, a czasem nawet odklejenie się płytki od łożyska.
Dermatozą, której przebieg objawia się zmianami w obrębie płytki paznokcia, jest także łuszczyca. Pojawia się na nich wówczas tzw. bruzda Beau’a, czyli poprzeczna linia tworząca pofałdowanie na paznokciu. Najczęściej pofalowanie pojawia się na kciuki, ale może też zająć płytkę pozostałych palców.
Zmiany na płytce paznokci w postaci bruzd, które potocznie określa się jako „pofalowane paznokcie”, towarzyszyć mogą także łysieniu plackowatemu, bielactwu.
Pofalowane paznokcie – przyczyny ogólnoustrojowe
Choć wydawać się to może nieoczywiste, zmiany na płytce mogą świadczyć o chorobach ogólnoustrojowych. Pofalowane paznokcie a tarczyca? To niestety częsta zależność. Kruchość i łamliwość oraz charakterystyczna pionowa bruzda na płytce paznokcia, która przebiega wzdłuż osi podłużnej palca to objaw choroby Hashimoto. Bruzda ta może mieć postać pojedynczej, głębokiej zmiany lub licznych i dość płytkich, przez co paznokieć wygląda tak, jak gdyby był pofalowany.
Poprzeczne i poziome bruzdy, tworzące w efekcie pofalowany paznokieć, występują także w przypadku zaburzeń metabolicznych, w tym w cukrzycy. Pamiętaj też, że pofalowana płytka paznokcia może świadczyć o niedoborach witamin i minerałów. Warto więc przyjrzeć się także swojej diecie.
Pofalowana płytka paznokcia po hybrydzie i urazach mechanicznych
Powodem powstania bruzd, pofałdowań i innych zmian w obrębie płytki paznokcia bardzo często są urazy mechaniczne. Mogą one mieć zarówno charakter jednorazowy np. uderzenie lub ciasne obuwie, jak i długofalowy. W tym wypadku chodzi przede wszystkim o negatywne działanie drażniących czynników zewnętrznych na płytkę. Jeśli zauważysz, że twoje paznokcie nie są gładkie, ale równomiernie pofalowane, przyjrzyj się stosowanym detergentom i kosmetykom. Zwróć uwagę na to, jakiego zmywacza do paznokci używasz i pamiętaj, że na kondycję płytki wpływają także długotrwałe moczenie dłoni i stóp.
Pofalowana płytka paznokcia może być także mało estetyczną pamiątką po hybrydzie. Niektórzy specjaliści twierdzą, że warto raz na jakiś czas zrobić przerwę od tego typu manicure, stawiając wówczas na pielęgnację paznokci. Pofalowanie płytki może być również wynikiem nieodpowiednio usuniętego lakieru hybrydowego i jej uszkodzenia podczas zabiegów kosmetycznych.
Pofalowane paznokcie u dziecka
Niepokoją cię zmiany na paznokciach u twojego dziecka? Choć ich źródłem mogą być te same przyczyny, co w przypadku dorosłych, warto podkreślić, że u najmłodszych znacznie częściej dochodzi do nich na skutek urazów. Jeśli zauważyłaś pofalowane paznokcie u nóg swojego dziecka, przyjrzyj się dokładnie obuwiu. Jak się bowiem okazuje, zmiany w obrębie paznokci stóp u maluchów są najczęściej wynikiem niewłaściwie dobranych butów. Jeśli będą one zbyt wąskie w palcach, za małe lub nadmiernie sztywne, może skutkować to deformację paznokci, a nawet całej stopy.
Pofalowane paznokcie – jak je leczyć?
Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak leczyć pofalowaną płytkę paznokcia. Niekiedy wystarczająca jest jedynie zmiana nawyków i środków kosmetycznych lub stosowanych na co dzień detergentów. Jeśli jednak powodem zmian są schorzenia skóry lub choroby ogólnoustrojowe, leczenie musi zostać poprzedzone diagnozą. To dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą np. dermatologiem lub lekarzem pierwszego kontaktu, który wdroży leczenie.
Bibliografia:
- Gregoriou G., Argyriou G., Larios G., Rigopoulus D., Schorzenia paznokci a choroby układowe – o czym mówi nam wygląd paznokci? The Journal of Family Practice 2008.
- Koczorowska-Talarczyk O., Kordus K., Wpływ choroby Hashimoto na skórę, włosy i paznokcie, Aesthetic Cosmetology and Medicine 2021, 6, vol. 10.
- Surma A.W., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna 2016, 1, vol. 5.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Mamo, zobacz, Elza!”. O tym, jak to jest być albinoską, opowiada Alicja Bazan
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
„Choroba może wyglądać pięknie. Bo tutaj tak naprawdę liczy się osoba, a nie to, jak wygląda jej skóra”
się ten artykuł?