Pokoje ciszy i pomoc psychologów dla tenisistek i tenisistów podczas US Open
Organizatorzy US Open zapowiedzieli, że zapewnią swoim uczestnikom pomoc psychologiczną. W trakcie wydarzenia tenisistki i tenisiści będą mogli skorzystać z pokojów ciszy oraz porozmawiać ze specjalistą, jeśli to będzie potrzebne.
Wsparcie psychiczne na US Open
Organizatorzy wielkoszlamowego turnieju tenisowego US Open poinformowali, że w trakcie nadchodzącego wydarzenia zatroszczą się o zdrowie psychiczne wszystkich uczestników. Tenisistki i tenisiści będą mieli dostęp do tak zwanych pokojów ciszy, w których będą mogli pobyć w odosobnieniu. Uzyskają także pomoc psychologów, jeśli ta będzie potrzebna.
– Kwestia świadomości zdrowia psychicznego znalazła się na pierwszym planie w trakcie pandemii, ponieważ wiele osób, łącznie z tenisistami, zmagało się ze stresem i z emocjami, które powstały w wyniku COVID-19 – zwróciła uwagę dyrektorka turnieju Stacey Allaster.
Brian Hainline, pierwsza wiceprezeska Amerykańskiej Federacji Tenisowej (USTA) i profesorka neurologii na Indiana University i New York University, powiedziała, że ma nadzieję, że program zapoczątkuje większe zmiany.
„Naszym celem jest, aby usługi w zakresie zdrowia psychicznego były łatwo dostępne dla sportowców, tak samo jak pomoc medyczna związana ze skręconą kostką – i bez piętna” – dodała.
Rezygnują z zawodów, by odpocząć psychicznie
Decyzja USTA jest wynikiem m.in. wycofania się tenisistki Naomi Osaki z udziału w French Open po sporze z organizatorami turnieju o obowiązkowe występy w mediach. Japonka wyznała, że od lat choruje na depresję, a pytania dziennikarzy w czasie zawodów wywierają nadmierną presję, przez co czuła się osaczona.
Sprawa zdrowia psychicznego sportowców wróciła na tapet także w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Tokio, kiedy czterokrotna zdobywczyni złotego medalu gimnastyczka Simone Biles wycofała się z wieloboju indywidualnego w igrzyskach, tłumacząc decyzję koniecznością zadbania o własne zdrowie psychiczne.
„Cztery czy pięć lat temu zacisnęłabym zęby i zrobiłabym, czego się ode mnie wymaga. Dzisiaj myślę, że pokazuję siłę, rezygnując. Siłę sportowca, który widzi własną słabość, nie chce popełnić głupstwa. Nie warto ryzykować, zwłaszcza gdy się wie, że obok stoją fantastyczne koleżanki, które mogą cię zastąpić” – oznajmiła przed kamerami.
O swoim zdrowiu psychicznym otwarcie mówi również Sachia Vickery, mistrzyni Stanów Zjednoczonych w juniorskich rozgrywkach USTA, która obecnie bierze udział w turnieju kwalifikacyjnym do US Open. Vickery od lutego 2020 r. cierpi na silne lęki i ataki paniki, przez które wielokrotnie była hospitalizowana.
Decyzję organizatorów turnieju na kortach Flushing Meadows, który odbędzie się 30 sierpnia w Nowym Jorku, skomentowała psycholożka sportu Daria Abramowicz, pracująca m.in. z Igą Świątek.
„To krok we właściwym kierunku. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek (wraz z edukacją i podnoszeniem świadomości). Dobra robota, US Open!” – napisała na Twitterze.
Rozwiń
Polecamy
Aleksandra Mirosław o zaburzeniach psychicznych: „Pojawiły się u mnie stany lękowe, z którymi zmagam się do dziś”
Szwedzki chatbot Alba diagnozuje depresję. Jest szybszy niż lekarz. Ma pomóc skrócić kolejki do specjalistów
Pszczoły pomogły odmienić jej życie, teraz działa na ich rzecz. „Wyciągnęły mnie z depresji”
Anna Starmach o depresji: „Leczę się farmakologicznie, jestem w terapii, ale to nie wystarczy”
się ten artykuł?