Pokazał, do czego może doprowadzić niedobór magnezu. „Ta łydka wije się jak obca istota” – komentuje lekarz
Dr Paul Wischmeyer udostępnił wstrząsające nagranie, które pokazuje widoczne objawy poważnego niedoboru magnezu w organizmie. Mięśnie pacjenta zwijają się, zapadają, uwypuklają, kurczą i rozkurczają. Skurcze są tak mocne, że cała noga nie może ustać w miejscu. „Ta łydka wije się jak obca istota!” – napisał anestezjolog.
„Ta łydka wije się jak obca istota!”
Dr Paul Wischmeyer, anestezjolog ze Szpitala Uniwersyteckiego Duke w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych, opublikował szokujące nagranie łydki swojego pacjenta. Widać na nim, jakby pod skórą nogi coś się poruszało. Ekspert jednak wyjaśnia, że nie jest to dowód na życie pozaziemskie a efekt tego, jak niedobór magnezu może wpływać na organizm człowieka.
„Silne skurcze mięśni nóg!! Ta łydka wije się jak obca istota!” – napisał pod opublikowanym wideo Wischmeyer.
Na wideo widoczne są mimowolne skurcze mięśni, które mogą wystąpić na skutek zaburzeń elektrolitowych, w tym niedoboru magnezu. Takie skurcze, określane również jako fascikulacje, są objawem pobudzenia nerwów, które nie są odpowiednio regulowane z powodu braku tego ważnego minerału. Cała łydka rusza się, zwija, zapada, uwypukla, kurczy i rozkurcza. Skurcze są tak mocne, że skóra marszczy się, a cała noga przesuwa. Można sobie wyobrazić, jak takie ruchy mięśni mogą być bolesne.
Rozwiń„Skurcze nóg to epizod nagłego bólu mięśni nóg spowodowany mimowolnym i wymuszonym skurczem (skróceniem) tego mięśnia, który się nie rozluźnia.
Na filmie widać widoczne i wyczuwalne stwardnienie zaangażowanego mięśnia” – wyjaśnia lekarz.
Przyczyny skurczów nóg
Magnez to jeden z najważniejszych minerałów w ludzkim organizmie, biorący udział w ponad 300 procesach biochemicznych, w tym w regulacji funkcji nerwów i mięśni, kontroli poziomu cukru we krwi oraz utrzymaniu zdrowego układu odpornościowego. Niedobór magnezu może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, takich jak skurcze mięśni, drżenia, arytmie serca, a nawet napady padaczkowe.
„Większość skurczów występuje w mięśniach łydek, a rzadziej w stopach i udach i może trwać od kilku sekund do 10-15 minut.
Są one niezwykle powszechne i mogą być bardzo frustrujące zarówno dla pacjenta, jak i lekarza, częściowo dlatego, że większość przypadków skurczów nóg jest idiopatyczna (nieznana przyczyna)” – tłumaczy dr Paul Wischmeyer.
Jak podkreśla, najczęściej nie są one szkodliwe. Jego nagranie przypomina jednak o potrzebie zwiększonej uwagi na poziom magnezu w organizmie. Niska zawartość magnezu w diecie, zbyt duża ilość alkoholu, czy niektóre leki mogą znacząco obniżać jego poziom, co prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
„Badanie powinno obejmować ocenę możliwej neuropatii obwodowej i choroby naczyń obwodowych, a także innych zaburzeń, które mogą mieć objawy objawiające się skurczami nóg, takie jak tężyczka, bóle mięśni i zespół niespokojnych nóg.
Nie ma określonego leczenia medycznego na skurcze nóg, ale można zastosować kilka leków. Blokery kanału wapniowego, np. diltiazem, są skuteczne w leczeniu nocnych skurczów nóg.
Niski poziom magnezu może powodować skurcze mięśni, więc unikaj odwodnienia i utrzymuj odpowiedni poziom magnezu w organizmie!” – podsumował lekarz.
Dbasz o poziom magnezu w organizmie?
Polecamy
Lekarz rodzinny: te objawy łatwo przeoczyć, a mogą wskazywać na poważne niedobory
Farmaceutka zdradza, jaka suplementacja jest ważna dla cukrzyków i insulinoopornych
5 nietypowych oznak niedoborów składników odżywczych. Lekarz podpowiada, na co zwrócić uwagę
Drgająca powieka może mieć różne przyczyny. Jak o nią zadbać?
się ten artykuł?